Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawdziwa plaga żmij. Jak się skutecznie chronić przed ukąszeniem?

PG
pixabay.com
Jad może spowodować wiele problemów zdrowotnych, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do śmierci. Przed ukąszeniem trzeba chronić szczególnie dzieci.

Żmije wzbudzają w nas duży strach. Nic dziwnego, ukąszenie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Tegoroczne lato obfituje w liczbę tych gadów, warto zatem wiedzieć o nich coś więcej. Również to, jak się chronić.

W Polsce występują żmije zygzakowate. Mają kilka form barwnych. Najczęściej występujące to te w kolorze brązowym lub szarym z wyraźnie zaznaczonymi zygzakami w kolorach odpowiednio brunatnym i czarnym. Rzadziej spotyka się okazy czarne i brązowe. Cechą charakterystyczną żmii jest trójkątna głowa, wyraźnie wyodrębniona od reszty ciała, a także zwężona szyja i ogon. Żmije są dość krępe, zaskrońce - smuklejsze. U tych ostatnich nie wyodrębnia się żadna część, głowa jest mała i rozszerza się jedynie wtedy, gdy zwierzę jest zaniepokojone.

Zachowajmy czujność
Marta Solnica, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach, przyznaje, że powinniśmy bardzo uważać, szczególnie mocno trzeba pilnować dzieci. - Ukąszenie żmii powoduje objawy miejscowe, czyli obrzęk danego miejsca, zmiany w krzepnięciu krwi. Z charakterystycznych dwóch śladów po ukąszeniu zazwyczaj cieknie krew - mówi Marta Solnica i dodaje, że często pojawiają się też objawy ogólnoustrojowe, które grożą śmiercią, dlatego osoba, która została ukąszona, powinna jak najszybciej trafić do szpitala. Jad żmij jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Trujące składniki szybciej rozprzestrzeniają się w ciele mniejszych osób.

Atakują, kiedy czują zagrożenie
Żmije żyją najczęściej w lasach i ich obrzeżach. Najłatwiej spotkać je w nasłonecznionych miejscach. Coraz częściej pojawiają się w pobliżu domów, w poszukiwaniu gryzoni, na które polują.

Według specjalistów żmije nie są zwierzętami, które atakują ofiarę znienacka. Mariusz Gwardjan, zastępca Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Kielcach, wyjaśnia, że żmija może ukąsić dopiero w momencie, gdy się na nią stanie lub gdy się na niej usiądzie. - Ukąszenie jest wynikiem reakcji obronnej. Zwierzę łatwo spłoszyć, sami więc powinniśmy spokojnie się oddalić. Powinniśmy edukować dzieci, żeby widząc żmije, absolutnie się do niej nie zbliżały. To właśnie one, ze względu na niską masę ciała i specyfikę działania jadu, są najbardziej zagrożone. Przypadki śmiertelne zdarzają się rzadko, ale ukąszenie tych gadów powoduje uszkodzenie wątroby oraz innych narządów wewnętrznych - mówił Mariusz Gwardian.

Utrzymująca się od kilku dni słoneczna i ciepła pogoda powoduje, że żmije są pobudzone i rozdrażnione. Wychodzą ze swoich kryjówek i wygrzewają się na słońcu. Chętnie zaglądają też do ogrodów w poszukiwaniu żab i soczystych owoców. Jeżeli zostaną przypadkiem nadepnięte lub w inny sposób zaniepokojone, bronią się, kąsając.

Jak zachować się w obecności żmij?
Można podejść, żeby zrobić zdjęcie, ale nie należy ich dotykać na przykład patykiem czy rzucać w nie szyszkami. Żmije są na ogół płochliwe i same uciekają przed człowiekiem.

Najlepiej jednak szybko oddalić się i nie drażnić tego gada. Chronić szczególnie dzieci, które są mniej odporne na jad. Trzeba pamiętać, że żmije zygzakowate są gatunkiem chronionym i nie wolno ich zabijać.

Poszukaj szybkiej pomocy
Do ukąszenia przez żmiję najczęściej dochodzi w miesiącach letnich i wiosennych. Jad żmii wchłania się z miejsca ukąszenia do krążenia ogólnoustrojowego drogą limfatyczną i żylną. Natężenie objawów zależy od długości czasu między ukąszeniem a podjęciem leczenia. Leczenie swoiste polega na podaniu antytoksyny końskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Prawdziwa plaga żmij. Jak się skutecznie chronić przed ukąszeniem? - Echo Dnia Świętokrzyskie