Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożegnanie Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu. Plan uroczystości

Iwona Marciniak [email protected]
W Kołobrzegu trwają uroczystości pogrzebowe. Na pogrzeb posła Sebastiana Karpiniuka przybył między innymi premier Donald Tusk.
W Kołobrzegu trwają uroczystości pogrzebowe. Na pogrzeb posła Sebastiana Karpiniuka przybył między innymi premier Donald Tusk. Iwona Marciniak/MODO
Dziś o godz. 9 w Kołobrzegu rozpocznie się ceremonia pogrzebowa Sebastiana Karpiniuka. W ostatniej drodze towarzyszyć mu będzie prawdopodobnie kilka tysięcy osób, w tym premier Donald Tusk i marszałek sejmu Bronisław Komorowski.

Podobno premierowi bardzo zależało na osobistej obecności na pogrzebie młodego posła z Kołobrzegu. Początkowo wątpliwości budził za to przyjazd marszałka. Bardzo jednak starał się tak ułożyć plany tak, by dotrzeć nad morze, do najmłodszego parlamentarzysty, spośród ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Poseł Sebastian Karpiniuk - ostatnie pożegnanie w Kołobrzegu (zobacz zdjęcia)

Premier i marszałek nie pozostaną w Kołobrzegu długo. Podobnie jak część żałobników będą się śpieszyć do Gdańska, gdzie o godz. 14 rozpocznie się pogrzeb Macieja Płażyńskiego.

Mapka sytuacyjna w okolicy Cmentarza wojennego oraz bezpośrednim sąsiedztwie (telebimy, sektory vip, parkingi oraz toalety) - ZOBACZ >>>>>

Mapka dojazdowa do Cmentarza Wojennego w Kołobrzegu z kierunków: Białogard, Koszalin, Dźwirzyno i Szczecin. - ZOBACZ >>>>

Kołobrzeski cmentarz to stosunkowo ciasna i zamknięta przestrzeń. Dlatego msza święta odbędzie się na jedynym większym placu, przy ołtarzu polowym, na Cmentarzu Wojennym. Tu jednak, poza strefą wydzieloną dla rodziny zmarłego posła, dla premiera Donalda Tuska, marszałka Bronisława Komorowskiego i części oficjeli (będzie na nich czekało ok. 200 miejsc siedzących w sektorze A) wyznaczono też miejsce dla oficjalnych delegacji (sektor B). Ogólnodostępne pozostanie tylko stosunkowo niewielka część placu.

Oglądanie przebiegu mszy świętej i ceremonii pochówku pozostałym żałobnikom, umożliwią dwa telebimy, skierowane w stronę ul. VI Dywizji Piechoty i św. Wojciecha.

O godz. 9 na Cmentarzu Wojennym sąsiadującym bezpośrednio z Cmentarzem Komunalnym rozpocznie się uroczysta msza święta. Odprawi ją biskup ordynariusz diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej, Edward Dajczak. Swoją obecność na uroczystościach zapowiedziało 40 duchownych. Tylko parlamentarzystów PO z Grzegorzem Schetyną na czele ma być ponad setka.

Z całego regionu do Kołobrzegu zjeżdżają delegacje samorządów i instytucji, które chcą pożegnać szefa zachodniopomorskiej PO. Na pewno swojego Sebę, przyjaciela i sąsiada, będą chcieli pożegnać liczni kołobrzeżanie.

Msza święta potrwa godzinę. Potem kondukt z rodziną posła, premierem i marszałkiem przejdzie za trumną na przyległy Cmentarz Komunalny, by dojść do miejsca, w którym ponad dwa lata temu spoczęli lotnicy, ofiary katastrofy samolotu Casa, gen. Dariusz Maciąg i płk. Wojciech Maniewski. Tuż obok ich mogił będzie odtąd znajdował się grób niespełna 38-letniego posła PO. Zostanie pochowany w grobowcu rodzinnym, obok zmarłej tragicznie 20 lat temu mamą, Danuty.


Jej mogiłę, specjalnie na okoliczność śmierci syna, przeniesiono tu spomiędzy ciasnych alejek niedalekiej kwatery. Miejsce pochówku posła na pewien czas zostanie odgrodzone barierkami. To wymóg funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu i praktyczne rozwiązanie: pochówek będzie się odbywał w stosunkowo ciasnej przestrzeni, otoczonej kwaterami z mogiłami.

W następnej kolejności w stronę miejsca pochówku podążą delegacje z wieńcami, po nich kolejni uczestnicy pogrzebu.

Organizacja pogrzebu to dla miasta potężne wyzwanie logistyczne. - Ktokolwiek wybiera się na pogrzeb samochodem powinien tuż za przednią szybą wyłożyć dużą, białą kartkę - apeluje starosta kołobrzeski Artur Mackiewicz, prywatnie kolega Sebastiana Karpiniuka z podwórka. - Kartki będą komunikatem dla policji, rozstawionej przy wjazdach do miasta. Pozwolą pokierować samochody wprost na najbliższe cmentarzowi parkingi.

Na te, wjeżdżający od strony Szczecina natkną się tuż po przekroczeniu granic miasta. Jadący od strony Koszalina, powinni dla odmiany przez miasto zgodnie z kierunkowskazami wskazującymi drogę na Szczecin i Trzebiatów, przez ul. Koszalińską, Kamienną, Młyńską, potem dwa kolejne ronda, z ostatniego skręcając w lewo, wjeżdżając w ul. Trzebiatowską potem w VI Dywizji Piechoty. Na czas pogrzebu jedna z "nitek" tej dwupasmówki stanie się parkingiem. Skręcająca tuż przed cmentarzem w prawo za stacją BP ul. św. Wojciecha, będzie na czas pogrzebu jednokierunkowa.

Dobrym pomysłem może się okazać zostawienie samochodu w centrum miasta i dojazd na cmentarz jednym z dwóch, kursujących wahadłowo między dworcem a cmentarzem, wyraźnie opisanych autobusów Komunikacji Miejskiej.

W okolicy cmentarza znajdziemy i toalety (m.in. w biurze cmentarza i w siedzibie "zieleni miejskiej". O zdrowie uczestników pogrzebu zadbają ratownicy w trzech ściągniętych na tę okazję m.in. z Gryfic karetek pogotowia. W Goleniowie przez cały pogrzeb w gotowości stał będzie ratowniczy śmigłowiec.

Uroczystości powinny się zakończyć ok. godz. 11.30. Wtedy też znów ruszą dodatkowe autobusy zwożące żałobników z cmentarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!