Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prace archeologiczne przed budową S6. Znaleziska mają 2500 lat

Joanna Krężelewska [email protected]
Tomasz Murzyński, archeolog z Wrocławia, prezentuje fragment miecza, który ma 2,5-3 tys. lat, oraz tzw. przystawkę, miniaturowe naczynie dołączone do popielnicy na cmentarzysku kultury łużyckiej lub pomorskiej w Karnieszewicach
Tomasz Murzyński, archeolog z Wrocławia, prezentuje fragment miecza, który ma 2,5-3 tys. lat, oraz tzw. przystawkę, miniaturowe naczynie dołączone do popielnicy na cmentarzysku kultury łużyckiej lub pomorskiej w Karnieszewicach Radek Koleśnik
Prace archeologiczne przed budową drogi ekspresowej S6 - obwodnicy Sianowa

- Mamy do czynienia ze stanowiskami, w których znajdujemy ślady od epoki kamienia, jak kamienny toporek w Gorzebądzu, przez epokę brązu - to osada i cmentarzysko, po okres wczesnego średniowiecza i elementy współczesności. Przekrój przez pradzieje dowodzi, że tereny te zawsze były przyjazne osadnikom - podkreślił Piotr Osypiński z Zespołu do Badań Ratowniczych Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk oddział we Wrocławiu. Archeologowie, którzy od ubiegłego roku pracują na terenie planowanej budowy obwodnicy Sianowa i Koszalina w ramach ekspresowej drogi S6, podsumowali część swej pracy. A tę zakończyć mają do czerwca.

Na jakie historyczne skarby trafili i co mówią one o przeszłości dzisiejszej gminy Sianów? Możliwe, że niegdyś w Sianowie produkowano ceramiczne dachówki. - Na stanowisku przy ul. Ogrodowej znaleźliśmy ich dużą liczbę. Znaleźliśmy też prawdopodobnie pozostałości dawnego prowizorycznego pieca - relacjonuje Tomasz Murzyński. Odkopane jamy mogły być wykorzystywane do wędzenia ryb.

Ślady znalezione w Kędzierzynie i Karnieszewicach pozwoliły na wnioski, że osada kultury pomorskiej bądź łużyckiej istniała tu ok. 2,5-3 tys. lat temu. Na tyle datowany jest wiek fragmentu miecza z brązu, znalezionego w Karnieszewicach, jak też fragmenty ceramicznych naczyń. Są też „bardziej współczesne” odkrycia - to ślady osady XVIII-XIX-wiecznej, m.in. fragment brukowanej drogi. Najciekawsze dla archeologów jest jednak cmentarzysko kultury łużyckiej (1200-800 p.n.e.) w Karnieszewicach. Odnaleźli około 15 grobów popielnicowych. - Całopalenie było charakterystycznym dla tej kultury obrządkiem pogrzebowym. Popioły i przepalone kości umieszczano w popielnicach lub jamach - poinformował Piotr Osypiński. I takie popielnice udało się odkopać, a specjaliści spodziewają się kolejnych.

Badania archeologiczne nie wpłyną na termin oddania terenu wykonawcy drogi. Znaleziska trafią do ekspertów Polskiej Akademii Nauk - zostaną oczyszczone, zakonserwowane, zbadane i opisane. Później trafią do gablot Muzeum w Koszalinie.

Budowę poprzedziło dokładne badanie podłoża, bo grunt na dnie rzeki jest mało stabilny.

Nowa krajowa "szóstka" - budują most na Parsęcie w Kołobrzeg...

Peugeot wypadł z trasy. Na szczęście - na pole.

Peugeot wypadł z krajowej "6". Ranne trzy osoby [zdjęcia]

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!