Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poszukiwacze historii w oflagu II D Gross Born [ZDJĘCIA]

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Grupa poszukiwaczy ochotników, licząca ponad osiemdziesiąt osób, prowadziła poszukiwania i eksploracje Oflagu II D Gross Born w pobliżu Bornego Sulinowa. Pomagał im zespół z Koszalina georadar24.Jednym z głównych organizatorów tego wydarzenia był Dariusz Czerniawski. Obóz jeniecki Oflag II D Gross Born utworzono 01.06.1940 roku dla francuskich oficerów ,  gdzie wcześniej znajdował się Stalag II E, w którym przebywali polscy jeńcy wojenni. Jednym z punktów poszukiwań była próba odnalezienia tunelu ucieczkowego. Do pracy wezwano aż dwie ekipy georadarowe. Towarzyszyła im ekipa programu „Było nie minęło” z Adamem Sikorskim na czele.Historia ucieczki z Oflagu II D Gross Born nie kończy się z chwilą odkrycia tunelu i śmierci porucznika Andre Rabina. Spośród 17 jeńców, którzy uciekli z Oflagu II D Gross Born czterem, którzy skierowali się przez Niemcy do Alzacji, ucieczka się powiodła. Wszyscy uciekinierzy szczęśliwie dotarli do Berlina. Ośmiu jeńców zostało pojmanych na granicy belgijsko – francuskiej. Grupa jeńców udających się do Francji przez Belgię miała sfałszowane dokumenty potwierdzające, że są francuskimi robotnikami przymusowymi jadącymi z Gdańska do Francji na urlop. Niemcy zorientowali się, że jest coś nie tak w tych dokumentach, gdyż w Gdańsku nie było francuskich robotników przymusowych. Pozostałych jeńców aresztowano w różnych częściach Niemiec.Po przebadaniu znacznego obszaru obozu natrafiono i wytyczono tunel o długości około 140 m. Tym samym zespół z Koszalina georadar24 przyczynił się do historycznego odkrycia, którym żyją już Francuzi, zawiadomieni o sukcesie.Poza tunelem za pomocą wykrywaczy metalu odnaleziono pamiątki i przedmioty codziennego użytku.Przed rozpoczęciem poszukiwań odbyła się krótka uroczystość upamiętniająca żołnierzy.
Grupa poszukiwaczy ochotników, licząca ponad osiemdziesiąt osób, prowadziła poszukiwania i eksploracje Oflagu II D Gross Born w pobliżu Bornego Sulinowa. Pomagał im zespół z Koszalina georadar24.Jednym z głównych organizatorów tego wydarzenia był Dariusz Czerniawski. Obóz jeniecki Oflag II D Gross Born utworzono 01.06.1940 roku dla francuskich oficerów , gdzie wcześniej znajdował się Stalag II E, w którym przebywali polscy jeńcy wojenni. Jednym z punktów poszukiwań była próba odnalezienia tunelu ucieczkowego. Do pracy wezwano aż dwie ekipy georadarowe. Towarzyszyła im ekipa programu „Było nie minęło” z Adamem Sikorskim na czele.Historia ucieczki z Oflagu II D Gross Born nie kończy się z chwilą odkrycia tunelu i śmierci porucznika Andre Rabina. Spośród 17 jeńców, którzy uciekli z Oflagu II D Gross Born czterem, którzy skierowali się przez Niemcy do Alzacji, ucieczka się powiodła. Wszyscy uciekinierzy szczęśliwie dotarli do Berlina. Ośmiu jeńców zostało pojmanych na granicy belgijsko – francuskiej. Grupa jeńców udających się do Francji przez Belgię miała sfałszowane dokumenty potwierdzające, że są francuskimi robotnikami przymusowymi jadącymi z Gdańska do Francji na urlop. Niemcy zorientowali się, że jest coś nie tak w tych dokumentach, gdyż w Gdańsku nie było francuskich robotników przymusowych. Pozostałych jeńców aresztowano w różnych częściach Niemiec.Po przebadaniu znacznego obszaru obozu natrafiono i wytyczono tunel o długości około 140 m. Tym samym zespół z Koszalina georadar24 przyczynił się do historycznego odkrycia, którym żyją już Francuzi, zawiadomieni o sukcesie.Poza tunelem za pomocą wykrywaczy metalu odnaleziono pamiątki i przedmioty codziennego użytku.Przed rozpoczęciem poszukiwań odbyła się krótka uroczystość upamiętniająca żołnierzy. georadar24
Grupa poszukiwaczy ochotników, licząca ponad osiemdziesiąt osób, prowadziła poszukiwania i eksploracje Oflagu II D Gross Born w pobliżu Bornego Sulinowa. Pomagał im zespół z Koszalina georadar24.
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera