Poseł Lewandowski "od Palikota". Burmistrz, starosta, bezrobotny

Rafał Nagórski rafal.nagorski@gk24.pl Zaktualizowano 
O Andrzeju Lewandowskim (na pierwszym planie) było głośno we wrześniu 2010 roku, gdy jako starosta sławieński z Platformy Obywatelskiej, odszedł z tej partii i doprowadził do odwołania swojego zastępcy Sebastiana Derenia (PO). <br>
Cały kraj sprawdza, kto wszedł do Sejmu razem z Januszem Palikotem. Poseł z naszego okręgu Andrzej Lewandowski - też jak jego lider "zasłynął" tym, że rozstał się z Platformą Obywatelską w atmosferze skandalu.

Lewandowski rządził Darłowem na początku lat 90., w czasach, gdy burmistrza wskazywali spośród siebie radni. Do rady dostał się z Komitetu Obywatelskiego Solidarność. - Mimo prób jego odwołania dotrwał do końca kadencji, ale zasłynął tym, że nie zgodził się na to, by w Darłowie zainwestowała znana niemiecka firma produkująca wędliny, która działała tu przed wojną - Rugenwalder Muhle - mówi Jerzy Buziałkowski, który w następnej kadencji wszedł do darłowskiego samorządu razem ze Stanisławem Gawłowskim i Arkadiuszem Klimowiczem właśnie jako opozycja ówczesnego burmistrza.

- Dla mnie był to polityk kompletnie nieskuteczny, co przejawiało się tym, że przez 4 lata zastanawiał się nad tym, czy w Darłowie powinna powstać oczyszczalnia ścieków. My szliśmy do wyborów właśnie z hasłem budowy takiej oczyszczalni - wspomina Buziałkowski. Później jednak Lewandowski wszedł do zarządu miasta, gdy Buziałkowski był burmistrzem.

Zawodowo przez kilka lat związany był z Zarządem Obiektów Sportowych w Koszalinie, m.in. w czasach, gdy wiceprezydentem Koszalina był Władysław Husejko. - Ale zapamiętałem go bardziej jako doświadczonego samorządowca - mówi dziś Husejko. Tuż przed objęciem stanowiska starosty sławieńskiego w 2006 roku Lewandowski był dyrektorem Miejskiego Zarządu Budynków Komunalnych. Na początku 2007 roku wstąpił do PO.

- Nie byliśmy zadowoleni z tego, co robił jako starosta. Ciężko się z nim współpracowało, a mieszkańcom kojarzył się głównie z opóźnieniami w inwestycjach drogowych - mówił nam pod koniec kadencji jeden z działaczy Platformy w powiecie sławieńskim.

Konflikt na linii Lewandowski - pozostali działacze PO narastał, a na jednej z ostatnich sesji przed końcem kadencji starosta oświadczył, że odchodzi z Platformy i mówił publicznie o nepotyzmie politycznym, najbardziej atakując Arkadiusza Klimowicza, burmistrza Darłowa.

Klimowicz z kolei twierdził, że to zemsta za cofnięcie Lewandowskiemu partyjnej rekomendacji przed kolejnymi wyborami samorządowymi. Lewandowski dotrwał do końca kadencji w fotelu starosty. W wyborach samorządowych wystartował z listy Mariana Laskowskiego, konkurenta Klimowicza w walce o fotel burmistrza Darłowa. Nie dostał się do Rady Powiatu, po czym w grudniu stracił pracę w Miejskim Zarządzie Budynków Komunalnych w Darłowie. Ostatnio był bezrobotny.

- Dostając się do Sejmu niewątpliwie zagrał na nosie działaczom Platformy - twierdzi Genowefa Klingiert, była radna Darłowa, liderka stowarzyszenia Niezależna Inicjatywa Obywatelska. - Ale jestem zdziwiona, że znalazł się w Ruchu Palikota, bo nigdy nie był antyklerykałem, choć w rozmowie ze mną przyznał, że będzie współpracował z reprezentowanym przeze mnie Towarzystwem Kultury Świeckiej - dodaje.

