Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo: Odszkodowanie za brak świadectwa pracy

(ab)
sxc.hu
Nasz Czytelnik kilka tygodni temu odszedł z pracy. - Byłem zatrudniony na trzy miesiące. Szef nie przedłużył mi umowy - opowiada. - Nie dał mi też świadectwa pracy.

- Słyszałem, że szef musi mi je wydać, a jeśli nie to należy mi się odszkodowanie - mówi Pan Marian z Koszalina.
- Zgodnie z art. 99 k.p. pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy - wyjaśnia radca prawny Kamil Adamiak. - Pracownicy występują z tym roszczeniem, gdy z powodu braku świadectwa pracy nie zostali zatrudnieni u innego pracodawcy.

Świadectwo pracy powinno być wydane w dniu, kiedy ustał stosunek pracy. Jeśli nie jest to możliwe pracodawca powinien w ciągu siedmiu dni przesłać świadectwo pocztą lub w inny sposób dostarczyć pracownikowi lub upoważnionej przez niego osobie. Termin ten tylko wyjątkowo może ulec przesunięciu, np. gdy pracodawca nie zna aktualnego adresu pracownika.
Ubiegając się o odszkodowanie pracownik będzie musiał wykazać, że istnieje związek przyczynowy pomiędzy niespełnieniem obowiązku wydania świadectwa przez pracodawcę a powstałą szkodą np. problemem ze znalezieniem innej pracy.

Ale uwaga: pracownik, który nie domagał się od pracodawcy wydania lub sprostowania świadectwa pracy, może otrzymać niższe odszkodowanie, gdyż sam przyczynił się do pogorszenia swej sytuacji, jako osoby poszukującej pracy.

Pracownik może też domagać się odszkodowania cywilnego za szkody inne niż utrata zarobków, które poniósł z powodu braku świadectwa pracy. Najczęściej szkody takie polegają na odmowie przyznania świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Jego brak może np. uniemożliwiać pracownikowi uzyskanie emerytury lub renty . Pracownik może też dochodzić od pracodawcy odszkodowania za szkodę powstałą wskutek nieotrzymania zasiłku dla bezrobotnych. Musiałby jednak wykazać, że spełniał wszelkie warunki do uzyskania tego zasiłku, a jedynie brak świadectwa pozbawił go tego świadczenia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!