Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad milion złotych dotacji dla Politechniki Koszalińskiej. Na produkcję implantów

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Politechnika Koszalińska otrzymała dotację 1.168.760 złotych
Politechnika Koszalińska otrzymała dotację 1.168.760 złotych archiwum
W Centrum Szybkiego Prototypowania na Politechnice Koszalińskiej naukowcy wykorzystają inteligentne materiały do produkcji implantów. Na badania udało się pozyskać dotację w wysokości 1.168.760 zł z Narodowego Centrum Nauki.

Dzięki badaniom nad udoskonaleniem jakości materiałów, wykorzystywanych m.in. implantologii i stomatologii będzie można np. uzyskać efekt pamięci kształtu. W przypadku zindywidualizowanych implantów (wszak każdy człowiek jest inny), tego typu badania mogą okazać się niezwykle pomocne.

Przez najbliższe trzy lata w Centrum Szybkiego Prototypowania naukowcy zajmować się będą badaniami nad materiałami w ramach projektu pn. "Zastosowanie koncepcji Inżynierii Naprężeń do projektowania przeciwzużyciowych powłok Zr-C dla stopów z NiTi (stopy niklu i tytanu zwane Nitinolami) z pamięcią kształtu". By sprostać różnym wyzwaniom, niezbędne będzie m.in. skorzystanie z technologii druku 4D. Na czym ona polega?

Jak czytamy w komunikacie, istotny jest czas zachodzenia określanych zmian strukturalnych, stymulowanych czynnikami zewnętrznymi. - W zastosowaniach medycznych coraz częściej poszukiwane są materiały, które mogą być w sposób mało inwazyjny dostarczone do miejsca ubytku, a dopiero tam zmienią swój kształt dopasowując się do niego - informują koszalińscy naukowcy.

Za projekt odpowiadać będzie zespół pracowników Katedry Inżynierii Biomedycznej, w składzie: prof. dr hab. Jerzy Ratajski, dr inż. Adam Gilewicz (kierownik projektu), dr Łukasz Szparaga, dr Ewa Czerwińska i mgr inż. Katarzyna Mydłowska. Pomagać im będą pracownicy Centrum: dr hab. inż. Błażej Bałasz, prorektor ds. nauki i profesor PK, dr inż. Tomasz Szatkiewicz oraz mgr inż. Paweł Krupski i Dorota Laskowska.

Obiekt znajduje się na Wydziale Mechanicznym PK przy ul. Racławickiej 15-17. Centrum powstało w lipcu 2020 roku dzięki dofinansowaniu z pieniędzy unijnych, a konkretnie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego - Działanie Infrastruktura Badawcza na Rzecz Przedsiębiorstw. Dzięki temu dofinansowaniu, środkom własnym oraz pieniądzom z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pozyskano nowoczesną i unikalną dla regionu aparaturę. Żeby Centrum powstało, potrzeba było kilku lat intensywnej pracy oraz 4 milionów złotych.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera