Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pozbywamy się kamiennych osadów z łazienki – skuteczne sposoby

Katarzyna Laszczak
Czyszczenie armatury z osadów kamiennych jest uciążliwe, ale konieczne. Kamień nie tylko brzydko wygląda, ale utrudnia prawidłowe działanie baterii, jest także siedliskiem drobnoustrojów.
Czyszczenie armatury z osadów kamiennych jest uciążliwe, ale konieczne. Kamień nie tylko brzydko wygląda, ale utrudnia prawidłowe działanie baterii, jest także siedliskiem drobnoustrojów. Magdalena Kmita-Kulesza
Kto nie zna osadów tworzących się wokół baterii, czy na elementach ceramiki łazienkowej? To niestety powszechny i powracający problem, ale podpowiadamy, jak sobie z nim radzić.

Powszechnie występujący „kamień” to osadzające się na powierzchni różnych sprzętów związki wapnia i magnezu. Częstotliwość i uciążliwość występowania kamienia zależy od twardości wody, czyli tego, jaka jest zawartość soli wapnia i magnezu. Im wyższa, tym woda jest twardsza. I taka występuje przede wszystkim w naszych domach.

O ile dla naszego zdrowia korzystniejsza jest właśnie woda twarda, o tyle jej wpływ na instalacje i sprzęty jest znacznie gorszy. Pod wpływem wyższej temperatury, wytrącają się z niej związki wapnia i magnezu, które tworzą osady na powierzchni i we wnętrzu armatury i ceramiki łazienkowej. Są one nie tylko nieestetyczne, ale też pogarszają funkcjonowanie urządzeń. Dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie i bezpiecznie usunąć kamień z łazienkowych sprzętów.

Usuwanie kamienia z baterii łazienkowych

Osady kamienne często tworzą się na styku baterii z ceramiką. Doczyszczenie tego elementu jest dość niewygodne, ale są na to sposoby. Przede wszystkim do usuwania kamienia z baterii nie używajmy preparatów zawierających elementy ścierne, ani ostrych druciaków itp. W ten sposób porysujemy powierzchnię baterii, czy wanny.

Jeśli osady z kamienia nie są znaczne, wystarczy gąbka i płyn do naczyń. Skutecznym sposobem na usunięcie bardziej uporczywych osadów wapiennych jest „kompres” z wody i octu. Wystarczy nasączyć szmatkę wodą z octem i położyć ją na zabrudzeniach, które chcemy usunąć – na kilkanaście – kilkadziesiąt minut. Po takim zabiegu, kamień łatwo zmyjemy miękką gąbką. Po umyciu baterii warto ją wytrzeć do sucha bawełnianą szmatką – będzie pięknie lśniła. W ogóle regularnie wycieranie wody z baterii i wokół jej podstawy, ograniczy osadzanie się kamienia.

Jak oczyścić z kamienia wnętrze baterii

Jednak sama powierzchnia baterii to nie wszystko – kamień gromadzi się również w jej wnętrzu, zaburzając przepływ wody. Z kamienia powinniśmy regularnie czyścić perlator (napowietrzacz) – to niewielkie sitko montowane na końcu wylewki. Dzięki niemu strumień wody zostaje napowietrzony, co sprawia, że ma on większą objętość przy mniejszym zużyciu wody. Jednak żeby napowietrzacz działał sprawnie, nie może być pokryty kamiennym osadem. Jego czyszczenie nie jest skomplikowane. Perlator wystarczy odkręcić i włożyć do szklanki z octem. Po upływie kilkunastu do kilkudziesięciu minut, osady rozpuszczą się. Perlator płuczemy pod bieżącą wodą i mocujemy z powrotem w wylewce.
Jeżeli korzystamy z baterii termostatycznych, powinniśmy również zadbać o stan ich głowic. Powinno się je czyścić raz na kwartał (zależy to od stopnia twardości wody).

– Aby oczyścić wnętrze głowicy z zabrudzeń należy zakręcić główny dopływ wody, zdemontować baterię i wyciągnąć element. Korzystając z klucza nastawnego płaskiego, chwytamy go w górnej części, a kluczem żabkowym – w środkowym odcinku. Rozkręcamy i przepłukujemy w roztworze octu z wodą – podpowiada Katarzyna Choniawko, ekspert Grupy Armatura. Po usunięciu kamiennego osadu, płuczemy głowicę pod bieżącą wodą i nakładamy na nią silikonowy smar.
Czyścimy kabinę prysznicową i rączkę natrysku

Bardzo uciążliwe i nieestetyczne są także osady tworzące się na ściankach kabiny prysznicowej. W ich usunięciu również pomoce ocet. Wystarczy rozpuścić go w wodzie (w proporcjach 1:1) i przelać do spryskiwacza. Spryskujemy powierzchnię, czekamy kilka minut i spłukujemy bieżącą wodą. Szyby wycieramy do sucha, żeby nie powstały smugi.

Kamień tworzy się również na powierzchni słuchawki – stąd usuniemy go szmatką nasączoną wodą z octem (jeśli kamienia jest dużo możemy również zrobić octowy „okład”). Jeśli jesteśmy na etapie wyboru natrysku, zwróćmy uwagę na warianty rączek i głowic natryskowych wyposażone są w system samodzielnego oczyszczania kamienia easy clean (gumowe wypustki zatrzymują wszelkie zabrudzenia, a ich pozbycie wymaga jedynie zdjęcia elementu i przepłukania go pod bieżącą wodą).

Usuwanie kamienia z ceramiki łazienkowej

Kamienne osady tworzą się także w miskach sedesowych oraz bidetach. Tu również z pomocą przyjdzie ocet oraz soda oczyszczona. Zakamienione elementy doczyścimy roztworem wody z octem lub papką zrobioną z sody oczyszczonej z niewielkim dodatkiem wody. Taką papkę możemy nałożyć na osady i pozostawić na jakiś czas. Następnie czyścimy i zmywamy powierzchnię.

Do muszli sedesowej możemy też raz w tygodniu wlewać szklankę lub dwie octu (najlepiej na noc, czy wychodząc do pracy) – dzięki temu kamień nie będzie się tworzył na linii wody w sedesie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pozbywamy się kamiennych osadów z łazienki – skuteczne sposoby - e-Łazienki