MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Zaślubin w Kołobrzegu do remontu

Łukasz Gładysiak [email protected]
Pomnik Zaślubin znajduje się przy Bulwarze Jana Szymańskiego, kilkaset metrów od latarni morskiej.
Pomnik Zaślubin znajduje się przy Bulwarze Jana Szymańskiego, kilkaset metrów od latarni morskiej. Michał Świderski
Pomnik Zaślubin, jedna z wizytówek Kołobrzegu, w kolejnych miesiącach przejdzie lifting. To pierwszy remont w jego pięćdziesięcioletniej historii.

- Najpierw usunięte zostaną uszkodzenia, a następnie całość zostanie pokryta nową warstwą ochronną, zabezpieczającą beton i stal przed przenikaniem morskiej wody - wylicza Joanna Kostorz z biura prezydenta Kołobrzegu.

Już wkrótce rozpisany zostanie przetarg, a potem zacznie się, zaplanowany do końca roku remont pomnika. Ekipy zajmą się nim po raz pierwszy w historii. Lifting instalacji to nie jedyne prace, jakie będą wykonane. Zgodnie z planem zrekonstruowana zostanie charakterystyczna mozaika z kostek terakotowych: po wcześniejszej inwentaryzacji, braki drobnych, kolorowych prostokątów będą uzupełnione. W ten sposób na powierzchni pomnika łatwiej dostrzeżemy pierwotne figury oraz postaci.

Największą zagadką jest przewidywana korekta znajdujących się w szeroko pojętej instalacji napisów.

- Na razie nie będziemy zdradzać, na czym ma ona polegać - zwięźle komentuje Kostorz.

Maksymalny koszt remontu oszacowano wstępnie na nieco ponad 143 tys. zł, choć może być potrzebne mniej - ostateczna kwota okaże się po rozstrzygnięciu przetargu. Już teraz wiadomo, że 60 tys. na ten cel przekaże Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Pozostałe pieniądze wyłoży miasto.

Modernistyczny Pomnik Zaślubin Polski z Morzem przy nadmorskim deptaku wzniesiono w 1963 r. Zaprojektował go znany z prac o charakterze martyrologicznym, architekt-rzeźbiarz Wiktor Tołkin, autor między innymi monumentów na Pawiaku, Majdanku czy w Sztutowie. Jego główny element stanowi stylizowana flaga, na ścianach natomiast przedstawiono sceny nawiązujące do przeszło tysiącletniej historii oręża polskiego.

Z instalacją jest także związana jedna z kołobrzeskich legend: przejście przez tunel rzeźby na bezdechu ma przynieść spełnienie wcześniej pomyślanego życzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!