Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pora na fiestę balonową w Szczecinku

Rajmund Wełnic
W minionych latach pogoda sprzyjała organizatorom festiwalu balonowego w Szczecinku. Miejmy nadzieję, że teraz tak będzie.
W minionych latach pogoda sprzyjała organizatorom festiwalu balonowego w Szczecinku. Miejmy nadzieję, że teraz tak będzie. Rajmund Wełnic
Około 40 załóg balonowych, liczne konkurencje i zjawiskowa nocna gala - oto treściwe zaproszenie na V Festiwal Balonowy o Memoriał Kura Hummela w Szczecinku. Start już w piątek, finał w niedzielę (4-6 lipca).

Szczecinecki festiwal to największa impreza balonowa w Polsce. - To już piąta edycja imprezy - mówi Tomasz Czuk, rzecznik prasowy ratusza i pomysłodawca festiwalu. - Z roku na rok popularność imprezy rośnie, zarówno wśród uczestniczących w niej załogach balonowych, jak i wśród odwiedzających w tym czasie Szczecinek gości i mieszkańców miasta.

Nad Trzesiecko zjeżdżają głównie załogi niemieckie i polskie, ale będą także goście piloci z Belgii, Włoch, czy Francji. Trudno wyobrazić sobie bardziej imponujący widok niż kilkadziesiąt balonów sunących majestatycznie po niebie. Radzimy się zaopatrzyć w lornetki i wypatrywać w ciągu całego weekendu balonów na szczecineckim niebie (dokładny harmonogram startów i miejsc poniżej w ramce). Baloniarstwo to sport uzależniony od pogody, więc trzeba być przygotowanym na zmiany programu. Aktualne informacje o festiwalu można śledzić na stronie internetowej strony www.balonywszczecinku.pl

A wszystko zaczęło się pod koniec XVIII wieku, gdy bracia Montgolfier wymyślili balony na ogrzane powietrze. Zasadniczo nie różnią się one od tych latających dzisiaj. Oczywiście, technika poszła znacznie do przodu, ale praw fizyki nikt nie zmienił. Statek powietrzny unosi się go góry po ogrzaniu powietrza w czaszy. Lżejsze powietrze unosi balon z koszem, gdy stygnie opada. - Teoretycznie nie ma ograniczeń, aby wzbić się powyżej 8 kilometrów trzeba mieć na pokładzie butlę z tlenem, bo na tej wysokości brakuje go w powietrzu i trzeba dostarczyć go palnikowi - mówi pilot Bartosz Oberski z klubu Zefir i wyjaśnia, że powyżej 4 tysięcy metrów trzeba założyć maski tlenowe. Rekord wysokości w locie balonem na ogrzane powietrze wynosi ponad 20 kilometrów.

Takich ekstremalnych wyczynów w Szczecinku nie będzie, co nie znaczy, że nie będzie czego podziwiać. Stałym elementem i chyba najbardziej widowiskowym naszej imprezy jest nocny pokaz balonów. W sobotnią noc (5 lipca) około godziny 22 na placu przy ulicy Kołobrzeskiej po zakończeniu koncertu Macieja Maleńczuka zaprezentują się pięknie podświetlone balony (ważne - zmiana lokalizacji, w minionych latach nocna gala odbywała się na stadionie OSiR). W rytm muzyki świecić będą przez około 20 minut. Szczególnie zachęcamy wszystkich mieszkańców Szczecinka i okolic do obejrzenia tego niezwykłego widowiska. Nocny pokaz jest momentem niezwykle widowiskowym. Kilkanaście ogromnych podświetlonych balonów w jednym miejscu daje niezwykłe wrażenie. Podobnie jak w latach poprzednich, pokazem kierować będzie dyrygent, który w rytm muzyki kierował będzie iluminacją każdego z balonów.

Program festiwalu balonowego w Szczecinku

piątek, 4 lipca
godzina 19:30 - start balonów (tereny OSiR)

sobota, 5 lipca
godzina 19 - start balonów (tereny OSiR)
godzina 22:30 - nocna gala balonowa (plac koncertowy, osiedle Zachód)

niedziela, 6 lipca
godzina 6 - start nalonów (tereny OSiR)
godzina 17 - zakończenie parady baloniarzy i przedstawienie załóg (teren przed zamkiem)
godzina 19 - start balonów (tereny OSiR)

Przed każdym startem zapraszamy do Punktu Informacyjnego SAPiK, w którym odbędzie się losowanie lotu balonem!

Zapraszamy także do odwiedzenia strony www.balonywszczecinku.pl, tam znajdą Państwo najświeższe informacje dotyczące festiwalu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!