Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pośrednik odbiera przesyłkę pocztową

Redakcja
Zdarza się, że nie możemy odebrać adresowanych do nas przesyłek poleconych, czy paczek. Kto i w jakich okolicznościach może to zrobić za nas?

Klient bez dowodu

Klient bez dowodu

Odbieramy przesyłkę na poczcie - co zrobić gdy nie mamy dowodu?
Pracownik placówki pocztowej wydający przesyłkę ustala tożsamość odbiorcy na podstawie jednego z niżej wymienionych dokumentów tożsamości:

* dowodu osobistego,

* tymczasowego dowodu osobistego,

* paszportu,

* prawa jazdy,

* innego dokumentu z fotografią, odciskiem pieczęci urzędowej z wizerunkiem orła oraz podpisem jego posiadacza,

* w przypadku cudzoziemców nie posiadających żadnego z powyższych dokumentów, innego dokumentu stwierdzającego tożsamość.

- W przypadku nieobecności adresata listonosz może doręczyć przesyłkę pod adresem wskazanym na przesyłce osobie pełnoletniej zamieszkałej razem z adresatem, jeżeli adresat nie złożył w placówce operatora zastrzeżenia w zakresie doręczania - odpowiada Przemysław Kluczkowski, zastępca dyrektora Centrum Poczty Oddziału Rejonowego w Koszalinie.

- W przypadku przesyłki awizowanej pracownik placówki pocztowej może wydać przesyłkę osobie pełnoletniej zamieszkałej razem z adresatem (jeżeli adresat nie złożył w placówce operatora zastrzeżenia w zakresie doręczania) lub pełnomocnikowi adresata, z zastrzeżeniem że nie są to przesyłki nadane na zasadach specjalnych tj: przesyłki sądowe nadane w postępowaniu cywilnym, karnym, przesyłki nadane przez uprawnione instytucje w postępowaniu administracyjnym oraz podatkowym, które podlegają wydaniu wyłącznie adresatowi.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami (§ 18 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków wykonywania powszechnych usług pocztowych oraz § 28-31 regulaminu świadczenia powszechnych usług pocztowych) adresat może upoważnić do odbioru przesyłek lub określonej przesyłki inną osobę (pełnomocnika) przez pełnomocnictwo udzielone na zasadach ogólnych w oparciu o przepisy Kodeksu cywilnego, pełnomocnictwo ogólne, pełnomocnictwo szczególne, pełnomocnictwo rodzajowe, bądź pełnomocnictwo pocztowe, które jest szczególną formą pełnomocnictwa rodzajowego.

Pełnomocnictwo ogólne jest to umocowanie udzielone przez mocodawcę wskazanej osobie (pełnomocnikowi) do wykonywania określonych czynności prawnych w ramach zwykłego zarządu, w tym do odbioru za adresata przesyłek pocztowych.

Pełnomocnictwo udzielone na zasadach ogólnych wymaga formy pisemnej (nie wymaga potwierdzenia przez notariusza czy organ administracji państwowej) i powinno zawierać: oznaczenie mocodawcy tj. imię i nazwisko, adres, rodzaj i cechy dokumentu tożsamości, zakres umocowania, oznaczenie pełnomocnika tj. imię i nazwisko, adres, rodzaj i cechy dokumentu tożsamości, miejsce i datę wystawienia oraz czas trwania tj. do określonego dnia lub bezterminowo, oraz własnoręczny podpis mocodawcy.

Pełnomocnictwo nie dotyczy przesyłek nadanych na zasadach specjalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!