Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownia na trudne czasy. Na Politechnice Koszalińskiej o kompetencjach miękkich

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Laboratorium przeznaczone jest do nabywania umiejętności miękkich: pracy w zespole, przewodzenia w grupie, wielozadaniowości, zdolności nawiązywania i utrzymywania kontaktów, komunikatywności, integracji, negocjacji, myślenia krytycznego, czy autoprezentacji
Laboratorium przeznaczone jest do nabywania umiejętności miękkich: pracy w zespole, przewodzenia w grupie, wielozadaniowości, zdolności nawiązywania i utrzymywania kontaktów, komunikatywności, integracji, negocjacji, myślenia krytycznego, czy autoprezentacji Radosław Brzostek
Wydział Nauk Ekonomicznych w kampusie przy ulicy Kwiatkowskiego 6e wzbogacił się o nowoczesną Pracownię Kompetencji Miękkich. To inwestycja za ponad 40 tysięcy złotych, która ma pomóc w rozwijaniu szeroko pojętej komunikacji społecznej.

- Pracownia była remontowana i aranżowana latem 2022 r. - informuje Marcelina Marciniak z Biura Komunikacji Społecznej PK. Pierwsi studenci pojawili się wraz z nowym rokiem akademickim. Projekt i sama pracownia powstały dzięki zaangażowaniu pracowników Katedry Zarządzania i Marketingu, przy wsparciu Angeliki Grabowskiej z Centrum Szkoleniowego Edu4U, która równocześnie jest wiceprzewodniczącą Konwentu Wydziału Nauk Ekonomicznych i zarazem członkinią Rady Programowej kierunku Zarządzanie. Budżet pracowni opiewał na około 43 tysiące złotych, a pieniądze, prócz środków własnych uczelni, udało się pozyskać dzięki Miejskiej Energetyce Cieplnej Koszalin oraz Miejskim Wodociągom i Kanalizacji w Koszalinie.

- Laboratorium przeznaczone jest do nabywania umiejętności miękkich: pracy w zespole, przewodzenia w grupie, wielozadaniowości, zdolności nawiązywania i utrzymywania kontaktów, komunikatywności, integracji, negocjacji, myślenia krytycznego, czy autoprezentacji - powiedziała dr Ewa Kasperska, kierownik Katedry Zarządzania i Marketingu Wydziału Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej. - Na kompetencje miękkie mocno zwracają uwagę pracodawcy. Dostajemy sygnały z otoczenia biznesu, że są one nierzadko ważniejsze, niż samo doświadczenie zawodowe. Problem jest złożony. Wśród przyczyn można wymieć rozwój internetu i to, że młodzi ludzie się zamykają, siedząc w mediach społecznościowych. Mało jest interakcji w realnym świecie. A gdy przychodzi co do czego, jeśli trzeba nawiązać np. kontakt z pracodawcą, czy wykładowcą, to takie młode osoby zwyczajnie tego nie potrafią. Z moich obserwacji wynika, że studenci coraz częściej są wycofani. I to zmiany kulturowe, cywilizacyjne, na które trzeba reagować - dodała.

Pracownia służy do codziennej pracy ze studentkami i studentami w ramach przedmiotów: Komunikacja interpersonalna, Obsługa klienta, Komunikacja w organizacji, Techniki sprzedaży, Negocjacje i zarządzanie konfliktem, Psychologia w zarządzaniu, Gry biznesowe, Pedagogika czasu wolnego, Kultura zdrowia w biznesie, Kreowanie wizerunku, Zarządzanie zespołem międzynarodowym, Media relations.

Pracownia jest otwarta dla studentów jak i pracowników naukowych dla celów naukowych, edukacyjnych i integracyjnych. Miejsce zlokalizowane na 6. piętrze gmachu przy ulicy Kwiatkowskiego jest specyficzne, dostosowane do integracji. Przestrzeń jest zaaranżowana tak, by zbliżyć ludzi do siebie, by ci chętniej współpracowali. Nie ma klasycznych ławek i krzesełek, a są okrągłe stoliki. Na wyposażeniu są urządzenia multimedialne umożliwiające wzajemną obserwację, służącą m.in. temu, by na bieżąco sprawdzać nasze reakcje, zachowania, czy mimikę.

- Na współczesnym rynku pracy umiejętności miękkie to tak naprawdę większa część zapotrzebowania pracodawców - mówił z kolei Kacper Teterka, przewodniczący Parlamentu Studentów Politechniki Koszalińskiej. - Można mieć specjalistę-informatyka, czy inżyniera, ale bez umiejętności miękkich nie jesteśmy w stanie realizować projektów, których obecnie wymaga rynek. Uważam, że bardzo dobrą drogą jest to, że uczelnia idzie taką ścieżką rozwoju, transformując staroszkolne podejście prowadzenia zajęć, na przykład odchodząc od standardowych ławek szkolnych na rzecz okrągłych stołów, które pozwalają na łatwiejszą pracę w grupach, wymianę doświadczeń - podsumował.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera