Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawnicy zapraszają do kina. Spotkanie z Cezarym Łazarewiczem i pokaz filmu „Żeby nie było śladów”

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Cezary Łazarewicz w swoim reportażu zwrócił uwagę na reakcje społeczne na wydarzenia wokół sprawy Przemyka. Podjął się próby zrekonstruowania procesu fingowania śledztwa, a następnie przebiegu procesu.
Cezary Łazarewicz w swoim reportażu zwrócił uwagę na reakcje społeczne na wydarzenia wokół sprawy Przemyka. Podjął się próby zrekonstruowania procesu fingowania śledztwa, a następnie przebiegu procesu. Radek Koleśnik
W najbliższy czwartek, 31 marca, o godz. 17.30 w Centrum Kultury 105 w Koszalinie będzie można zobaczyć film Jana P. Matuszyńskiego „Żeby nie było śladów”. Projekcję poprzedzi spotkanie z Cezarym Łazerewiczem.

Rozmowę z Cezarym Łazerewiczem, autorem reportażu „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”, na podstawie którego zrealizowany został film, poprowadzą sędzia Sądu Rejonowego w Koszalinie Marta Knotz, wiceprezeska zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” Oddziału w Szczecinie oraz adwokat Krzysztof Kaszubski, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Koszalinie.

Cezary Łazarewicz, dziennikarz i publicysta, za reportaż o Przemyku otrzymał w 2017 roku literacką Nagrodę NIKE. Opisał jedną z najgłośniejszych zbrodni PRL. To zbrodnia, która nie doczekała się sprawiedliwego wyroku. W pogrzebie Przemyka wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy z podniesionymi w znaku wiktorii dłońmi, w całkowitym milczeniu odprowadzali trumnę na Powązki.

Reportaż Łazarewicza pokazał cynizm władz komunistycznych, zacierających ślady zbrodni, a także bezsilność władz III RP, którym nie udało się znaleźć i ukarać winnych. W opowieść o Przemyku autor wplótł historie jego rodziców – poetki Barbary Sadowskiej i ojca Leopolda, przyjaciół, świadków jego pobicia czy sanitariuszy, niesłusznie oskarżanych o zabójstwo.

Film oparty został na wątkach z reportażu. Jego reżyserem jest Jan P. Matuszyński – twórca obsypanej na całym świecie nagrodami „Ostatniej Rodziny” i serialu „Król”. – W filmie poruszone są wątki bestialstwa aparatu państwowego w latach 80., działań podejmowanych przez ówczesną władzę w celu zatajenia prawdy o śmierci Grzegorza Przemyka i manipulowania faktami, a także odniesienia tych wydarzeń do teraźniejszości. Obraz przedstawia także adw. Macieja Bednarkiewicza, późniejszego prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, pełnomocnika matki Grzegorza Przemyka - wskazuje adw. Krzysztof Kaszubski. - Pokazuje niezłomność jego charakteru, konsekwentne manifestowanie tego co jest dobre, a co złe, a także znaczenie adwokatury dla zapewnienia rzetelności i prawidłowego przebiegu postępowania. Jest to znakomita okazja do przypomnienia sylwetek adwokatów z naszej Izby, zaangażowanych w procesach politycznych w latach 80.

Wstęp na czwartkowe wydarzenie jest bezpłatny. Wydarzenie organizuje Okręgowa Rada Adwokacka w Koszalinie, Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” Oddział w Szczecinie oraz Koszalińskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej Era Kobiet z siedzibą w Koszalinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera