Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca z pytaniami. Jak nie dać się oszukać złemu pracodawcy? [wideo]

Jakub Roszkowski
Naszym ekspertem był Grzegorz Dropko, prawnik z Państwowej Inspekcji Pracy w Koszalinie.
Naszym ekspertem był Grzegorz Dropko, prawnik z Państwowej Inspekcji Pracy w Koszalinie. Radosław Brzostek
Jak nie dać się oszukać złemu pracodawcy? Jak w ogóle uniknąć kłopotów w pracy?

Nasz wczorajszy redakcyjny dyżur ekspercki był elementem ogólnopolskiej akcji "Zanim podejmiesz pracę", którą organizuje Państwowa Inspekcja Pracy.

Akcja skierowana jest nie tylko do osób zamierzających podjąć pracę, ale także tych, którzy już pracują, a także pracodawców, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę o obowiązujących przepisach, przede wszystkim przepisach dotyczących zatrudniania, o umowach o pracę i umowach cywilnoprawnych.
Na pytania Czytelników odpowiadał wczoraj Grzegorz Dropko z Państwowej Inspekcji Pracy w Koszalinie. Wiele osób dzwoniło do redakcji. Część pytań do naszego eksperta dotarło drogą mailową.

- Jeśli zwolniono mnie, bo firma przechodziła restrukturyzację, czyli zwolniono mnie z przyczyn niezależnych ode mnie, ale później, po pół roku, zatrudniono na moje miejsce kogoś nowego. Pytam więc, czy to zrobiono to zgodnie z prawem?

- Jeżeli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika i dokonał tego pracodawca, do którego zastosowanie mają przepisy ustawy z 13 marca 2003 roku, a więc pracodawca zatrudniający powyżej 20 osób, to pracownikowi, z którym rozwiązano stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych, przysługuje pierwszeństwo powrotu na to stanowisko.

Pracownik musi jednak w ciągu roku zgłosić chęć powrotu, a pracodawca ma obowiązek poinformować go o tym w ciągu pierwszych 15 miesięcy od zwolnienia.
Osobie zwolnionej przysługuje też prawo odwołania się od wypowiedzenia do Sądu Pracy - gdy na jej miejsce zatrudniono kogoś nowego - należy wtedy podnieść, że przyczyna wypowiedzenia była fikcyjna a likwidacja stanowiska de facto nie miała miejsca.

- Byłam zatrudniona na zastępstwo, na rok. W tym czasie zaszłam w ciążę. Czy pracodawca miał prawo nie przedłużać ze mną umowy?
- Jeżeli była to umowa na czas zastępstwa, to pracodawca nie ma obowiązku przedłużania czasu jej trwania do dnia porodu, tak jak ma to miejsce w przypadku standardowej umowy terminowej (okres próbny, czas określony).

Spotkania
Oprócz naszego dyżuru w redakcji, w wakacje będzie organizowana także kampania informacyjna nad morzem pt: "Zanim podejmiesz pracę".
W ostatnim tygodniu lipca inspektorzy przyjada do Kołobrzegu, a w pierwszym tygodniu sierpnia pojawią się w Międzyzdrojach.
Planowane są także dwa weekendy w Mielnie - jeden w pierwszej połowie lipca, a drugi w połowie sierpnia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo