Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstało kolejne krematorium w Koszalinie ZOBACZ WIDEO

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Obok dwóch prywatnych koszalińskich firm teraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej otworzyło krematorium

Inwestycja kosztowała ok. 2,2 mln złotych i została zrealizowana w osiem miesięcy. Wszystko znajduje się tuż przy budynku administracji na koszalińskim cmentarzu zarządzanym przez PGK Koszalin.

- Z roku na rok rośnie liczba pochówków z wykorzystaniem kremacji zwłok. Zwłaszcza u nas - w Koszalinie 25 procent pochówków to te poprzedzone kremacją - mówi Tomasz Uciński, prezes PGK w Koszalinie. - Staraliśmy się tak przygotować to miejsce, by rodzina nie czuła traumy, by mogła godnie pożegnać bliskiego.

Jak podkreśla prezes Tomasz Uciński, proces spopielania zwłok ludzkich przebiega w sposób bezpieczny dla środowiska. - Podczas kremacji wszystkie niebezpieczne związki chemiczne są neutralizowane. Stosowana przez nas technologia kremacji spełnia najostrzejsze normy europejskie - dodaje.

Proces spopielenia prowadzony jest indywidualnie dla każdej osoby zmarłej, z możliwością udziału członków rodziny. Przygotowanie ciała osoby zmarłej do kremacji odbywa się podobnie jak w przypadku pochówku tradycyjnego. Zwłoki umieszcza się w specjalnej trumnie kremacyjnej, która jest wykonana z materiałów ekologicznych. Przed spopieleniem rodzina ma możliwość pożegnania się z osobą zmarłą. Do dyspozycji są - kaplica i sale pożegnań. Moment wprowadzania trumny z ciałem do urządzenia kremacyjnego to ostatnia chwila ze zmarłym. W sali pożegnań jest zainstalowany monitor, na którym można obserwować moment wprowadzenia trumny do pieca. Następnie trumna z ciałem zostaje poddana kremacji w temperaturze 1200 stopni Celsjusza na czas około 90 minut.

Zgodnie z obowiązującym prawem rodzina może odebrać osobiście urnę z prochami z pełną dokumentacją wykonanego spopielenia i przetransportować ją na cmentarz, gdzie pozostanie pochowana w grobie. Pogrzeb kremacyjny może się odbywać zarówno w obrządku katolickim, jak i świeckim.

Urny z prochami mogą być składane do wszystkich grobów tradycyjnych lub urnowych bez zachowania tzw. 20-letniego czasookresu nienaruszalności. Często kremacja jest jedyną możliwością tzw. dochówku w grobie tradycyjnym, w którym nie można dochować już trumny z ciałem.

Podczas piątkowego oficjalnego otwarcia nowego obiektu na koszalińskim cmentarzu, pojawili się też duchowni - przedstawiciele różnych kościołów funkcjonujących na terenie Koszalina.

Kościół - jak czytamy na gosc.pl - preferuje pochówek ciał, chociaż nie zakazuje kremacji; domaga się przechowywania prochów w miejscu świętym, zakazując ich rozrzucania a także przerabiania na pamiątki, biżuterię czy inne przedmioty - czytamy w opublikowanej przez Kongregację Nauki Wiary instrukcji „Ad resurgendum cum Christo”. Dotyczy ona pochówku ciał zmarłych oraz przechowywania prochów w przypadku kremacji. Dokument zatwierdził i polecił opublikować papież Franciszek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!