Nad antyklerykalizmem posła Lewandowskiego zastanawia się też lider Platformy Obywatelskiej w regionie Stanisław Gawłowski, który twierdzi także, że sam moment rozstania się jego partii z ówczesnym starostą sławieńskim nie zapadł mu szczególnie w pamięci. - Ani ja go do partii nie zapisywałem, ani z niej nie wyrzucałem - mówi Gawłowski. - To od Andrzeja Lewandowskiego zależy to, czy będziemy współpracować w Sejmie. Jeżeli będzie potrafił wypełnić swoją rolę w Sejmie, to chwała mu za to. Jeżeli będzie tylko pobierał dietę, to wszyscy to zapamiętamy - zakończył Gawłowski.

Dyplomatycznie w sprawie wypowiada się za to Arkadiusz Klimowicz. - Gratuluję panu Lewandowskiemu wyniku i życzę sukcesów w pracy parlamentarnej - powiedział nam wczoraj burmistrz Darłowa.

Andrzej Lewandowski zapowiada współpracę w parlamencie nie tylko z Platformą, ale z innymi partiami. - Bo poseł jest od tego, by działać na rzecz kraju. Co do historycznej sprawy z wpuszczeniem lub nie niemieckiej firmy do Darłowa, to wspierałem tę inwestycję, ale ostatecznie wycofał się z niej sam właściciel. Te zarzuty są więc nieprawdziwe - wyjaśnia. - A co do pytań o antyklerykalizm Ruchu Palikota, to nie widzę tu żadnej sprzeczności. Jestem osobą wierzącą, ale jestem za rozdzieleniem państwa od Kościoła - odpowiedział Lewandowski.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

polecane: Flesz: Czy grozi nam katastrofa klimatyczna?

Materiał oryginalny: Poseł Lewandowski "od Palikota". Burmistrz, starosta, bezrobotny - Głos Koszaliński

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 24

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
l
loda

zaznaczam droga na fiodorowa.......

zgłoś
l
loda

pan lewandowski byl burmistrzem darlowa,starosta jak drogi na osiedlu nie zrobil ,tak za panowania posla tez nie zrobi..........bo on jest cienki bolek.........

zgłoś
S
Stanisław Dragun

Jestem katolikiem i popieram oddzielenie państwa od kościoła, oraz zlikwidowanie stopnia z religii na świadectwie szkolnym. Jako człowiek posiadający troje dzieci prosze posła Lewandowskiego, by zachowac nauke religii w szkołach, a nie ganiać dzieci do salek katechetycznych przy kościołach. W mrozy, w deszcze, czy w mżawkę dzieci ne powinny przechodzić do salek. Chyba to Ruch Palikota uwzględni, bo wygląda na to, że będa bliżej ludzi, niż SLD.

zgłoś
m
mieszkaniec

Jako katolik wyznaję zasadę że moja wiara jest tylko i wyłącznie moją sprawą. Nie obnoszę się z tym wszem i wobec. jestem przeciwnikiem tworzenia parafii wojskowych lub ich utrzymywania tam gdzie dawno wojska już nie ma a kapelani są utrzymywani z naszych podatków. Nie jestem zwolennikiem przy każdej uroczystości państwowej lub resortowej odprawiania mszy świętej i wmawianiu społeczeństwu że 99% polaków to katolicy. Nie jestem zwolennikiem stawiania i wieszania krzyży w każdym miejscu i tworzenia miejsc kultu w tych miejscach. Jestem zwolennikiem aby jedynym miejscem gdzie człowiek który ma potrzebę rozmowy z bogiem w którego wierzy były miejsca kultu religijnego ktore budowane są z pieniędzy wiernych i mieli im służyć.

zgłoś
A
Andrzej W
Takich jak ja moherów znam więcej, więc z tymi moherami i ich wizerunkiem w mediach coś nie gra.Tak samo jak z wizerunkiem prezesa, a przedtem jego brata. Wszystko to jest manipulacją medialną, a na dowód proszę zauważyć, że w naszej jakże obiektywnej gazecie koszalińskiej od kilku godzin nie można się wypowiedzieć pod artykułem o Mikietyńskim, ciekawe dlaczego, czyżby wypowiedzi internautów nie dla wszystkich były wygodne? Wiwat wolne media, wiwat wolność słowa

To co wyrabiał Lech na wycieczce do Gruzji to manipulacja, wypowiedzi drugiego o Kanclerz Niemiec to manipulacja, poparcie PIS-u przez jawnie faszyzującego Rydzyka to też manipulacja? Na te pytania oczywiście nikt z tej partii uczciwie nie odpowie bo by musiał przyznać rację.
zgłoś
g
gość

Takich jak ja moherów znam więcej, więc z tymi moherami i ich wizerunkiem w mediach coś nie gra.Tak samo jak z wizerunkiem prezesa, a przedtem jego brata. Wszystko to jest manipulacją medialną, a na dowód proszę zauważyć, że w naszej jakże obiektywnej gazecie koszalińskiej od kilku godzin nie można się wypowiedzieć pod artykułem o Mikietyńskim, ciekawe dlaczego, czyżby wypowiedzi internautów nie dla wszystkich były wygodne? Wiwat wolne media, wiwat wolność słowa

zgłoś
m
mieszkaniec_darłowa

Koleżanko powyżej. Najwidoczniej należysz bardziej do grona europejczyków niż moherów. Fajnie że masz swoje zdanie na temat polityki i partię którą popierasz. Z jednym tylko małym ale. Napisałaś że nie jesteś za karą śmierci. Z tego co mi wiadomo prezes PiS jest za tym, żeby ta kare śmierci przywrócić. Mohery to są ci śpelcy co wpatrują się jak w obrazek w pana prezesa i z wielkim bananem na twarzy krzyczą Jarosław Jarosław po czym obrazaja wszystkich wokoł i stoją pod pałacem każdego 10tego. Mniejsza o to. Co do tych wszystkich co są zagorzałymi przeciwnikami krzyża w szkołach, placówkach publicznych oraz sejmie. Jestem ciekaw czy z równą siłą i przekonaniem byliby za tym żeby w Polsce nie obchodzić świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy a wzamian za to normalnie iść do pracy. Podejrzewam że juz takiego entuzjazmu by nie było. A swoją drogą ten Palikot ma na prawde wielki dar przekonywania skoro z krzyża który wisiał niezauważalny przez tyle lat wielką aferę o której wszyscy teraz mowią bez przerwy.

Pozdrawiam,

zgłoś
g
gość

"Dlaczego w kraju, który jest w Unii Europejskiej społeczność danego kraju nie może być otwarta swoim umysłem i działaniem na całą różnorodność jaką daje nam cały świat?"
Jestem katoliczką z wyższym wykształceniem, wybieram opcję polityczną PISU jako najbardziej mi bliską, bo chcę żeby -szpitale były państwowe, armia silna, niektóre kluczowe działy gospodarki( np.przemysł wydobywczy)były w rękach państwa, aby dzieci w szkołach uczyły się całej historii Polski, aby państwo łożyło na kościół tak jak łoży na partie polityczne, bo to jest mi potrzebne. Jeżeli nazwiecie mnie oszołomem, moherem, deb***em, to trudno, ale takich jak ja jest w tym kraju zdecydowanie więcej niż tych co wybrali Palikota. I nie rozumiem dlaczego takie poglądy miałyby mi przeszkadzać w byciu europejczykiem.Nie mam nic przeciwko homoseksualistom, ale nie podobają mi się parady równości,pracuję z dziećmi, więc nie chcę legalizacji marychy. jestem przeciwko eutanazji i przeciwko karze śmierci.
Jestem dumna, że mój kraj wydał Piłsudskiego, Wyszyńskiego, Popiełuszkę, Jana PawłaII, Curie Skłodowską, Słowackiego itd.Nie podoba mi się, że przez 30 lat nie osądzono twórców stanu wojennego, podoba mi się, że stworzono muzeum powstania warszawskiego. Uważam,że w tym kraju jest miejsce dla wszystkich wyznań. Co roku wspiera Owsiaka. Nie czytam wyborczej. I co pod jakim względem nie jestem europejska? Jeżeli tak wyglądają mohery, to ja się z chęcią do nich przyłączę.Wolę moher od sztucznego penisa.

