Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożegnanie por. Józefa Cabana. Weteran kampanii wrześniowej miał 107 lat. Spoczął na Starym Cmentarzu w Słupsku

olo
Wideo
od 16 lat
Rodzina, samorządowcy, wojskowi, znajomi i działacze pożegnali w piątek Józefa Cabana, ostatniego w powiecie sławieńskim żołnierza kampanii 1939 roku. Obrońca Mławy i Warszawy spoczął na Starym Cmentarzu w Słupsku.

Mława pamięta o swoich bohaterach i obrońcach. Pamiętają też samorządowcy, działacze, historycy i przede wszystkim rodzina. W piątek na Starym Cmentarzu w Słupsku spoczął porucznik Józef Caban, ostatni w powiecie sławieńskim uczestnik kampanii wrześniowej z 1939 roku. Żołnierza pochowano w asyście wojskowej, a uroczystość, choć smutna, miała patriotyczny charakter.

- Coraz ciężej i trudniej jest żegnać ludzi, którzy wiedzą, co to znaczy niepodległa Polska - podkreślał Łukasz Suchanowski, historyk i działacz społeczny na rzecz kombatantów. - Ludzi, którzy przelewali krew w 1939 roku w obronie naszej ojczyzny. Dzisiaj żegnamy człowieka wyjątkowego nie tylko z tego względu, że przeżył 107 lat, ale dlatego, że całe swoje życie poświęcił idei Polski niepodległej i narodowej. Pan porucznik Józef Caban był moim podopiecznym przez osiem ostatnich lat. W tych ostatnich latach został po okresie milczenia i zapomnienia doceniony i uhonorowany.

Józef Caban urodził się 28 sierpnia 1915 roku w Łaszewie koło Wielunia. W latach 30. był aktywnym działaczem wieluńskich struktur Stronnictwa Narodowego. W 1938 roku został powołany do 78. pułku piechoty, która wchodziła w skład 20. dywizji piechoty. Kiedy wybuchła II wojna światowa bronił dzielnie jako radiotelegrafista Mławy, a następnie wycofał się do Modlina i uczestniczył w końcowej fazie kampanii wrześniowej broniąc stolicy. Tam też został ranny. Dwukrotnie uniknął również śmierci. Trafił do niemieckiej niewoli, ale udało mu się zbiec z transportu. Wrócił w swoje rodzinne strony, gdzie działał w Armii Krajowej. Jako osadnik wojskowy w lipcu 1945 roku zamieszkał w Pałówku w gminie Postomino. Był członkiem Związku Osadników Wojskowych, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, a z racji swojej przedwojennej działalność w Stronnictwie Narodowym, również honorowym członkiem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych okręgu Szczecin.

Odznaczenia: Złoty Krzyż Zasługi (nad. 2018), Medal za udział w wojnie obronnej 1939, Medal Zwycięstwa i Wolności (nad. 1947), Medal za Warszawę 1939-1945 (nad. 1947), Medal Pro Patria (2016), Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie (1995), Medal Obrońcy Ojczyzny 1939-1945) (nad. 2017), Odznaka za Zasługi dla ZKRPiBWP (2005).

Jednak odznaczenia i mundur to tylko jedna strona porucznika Cabana. Rodzina, a w szczególności wnuki zapamiętały go jako dziadka, który nauczył tego, co najważniejsze, czyli szacunku do drugiego człowieka, do pracy i pokory do życia. We wspomnieniach zapisał się jako człowiek, na którego twarzy gości uśmiech. Porucznik Caban mimo sędziwego wieku zachował doskonałą pamięć. Był dumny z rodziny, która do końca otoczyła go opieką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pożegnanie por. Józefa Cabana. Weteran kampanii wrześniowej miał 107 lat. Spoczął na Starym Cmentarzu w Słupsku - Głos Pomorza