Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poradnik "Głosu" (11) Prawa i obowiązki właściciela mieszkania

Michał Kowalski
Janusz Gdański podczas dyżuru w redakcji "Głosu”.
Janusz Gdański podczas dyżuru w redakcji "Głosu”. Fot. Łukasz Capar
Przy redakcyjnym telefonie, na pytania dotyczące działalności wspólnot mieszkaniowych, odpowiadał Janusz Gdański, ekspert Ogólnopolskiej Izby Gospodarki Nieruchomościami.

- Czy będąc właścicielem we wspólnocie mieszkaniowej wraz z gminą, jesteśmy w stanie wyegzekwować od gminy, aby naprawiła na własny koszt instalację kanalizacyjną w swoich lokalach oraz usunęła powstałe zawilgocenia ścian i stropów części wspólnej?

- Prace w lokalu musi wykonywać właściciel na koszt własny. W lokalach gminnych musi to robić gmina. Jeżeli są ściany zawilgocone i można ustalić, kto jest winny tego stanu, to właściciel musi ponieść koszty remontu. Jeżeli nie da się tego ustalić, to wówczas remont musi być wykonany ze środków funduszu remontowego.

- Czy ważna jest uchwała wspólnoty mieszkaniowej w sprawie przekazania z funduszu remontowego wspólnoty kwoty 500 zł na remont świetlicy sołectwa? Świetlica nie jest częścią wspólnoty.

- Jeżeli grupa ludzi chce przekazać 500 złotych na jakiś cel, to jest to ich prywatna sprawa, natomiast nie można tego zrobić z pieniędzy wspólnoty, ponieważ na tym koncie nie ma pieniędzy na inne cele niż utrzymanie nieruchomości wspólnej. Uchwała w tej sprawie jest nieważna

- Jak przeprowadzić adaptację strychu? Kamienica jest wspólnotą mieszkaniową. Jaka procedura musi być zachowana, żeby wszystko było zgodnie z przepisami?

- Zainteresowany musi mieć zgodę wspólnoty na adaptację wyrażoną w formie uchwały. Najpierw musi uzyskać z urzędu gminy decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Może się okazać, że kamienica jest przeznaczona do rozbiórki i nie jest możliwe inwestowanie w ten budynek. Po wyrażeniu przez wspólnotę zgody, zainteresowany powinien podpisać z nią umowę, która musi określić zakres jego obowiązków, odpowiedzialność za prace w trakcie remontu oraz wysokość czynszu po remoncie, a także warunki wykupu.

- Jestem członkiem zarządu wspólnoty. Chcemy wziąć kredyt na ocieplenie budynku. Jeden z członków jest przeciw (14 członków jest za). Czy ten jeden głos przeciw może zadecydować o nieudzielaniu nam przez bank kredytu?

- Jeżeli będzie uchwała o kredycie, to bank udzieli takiej pożyczki bez problemu. Sprzeciw jednego członka nie ma tu żadnego znaczenia, chyba że wystąpi on do sądu z pozwem o uchylenie uchwały i sad tę uchwałę uchyli. Jest to jednak mało prawdopodobne.

Odpowiedzi na pozostałe pytania w wydaniu "Głosu" z 25 lutego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!