zgłoś
g
gość

A ja życzę sobie jako obywatel żeby krzyże były w sejmie, szkołach, szpitalach i wszędzie tam, gdzie ludzie wierzący je wieszają z potrzeby serca, jako symbol wiary nierozerwalnie związanej z historią naszego narodu. Gdyby nie ta wiara nie byłoby wolnej Polski, przez stulecia kościoły były ostoją polskości i dlatego taki Palikot może mi naskoczyć. Nie po to zakładaliśmy solidarność, aby nam teraz odmawiano możliwości manifestowania swojej wiary. Konstytucja nie zabrania manifestowania wiary, daje mi takie prawo. O tym kraju nie ma prawa decydować mniejszość ( na Palikota głosowało ok.1,3mln)i nie wierzę żeby im krzyż miał w robocie w sejmie przeszkadzać, zadymiarze cholerni, niech się lepiej wezmą za gospodarkę i pokażą co potrafią, bo jak na razie to tylko robią ferment.

zgłoś
m
mieszkanie Koszalin

W tym jest właśnie problem, jeżeli jako społeczeństwo nie potrafimy zaakceptować tego, co gwarantuje Konstytucja nam czyli społeczeństwu mieszkającym w naszym wspólnym świeckim kraju, to jak mamy poradzić sobie z innymi problemami?

Skoro symbole religijne, a w obecnej sytuacji chodzi tylko o symbol religii katolickiej - krzyż jest tak trudnym do rozwiązania problemem, chociaż Konstytucja gwarantuje równość wszystkim bez względu na wiarę czy też jej brak.

Dlaczego nie może być tak, że każdy wyznawca wiary wg swojego uznania udaje się w swoje święte miejsce i tam wyznaje swoje wartości?
Dlaczego instytucje które są świeckie i takie być muszą - sejm, senat, lokalne urzędy, szkoły, przedszkola, wojsko, policja, straż pożarna i tym podobne muszą być mieszane w preferowanie umieszczania krzyża i innych obrządków religijnych wiary katolickiej itp?
Dlaczego jest tak, że mimo iż Polska jest krajem świeckim, to my jako całe społeczeństwo musimy podporządkowywać się jedynej religii?
Dlaczego jest tak, że pomimo iż Konstytucja gwarantuje świeckość kraju, musimy jako społeczeństwo płacić za wszelkie usługi związane z wykonywaniem usług przez kościół katolicki? Nie chodzi mi tutaj o dobrowolne datki, bo do tego ma prawo każdy wg własnego uznania.
Dlaczego w kraju, który jest w Unii Europejskiej społeczność danego kraju nie może być otwarta swoim umysłem i działaniem na całą różnorodność jaką daje nam cały świat?

Dlaczego zawsze temat jest zbijany, jako temat zastępczy, że gospodarka, że to i tamto. Jak zaznaczyłem wyżej, jeżeli nie potrafimy rozwiązać problemów, chociaż być ich nie powinno, co jednoznacznie precyzuje Konstytucja, to jak mamy rozwiązywać inne problemy?

Dlatego niezmiernie cieszy mnie fakt, że w końcu jest szansa na szeroki normalny dialog społeczny na ten - przysłowiowego krzyża i wiele innych tematów, które muszą zostać poruszone, aby Polska stała się krajem postępowym o otwartym spojrzeniu na otaczającą nas rzeczywistość.

W końcu ktoś odważył się poruszyć temat jak i wiele innych który wydawał się być tematem tabu w Polsce. Walka i opór będzie bardzo duży jeżeli nie wielki, chociaż wszystkie poruszone tematy będą dotyczyły głównie spraw światopoglądowych.

Pozdrawiam
Mieszkaniec Koszalina

zgłoś
r
rysio
I bardzo dobrze!!! ktos w koncu bedzie walczyl o to, aby Polska choc odrobine znormalniala!! oddzielic panstwo od kosciola!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Gospodarka, reformy, szpitale, przedszkola,drogi, emerytury.... tu potrzeba normalności i to najważniejsze!! ale widocznie dla zmanipulowanych karłów najważniejsze jest rzucić haslo, którego sam Pan nie rozumie.
zgłoś
r
rysio
krzyże do kościołów, tam ich miejsce, a nie w urzędach, szkołach i innych miejscach, wyznawcy różnych religii mają swoje miejsca kultu, świątynie itp., sejm nie powinien być miejscem wywieszania symboli, które nie reprezentują całego narodu, więcej tolerancji drodzy katolicy, przestrzegajcie przykazań może...hm, mniej nienawiści do niekatolików wam nie zaszkodzi, miłość bliźniego nie jest waszą mocną stroną chyba???????

Szanowna Pani: z Pani wypowiedzi aż zionie nienawiścią i brakiem tolerancji, o którą sama pani się upomina. Taką wypowiedzą pokazuje Pani jak bardzo jest karłowata w swoich poglądach i małostkowa. Naszemu Państwu potrzeba wielkiej pracy parlamentarzystów na rzecz dobra wspolnego - bo zaeraz zawali sie cały system. Trzeba reformy słuzby zdrowia, podatków, przedszkoli, systemów emerytalnych i wielu innych rzeczy a Pani przeszkadza krzyż. Wyrzucenie go z sejmu czy urzedu nie naprawi gospodarki, nie naprawi szpitala, nie uzdrowi naszego prawa, ale.... ale może choć niektórych przywoła do porządku i przypomni o moralności postępowania. Jestem katolikiem - nie przeszkadza mi półksiężyc muzułmański, nie przeszkadza mi żaden inny symbol. Juz 2000 lat są tacy, którzy walczą z krzyżem... ich nie ma a krzyż jest nadal. Pozdrawiam i życzę zdrowia.
zgłoś
G
Gość
krzyże do kościołów, tam ich miejsce, a nie w urzędach, szkołach i innych miejscach, wyznawcy różnych religii mają swoje miejsca kultu, świątynie itp., sejm nie powinien być miejscem wywieszania symboli, które nie reprezentują całego narodu, więcej tolerancji drodzy katolicy, przestrzegajcie przykazań może...hm, mniej nienawiści do niekatolików wam nie zaszkodzi, miłość bliźniego nie jest waszą mocną stroną chyba???????

Oby to nie skończyło się wyprawą krzyżową tatusia z Torunia na RPP.
zgłoś
Z
Zofia

krzyże do kościołów, tam ich miejsce, a nie w urzędach, szkołach i innych miejscach, wyznawcy różnych religii mają swoje miejsca kultu, świątynie itp., sejm nie powinien być miejscem wywieszania symboli, które nie reprezentują całego narodu, więcej tolerancji drodzy katolicy, przestrzegajcie przykazań może...hm, mniej nienawiści do niekatolików wam nie zaszkodzi, miłość bliźniego nie jest waszą mocną stroną chyba???????

zgłoś
Z
Zofia

Gratulacje Panie Pośle, ładny wynik, życzę powodzenia, głosowałam na Pana i jestem przekonana, że lokalna PO może tylko żałować, że nie jest Pan ich kolegą...już..., a macie kolesie pstryczka w nos

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3