Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc psychologiczna, prawna oraz wspólna integracja. Nowe centrum w Koszalinie już działa [WIDEO]

Katarzyna Chybowska
Katarzyna Chybowska
Centrum Wsparcia i Integracji w Koszalinie.
Centrum Wsparcia i Integracji w Koszalinie. Radosław Brzostek
Od września w Koszalinie działa Centrum Wsparcia i Integracji, które nastawione jest na pomoc imigrantom, obcokrajowcom, którzy mieszkają w naszym regionie. To wspólny projekt Caritas Diecezji Koszalińsko -Kołobrzeskiej oraz Fundacji Nauka dla Środowiska.

Projekt jest finansowany m.in. z Programu Krajowego Funduszu Azyl, Migracji i Integracji oraz ze środków Unii Europejskiej.
– Centrum ma przede wszystkim służyć adaptacji obcokrajowców na tych ziemiach – wyjaśnia ks. Tomasza Roda, dyrektora Caritas w Koszalinie. – Dotyczy to zarówno pomocy związanej z dokumentami, legalizacją pobytu, jak i integracji społecznej.

W biurze pracuje dwóch doradców, jeden socjalno-bytowych oraz jeden integracyjny. W centrum można otrzymać taką pomoc jak m.in. paczki żywnościowe. W planach jest nauka języka polskiego czy też zajęcia dla dzieci.

– W tym momencie przede wszystkim pomagamy obywatelom Ukrainy oraz Białorusi – wyjaśnia Grzegorz Czerpak, doradca integracyjny. – Pandemia przeszkodziła nam w dotarciu do grupy około 15 Filipińczyków, którzy pracują w jednej z Koszalińskich firm. W przypadkach, gdzie imigranci mieszkają razem lub pracują większe grupy, będziemy starać się do nich docierać.

Jak informują doradcy, największymi problemami, z jakim borykają się osoby, które do nich trafiają to legalizacja pobytu oraz znalezienie pracy. Choć Centrum nie jest pośrednikiem pracy, jej doradcy często pokazują gdzie szukać zatrudnienia czy też wykonują pierwsze telefony do pracodawcy.

– Niemal wszystkie osoby, które do nas trafiły do tej pory, wiążą swoją przyszłość na stałe z Polską – dodaje doradca. – Pomagaliśmy też szukać mieszkań do wynajęcia. Bo niestety zdarza się, że obcokrajowcy są wykorzystywania i właściciele, wiedząc, że nie mają oni wyboru, każą sobie płacić nawet 2000 złotych za wynajęcie kawalerki.

Organizatorzy centrum postanowili jego siedzibę zrobić neutralną.

– Biuro znajduje się w podziemiach pasażu Milenium przy ulicy I Maja. Nie chcieliśmy, żeby było w tym samym budynku co biuro Caritas, żeby osoby niewierzące czy wyznające inną wiarę nie krępowały się przyjść – dodaje ks. Tomasza Roda.

Centrum Wsparcia i Integracji czynne jest w poniedziałki w godz. 8-17, wtorek-piątek godz. 8-14. Na razie dofinansowanie pozwala na dwa lata działalności.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera