Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat lęborski - coraz więcej szlaków turystycznych

Edyta Litwiniuk / www.gp24.pl
Turyści na szlaku w okolicach Lęborka.
Turyści na szlaku w okolicach Lęborka. (Fot. Edyta Litwiniuk)
Szlaki turystyczne w powiecie lęborskim rosną jak grzyby po deszczu. A osób, które chcą nimi wędrować, nie brakuje.

Rekreacja Niebieskim, zielonym, czerwonym, czarnym, a może żółtym?

Najwięcej pracy lęborskich znakarzy kosztowało odnowienie szlaku zielonego.

Trasa oznakowana była jakieś 15 lat temu, ale niestety nie była oficjalnie zgłoszona. W ubiegłym roku lęborscy znakarze 80-kilometrowy odcinek na terenie powiatu lęborskiego oznakowali na nowo, w kilku miejscach praktycznie wytyczyli od początku.

- Szlak zielony, czyli tzw. szlak PM 164z wiedzie od Miastka, przez Łupawsko, Czarną Dąbrówkę do granic naszego powiatu, a potem aż do Łeby. Po drodze można odwiedzić takie miejscowości, jak choćby Nową Wieś Lęborską, która jest starą, wczesnośredniowieczną, słowiańską osadą. Tam zobaczyć można m.in. neogotycki, pochodzący jeszcze z XIX wieku kościół - mówi Tadeusz Krawczyk z lęborskiego koła PTTK. - Na zielonym szlaku w Janowicach napotkamy też barokowy dworek pochodzący jeszcze z XVIII wieku.

Uroki okolic Lęborka i powiatu podziwiać można także, wędrując innymi, nowymi szlakami.

- Niebieski szlak, zwany Pętlą Sarbską, rozpoczyna się przy PKP w Łebie i okalając jezioro Sarbsko, wraca do miasta. Po drodze oprócz samego jeziora podziwiać można m. in. zatopiony kuter niedaleko plaży w miejscowości Ulinia - mówi Krawczyk.

Nie kryje, że ideą wytyczenia akurat tego szlaku było stworzenie atrakcji dla turystów wypoczywających w Łebie. - Można wylegiwać się na plaży, a można też ten czas spędzić aktywnie, np. wędrując takim szlakiem - mówi Krawczyk i wyjaśnia ideę przyświecającą tworzeniu szlaków turystycznych. - Mają służyć temu, żeby turyści mogli w aktywny sposób poznawać i podziwiać uroki naszych terenów.

Przewodnicy nie kryją, że to nie koniec wytyczania kolejnych szlaków. W planach jest m.in. szlak żółty, który z zachodniej strony okalałby Lębork. Szlak byłby niedługi, w sam raz na niedzielne wypady za miasto. Przewodnicy planują też stworzenie szlaku łącznikowego, który połączyłby utworzone niedawno szlaki, jak choćby te w ramach produktów turystycznych promowanych przez Krzysztofa Pruszaka ze szlakami kaszubskimi, np. tymi biegnącymi od strony Sierakowic.

- Chcemy też wytyczyć dwa szlaki na terenie Lęborka. Jeden tzw. kulturowy, który rozpoczynałby się na PKP, a po trasie można byłoby zobaczyć np. Górę Parkową. Drugi szlak, historyczny, biegłby koło starych murów zamkowych - zdradza Krawczyk.

Szlaki
- Szlak czerwony - Piękno Morenowego Krajobrazu. Wiedzie od leśniczówki w Nowej Wsi Lęborskiej do Małoszyc i liczy trochę ponad 29 kilometrów.
- Szlak czarny - Księcia Świętopełka. Prowadzi od Małoszyc do parkingu przy dębie w Krępkowicach i liczy 5,5 km.
- Szlak czarny - Karwickie Źródliska. Zaczyna się przy sklepie w Unieszynku i prowadzi do jeziora Brody. Liczy 7,2 km.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!