Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat sławieński: Oszuści wykorzystują ludzką wrażliwość, podają fałszywe informacje o zaginionych lub porwanych dzieciach

Wojciech Kulig
Wojciech Kulig
Fałszywa informacja, która pojawiła się na platformie społecznościowej
Fałszywa informacja, która pojawiła się na platformie społecznościowej KPP Sławno
Aby wyłudzić pieniądze lub wrażliwe dane osobowe oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody. Przykładem są fałszywe informacje na temat zaginionych lub porwanych dzieci z okolic Sławna, które pojawiają się ostatnio na platformie społecznościowej.

- To próba wpłynięcia na nas, wywołania skrajnych emocji i wzbudzenia chęci pomocy, która może okazać się dla nas kosztowna - ostrzega st. kpt. Kinga Warczak, rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Sławnie.

W ostatnich dniach, w Internecie, a zwłaszcza w mediach społecznościowych pojawiły się informacje dotyczące zaginięć dzieci z okolic Sławna. - Są to jednak tzw. fake newsy, czyli fałszywe informacje zaznacza policjantka i dodaje, że w ostatnim czasie funkcjonariusze KPP w Sławnie nie otrzymali ani jednego zgłoszenia w sprawie zaginięcia dzieci.

- W tym tygodniu w lokalnych serwisach ogłoszeniowych pojawiła się kolejna informacja o rzekomym zaginięciu dziecka. Miało chodzić o „drastyczne uprowadzenie małej Ani”, której załamani rodzice proszą o pomoc w znalezieniu sprawcy. Nie otrzymaliśmy żadnego zgłoszenia w tej sprawie - przekazuje rzecznik i przestrzega, ponieważ wraz z pojawiającym się fake newsem otrzymujemy najczęściej także link. Po kliknięciu w niego nasz komputer lub telefon może zostać zainfekowany przez szpiegujące oprogramowanie. Zostanie ono zainstalowane na urządzeniu bez naszej wiedzy.

- Oszuści chcą wykorzystać ludzką wrażliwość, dobroduszność, zmanipulować człowieka, zagrać na jego uczuciach. W takich sytuacjach nie możemy podawać w internecie żadnych swoich danych czy numerów kont bankowych. Działanie takiego oprogramowania pozwala oszustom mieć dostęp do loginów i haseł w naszej elektronicznej bankowości - tłumaczy st. asp. Kinga Warczak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera