Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawdy i mity o ciąży

(mara)
sxc.hu
Lista tego, co kobieta w ciąży robić powinna, a co nie, jest długa. Co jest prawdą?

Ciąża to nie choroba Tak, ale... Nudności oraz nietypowe uczucie rozciągania macicy nie są chorobą, tylko fizjologiczną reakcją na ciążę.

Wymioty najczęściej zdarzają się rano, lecz niektóre kobiety odczuwają je przez cały dzień. Powinny minąć na początku czwartego miesiąca. Kłucie w podbrzuszu, czyli rozciąganie macicy, najczęściej występują w trzecim trymestrze i związane są z przygotowaniem organizmu do porodu.

Mogę wszystko jeść Mit. Istnieje grupa produktów, których kobieta ciężarna nie powinna jeść pod żadnym pozorem. To surowe lub niedogotowane mięsaczy ryby. Mleko powinno być przegotowane oraz spasteryzowane. Trzeba też pamiętać o produktach, które są źródłem bakterii chorobotwórczej. Należą do nich m.in. sery pleśniowe.

Lampka wina nie zaszkodzi Mit! Alkohol jest stanowczo zabroniony w czasie ciąży. Może być przyczyną uszkodzenia dziecka, w tym opóźnienia umysłowego i zaburzeń w rozwoju. Alkohol przenika do krwi dziecka i pozostaje w jego organizmie dwa razy dłużej niż w ciele dorosłego.

Seks w ciąży Tak, ale... O tym najlepiej porozmawiać z lekarzem, ale jeżeli nie ma przeciwwskazań, to nie musimy się powstrzymywać.

Seks zabroniony jest najczęściej w paru przypadkach: jeśli kobieta wcześniej poroniła lub jej poprzednia ciąża ukończyła się przedwczesnym porodem, kiedy występują i powtarzają się plamienia lub krwawienia, gdy kobiecie pękł pęcherz owodniowy, gdy występuje u niej infekcja dróg rodnych lub kiedy łożysko jest nieprawidłowo umiejscowione Z seksu powinno się również zrezygnować w czasie trwania ciąży mnogiej.

Podróż z brzuchem Tak, ale... Jeśli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań, można podróżować nawet do ostatnich tygodni ciąży. Zwykle kobiety w ciąży mają większe predyspozycje do mdłości podczas podróży, dlatego dobrze jest mieć pod ręką trochę jedzenia (np. suchych owoców, herbatników) i słodyczy. Jeśli będziesz podróżowała samochodem albo samolotem, rozciągaj się i spaceruj przez parę minut co dwie godziny.

Warto jednak unikać ryzykownych zajęć (np. nurkowania), jak również nie wyjeżdżać w miejsca, gdzie dostęp do lekarza jest utrudniony lub gdzie występuje malaria. Poza tym odradza się wyjazdy w miejsca położone wysoko nad poziomem morza, tam, gdzie przed przyjazdem trzeba się zaszczepić żywą szczepionką lub gdzie istnieje zagrożenie chorobami roznoszonymi przez insekty.

Żelazo - ważny suplement diety Tak, ale... Z suplementacją diety nie można przesadzać. Nie każde witaminy i minerały są odpowiednie dla wszystkich kobiet. Żelazo przeznaczone jest dla pań, które zmagają się z anemią czy niedokrwistością.

Jeżeli wszystkie badania są w normie, nie ma potrzeby przyjmowania niektórych składników, które mogą nawet zaszkodzić zarówno matce, jak i płodowi. Przy wyborze preparatów należy również pamiętać, że skutkiem niektórych z nich mogą być zaparcia. W takiej sytuacji można znaleźć zamiennik danych pigułek.

Kwas foliowy Tak. Badania naukowe dowodzą, iż regularne zażywanie kwasu foliowego przed i w czasie ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka nawet o ponad 70 procent, ale działa w ten sposób tylko do 6. tygodnia ciąży i dlatego szczególnie powinien być przyjmowany przed zajściem w ciążę. Dobrym i naturalnym źródłem są nie tylko warzywa liściaste, takie jak szpinak, brokuły, kapusta czy sałata, ale i rośliny strączkowe, owoce (maliny, kiwi, awokado), kiełki pszenne, żółtka jaj, wątroba, nerki.

Tajemnicze DHA Tak. DHA, kwas z grupy Omega 3, odpowiedzialny jest za wykształcenie prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, rozwój komórek nerwowych, mózgu oraz wzroku. Znajdziemy go w tłustych rybach, takich jak śledzie, łososie czy makrele, dlatego kobieta w ciąży powinna spożywać ryby przynajmniej 2 razy w tygodniu.

Nie zaleca się jednak jedzenia ryb wędzonych, całkowicie przeciwwskazane są surowe. Kupując ryby należy wiedzieć, że niektóre z nich mogą zawierać śladowe ilości metali ciężkich (np. tuńczyk, rekin), szkodliwych dla rozwoju płodu. Przyjmowanie DHA najlepiej jest rozpocząć od pierwszego trymestru do całego okresu karmienia piersią.

- Z pewnością podczas budowania odpowiedniego menu warto wesprzeć się poradą lekarza czy też dietetyka. Najnowsze badanie pokazują, jak bardzo ważą rolę w diecie spełniają kwasy DHA z grupy Omega 3. Jeśli kobiety jedzą za mało ryb, muszą uwzględnić odpowiednią suplementację diety
preparatami z tym kwasem - mówi prof. dr hab. Krzysztof Czajkowski, ginekolog, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert Verco.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!