Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo jazdy po zmianach

Inga Domurat
Rewolucyjne wręcz zmiany w sposobie przeprowadzania egzaminu na prawo jazdy kat. B obowiązują od 19 stycznia 2013 roku i dotyczyły teorii. Praktyczny egzamin pozostał bez zmian. Jeszcze w sierpniu zaczną obowiązywać kolejne zmiany, które tym razem mają być ułatwieniem dla  kandydatów na kierowców. O nich w kolejnym wydaniu.
Rewolucyjne wręcz zmiany w sposobie przeprowadzania egzaminu na prawo jazdy kat. B obowiązują od 19 stycznia 2013 roku i dotyczyły teorii. Praktyczny egzamin pozostał bez zmian. Jeszcze w sierpniu zaczną obowiązywać kolejne zmiany, które tym razem mają być ułatwieniem dla kandydatów na kierowców. O nich w kolejnym wydaniu. Radosław Koleśnik
Każdy, kto przymierza się do zdawania na prawo jazdy, powinien wiedzieć, że wiele zmieniło się w przepisach dotyczących kierujących po 19 stycznia 2013 roku.

Ci, przed którymi jest egzamin z teorii, muszą się liczyć z 32 pytaniami, z czego 20 z bazy wspólnej oraz 12 specjalistycznymi dostosowanymi do zdawanej kategorii prawa jazdy. Są w formie klipów wideo, zdjęć, animacji lub typowych pytań. Na pytania od 1 do 20 zdający odpowiadają "tak" lub "nie", pozostałe są z odpowiedziami: A, B i C, ale tylko jedna odpowiedź jest właściwa. Czas na odpowiedź jest ograniczona. Do pytań nie można wracać, ale można zmienić odpowiedź w czasie na to przeznaczonym. Za odpowiedź na poszczególne pytania można zdobyć 1,2 i 3 punkty. Ich maksymalna liczba do uzyskania to 74 punkty. Egzamin trwa 25 minut i zostanie zaliczony, gdy zdający otrzyma minimum 68 punktów.

Zmiany przepisów dotknęły również kategorii C i A prawa jazdy. Kryterium wieku dla kandydatów na kierowców, chcących uzyskać prawo jazdy kategorii C, od 19 stycznia 2013 roku wynosi 21 lat, a nie jak do tej pory 18 lat. Do tego obowiązkowe jest posiadanie badań psychologicznych. I te zmiany dotyczą wszystkich tzw. ciężkich kategorii. Jeszcze drastyczniej przepisy traktują motocyklistów. Według nowych przepisów, jeśli osoba nie miała co najmniej dwa lata wcześniej wydanych uprawnień na kategorię A2, to o prawo jazdy kategorii A może się ubiegać po ukończeniu 24 lat.

Ustawa wprowadziła też nowe kategorie na prawo jazdy: AM (na czterokołowiec lekki do 350 kg, nieprzekraczający prędkość 45 km/h, uprawnieni od 14. roku życia) i A2 (na motocykl o mocy nieprzekraczającej 35 kW i w stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, uprawnieni od 18. roku życia).

Prawo jazdy kat. B wydawane jest na czas określony - na 15 lat, chyba że w orzeczeniu lekarskim zostanie zapisany krótszy termin. Natomiast prawo jazdy kat. C (i pozostałych tzw. ciężkich) - na 5 lat. Niektóre przepisy znowelizowanej ustawy wejdą w życie dopiero za trzy lata, jeśli gotowy będzie CEPiK. I chodzi tu m.in. o dwuletni okres próbny dla tych, którzy uzyskali prawo jazdy kat. B .

A wiąże się on choćby z odbyciem kursu doszkalającego, praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym oraz zakazem przekraczania prędkości 50 km/h w obszarze zabudowanym, a 80 km/h poza nim i podejmowania pracy w charakterze kierowcy.

Głosuj na szkoły jazdy!

Opublikowaliśmy zestawienie wyników egzaminów na prawo jazdy kat. B poszczególnych szkół z Koszalina i regionu. Rozpoczęliśmy także plebiscyt, w którym to Wy, Drodzy Czytelnicy, możecie wybrać tę najpopularniejszą szkołę kształcącą kierowców. Zachęcamy do oddawania głosu na jedną z tych szkół, z której sami jesteście lub byliście zadowoleni i którą polecilibyście najbliższym lub znajomym.

Zagłosuj >>> Wybieramy najpopularniejszą szkołę jazdy - jak głosować?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!