MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Porcelanki na nagrobki żołnierzy spod Monte Cassino. Apel byłego mieszkańca Koszalina [ZDJĘCIA]

Łukasz Suchanowski
Łukasz Suchanowski
Z inicjatywy pochodzącego z Koszalina syna weterana bitwy o Monte Cassino - Henryka Krudosa powstał projekt barwnej porcelanki upamiętniającej żołnierzy 2. Korpusu Polskiego
Z inicjatywy pochodzącego z Koszalina syna weterana bitwy o Monte Cassino - Henryka Krudosa powstał projekt barwnej porcelanki upamiętniającej żołnierzy 2. Korpusu Polskiego Andrzej Szkocki
Do redakcji zwrócił się z apelem Henryk Krudos – prezes wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych o upamiętnienie w Koszalinie zapomnianych żołnierzy II Korpusu Polskiego. Wspólnie z Mirosławem Borowskim zaprojektował kolorową porcelankę, która ma upamiętnić zapomnianych na Pomorzu żołnierzy walczących o Monte Cassino w 1944 roku.

Tegoroczna – 80. rocznica zwycięskiej bitwy żołnierza polskiego o Monte Cassino i zatknięcia na ruinach klasztoru biało-czerwonej flagi jest okazją by upamiętnić nieżyjących już uczestników tych walk. W minionych latach PRL-u bohaterowie ci powróciwszy z Zachodu żyli w zapomnieniu, a po śmierci w wielu miejscach cmentarzy całej Polski pochowani zostali skromnie i bez rozgłosu.

Z inicjatywy pochodzącego z Koszalina syna weterana bitwy o Monte Cassino - Henryka Krudosa powstał projekt barwnej porcelanki upamiętniającej żołnierzy 2. Korpusu Polskiego.

-Pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem. Poprzez rodziny trafiły emblematy w ostatnich miesiącach do wielu miejscowości w naszym województwie i kraju, a nawet zostały przekazane do Kanady, Nowej Zelandii, Australii i USA. - mówi w rozmowie z głosem Henryk Krudos.

Według jego wiedzy na Cmentarzu w Koszalinie spoczywa ok. 40 podkomendnych gen. Władysława Andersa. Prezes wojewódzkiego związku kombatantów zwraca się z prośbą do ich rodzin o nawiązanie kontaktu.

- Zadbajmy więc o oznaczenie na polskich cmentarzach mogił bohaterów z pod Monte Cassino. Nie pozwólmy pozostawić ich w zapomnieniu. - apeluje Henryk Krudos.

Bliższe informacje oraz zamówienia na nagrobne porcelanki należy zgłaszać pod nr tel. 690 386 005 lub drogą e-mailową: [email protected].

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński