Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Popłynęli na pomoc tonącym. Pokazy ratownictwa na plaży w Mielnie [ZDJĘCIA]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Fot. Joanna Krężelewska
Trzy scenariusze wypadków i kilkudziesięciu ratowników w akcji. Choć siła wiatru w Mielnie, wynosząca trzy stopnie w skali Beauforta, oznaczała w sobotę czerwoną flagę dla chętnych na kąpiel w Bałtyku, służby ratownicze zaprezentowały się w akcji.

W sobotę, 17 lipca, na plaży główniej w Mielnie, policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego i mieleńscy ratownicy spotkali się z turystami i mieszkańcami regionu w ramach projektu „Bezpieczna plaża”. Chętni mogli się nauczyć udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a odważni zakładali alko- i narkogogle, by sprawdzić, jak trudno jest zachować równowagę i koordynację pod wpływem środków odurzających. Były gry i konkursy dla najmłodszych, prezentacja sprzętu ratowniczego, jak quady, skutery czy pojazdy i łodzie OSP Mielenko.

Punktem kulminacyjnym były pokazy ratowników zachodniopomorskiego i mieleńskiego WOPR. Ratownicy przećwiczyli trzy scenariusze. Z wykorzystaniem skutera wodnego pomagali osobie, która nie mogła dopłynąć do brzegu. Z pomocą popłynęli też do osoby nieprzytomnej. Wreszcie, interweniowali w bardzo groźnej sytuacji, gdy osoba topiła się przy falochronach. – Są tam najsilniejsze prądy, dlatego przy falochronach jest głęboko i bardzo niebezpiecznie – tłumaczyli turystom. Do tonącej osoby ratownik popłynął wpław, a na linie zabezpieczało go trzech kolegów.

Oprócz silnej ekipy ratowników w projekt zaangażowali się funkcjonariusze policji. Tłumaczyli turystom m.in. czym jest „korytarz życia” na zatłoczonej plaży. – Apelujemy, aby podczas szukania optymalnego miejsca na plażowanie, zostawić służbom wolny pas biegnący przez środek plaży o szerokości 5 metrów. To umożliwi im dotarcie w najszybszym czasie do poszkodowanych. Od naszej odpowiedzialności zależy bezpieczeństwo nasze i innych osób wypoczywających w pasie nadmorskim – podkreśliła kom. Monika Kosiec, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie.

Funkcjonariusze przestrzegali wypoczywających przed nieodpowiedzialnym zachowaniem w czasie wolnym. - Przypominamy, jak ważne jest domykanie hotelowych okien i drzwi. Posiłkując się konkretnymi przykładami zdarzeń zanotowanych w Mielnie, zwracamy uwagę turystów na to, że również muszą zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych. Złodzieje, pojawiający się w obrębie plaży, wykorzystują tłum, hałas i stwarzaną im przez potencjalnych pokrzywdzonych okazję, żeby z pozostawionego bez dozoru leżaka czy koca zabrać to, co wpadnie im w oko – wyjaśniła policjantka. Aby utrwalić w świadomości i pamięci wczasowiczów prezentowane treści, mundurowi rozdawali ulotki autorskiego programu koszalińskiej komendy pn. „Nie daj się ustrzelić złodziejowi”.

Równolegle policjanci zwracali się do rodziców i opiekunów najmłodszych z apelem o pilnowanie pociech. Bywa, że maluchy bawiące się na plaży oddalają się od osób dorosłych. Wystarczy kilka minut, aby dziecko zgubiło się w tłumie plażowiczów. - W takich sytuacjach najłatwiej jest ustalić opiekuna, gdy maluch ma na ręce założoną opaskę z zapisanym numerem kontaktowym – dodaje kom. Kosiec. Policjanci rozdawali turystom opaski dla najmłodszych.

Mundurowi i ratownicy przypominali też, by nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.

Wspólna akcja policjantów i ratowników odbyła się, w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo