Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo > Od dziś dłuższy urlop macierzyński

Tomasz Zalewski "Gazeta Prawna"
Od dziś kobiety będą miały prawo do dłuższego o dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego. Nowe przepisy nie zwiększają poziomu ochrony stosunku pracy dla pracowników wracających do pracy po takim urlopie.

Zgodnie z nowelizacją kodeksu pracy z dnia 16 listopada 2006 r. (Dz.U. nr 221, poz. 1615) zmieniają się od dziś uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem. Nowe przepisy dotyczą zarówno rodziców biologicznych, jak również osób, które przysposobiły dzieci. Zgodnie ze zmienionym art. 180 k.p., pracownicy przy pierwszym porodzie przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 18 tygodni, przy każdym następnym porodzie wymiar macierzyńskiego wzrasta do 20 tygodni. Urodzenie więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie uprawnia do 28 tygodni takiego urlopu.

Kto na dłuższym urlopie
Dłuższy urlop macierzyński przysługuje każdej kobiecie, która urodzi dziecko 19 grudnia i później. Z dłuższego urlopu skorzystają automatycznie także matki, które w dniu 19 grudnia korzystają już z tego urlopu. Aby skorzystać z dłuższego urlopu, pracownica nie musi występować do pracodawcy z żadnym dodatkowym wnioskiem.

Zmienione przepisy art. 180 par. 1 kodeksu pracy będą miały zastosowanie także do pracownic, które łącznie spełniają następujące przesłanki:

- urodziły dziecko w dniu 1 stycznia 2006 r. lub później i do dnia wejścia w życie ustawy nie wykorzystały całego urlopu macierzyńskiego lub jego części;
- w dniu wejścia w życie ustawy nie korzystają z urlopu macierzyńskiego ze względu na okoliczności określone w art. 181 kodeksu pracy albo z powodu korzystania z urlopu bezpłatnego albo z urlopu wychowawczego.

Pierwszy dzień urlopu

Zgodnie z nowymi rozwiązaniami, jeżeli pracownica nie korzysta z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, pierwszym dniem urlopu jest dzień porodu. Ustawodawca postanowił też, że przy udzielaniu urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym.

Dla przysposabiających
Korzystne zmiany dotkną pracowników adoptujących dzieci. Ich urlop, podobnie jak w przypadku rodziców biologicznych, ulegnie wydłużeniu z 16 do 18 tygodni. Przysposabiający będą mogli skorzystać z tego urlopu do ukończenia przez dziecko 7 lat, a nie jak było dotychczas tylko do dnia ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia.

Prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego utracą rodziny zastępcze zawodowe wielodzietne lub specjalistyczne niespokrewnione z dzieckiem. Rodziny, które w dniu wejścia w życie nowelizacji kodeksu pracy korzystają z takiego urlopu, będą mogły go wykorzystać, jednak wymiar takiego urlopu nie zostanie powiększony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!