Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożegnaliśmy w kraju i za granicą

Redakcja
Przed uroczystością Wszystkich Świętych przypominamy ludzi, którzy zmarli w ciągu minionych 12 miesięcy.

&#926 9.10 - Marek Grechuta, piosenkarz, poeta, malarz i kompozytor. Największą popularność zdobył dzięki przebojom "Tango Anawa", "Korowód", "Serce", "Niepewność", "Ocalić od zapomnienia". Wielokrotnie był nagradzany na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Ostatnia płyta Grechuty, zatytułowana "Niezwykłe miejsca", ukazała się w 2003 r. W tym roku podczas 43. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki "Opole 2006" Marek Grechuta uhonorowany został nagrodą Grand Prix za całokształt twórczości, a jego piosenki zaprezentowano podczas koncertu "Świat w obłokach".

&#926 15.09 - Oriana Fallaci - pełna temperamentu włoska dziennikarka i pisarka, występująca w ostatnich latach z krytyką islamu; z pasją opowiadała się za tradycją europejską, gromiąc nadmierną jej zdaniem tolerancję wobec roszczeń muzułmańskich imigrantów.

&#926 30.08 - Glenn Ford, amerykański aktor filmowy, odtwórca ról tzw. silnych mężczyzn w dramatach sensacyjnych i westernach. Grał w takich klasykach jak western "15.10 do Yumy". W latach 1939-1991 zagrał w 85 filmach.

&#926 25.06 - Władysław Żeleński, na emigracji w Paryżu, autor prac historycznych, przede wszystkim opracowań o zamordowaniu przez Niemców we Lwowie w lipcu 1941 r. polskich profesorów.

&#926 23.05 - Kazimierz Górski, uznawany za najwybitniejszego trenera polskiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej, honorowy prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zyskał powszechną popularność i uznanie jako trener po sukcesach polskiej reprezentacji w latach 70. XX wieku.

&#926 30.04 - Paul Spiegel, przewodniczący (od 2000 r.) Centralnej Rady Żydów w Niemczech. Organizacja ta reprezentuje ponad 100 tys. Żydów, z których ponad 70 tys. do Niemiec przyjechało po upadku komunizmu z Europy Środkowej i Wschodniej, głównie z krajów b. ZSRR.

&#926 3.02 - Walerian Borowczyk, reżyser filmowy polskiego pochodzenia, znany m.in. z filmu "Dzieje grzechu" (1975) według Stefana Żeromskiego. Plastyk, scenarzysta, scenograf i pisarz.

&#926 27.01 - Johannes Rau - prezydent Niemiec (w latach 1999-2004). Przez blisko pół wieku należał do grona najwybitniejszych polityków Niemiec po II wojnie światowej. "Pojednanie zamiast dzielenia" było jego politycznym hasłem. Już jako prezydent, 1 września 1999 - w 60. rocznicę wybuchu II wojny światowej - złożył symboliczną wizytę na Westerplatte.

&#926 18.01 - Jan Twardowski, ksiądz katolicki, prałat honorowy Jego Świątobliwości, poeta, przedstawiciel współczesnej liryki religijnej. Zdaniem krytyków, fenomen poezji księdza polega na prostocie i mistrzowskim wyrażaniu tego, co dane jest mu intuicyjnie poznać. Jan Twardowski był poetą uśmiechu i niemal dziecięcej naiwności, czym zjednywał sobie czytelników, a jak sam mówił - czasem budzi ich sumienia.

&#926 17.11 - Marek Perepeczko, znany aktor filmowy i teatralny. Największą popularność uzyskał jako bohater seriali "Kolumbowie", "Gniewko, syn rybaka" i "Janosik". Na uwagę zasługuje też jego dorobek teatralny. Był Jaśkiem w "Weselu", Wodzem Bromdenem w "Locie nad kukułczym gniazdem" Keseya i Tatusiem Muminka w "Lecie Muminków".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!