Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo: strażnik miejski prawie jak policjant

Joanna Krężelewska [email protected]
Ustawa, która 24 grudnia wprowadziła przepisy zwiększające uprawnienia straży miejskiej, usankcjonowała święto straży. 29 sierpnia, w dzień wydania ustawy o strażach gminnych i miejskich, mundurowi będą mieć swój dzień.
Ustawa, która 24 grudnia wprowadziła przepisy zwiększające uprawnienia straży miejskiej, usankcjonowała święto straży. 29 sierpnia, w dzień wydania ustawy o strażach gminnych i miejskich, mundurowi będą mieć swój dzień. Fot. Radek Koleśnik
Straż miejska stale rośnie w siłę. Dziś strażnik może cię przeszukać, a jeśli będziesz bardzo niegrzeczny - ma prawo spacyfikować cię paralizatorem.

Jeśli w lusterku zauważysz błyskające niebieskie światło, nie oznacza to, że jedzie za tobą policja. W wigilię uprawomocniła się ustawa, która nadała strażom miejskim nowe uprawnienia, w tym możliwość wyposażenia aut w niebieskie koguty, takie same, jak ma na dachu policyjny radiowóz.

W niektórych miastach zabawnie będzie wyglądać cinquecento, które wciąż jeździ w służbie straży, z dostojną, bo niebieską dyskoteką na dachu. W Koszalinie mundurowi mają zdecydowanie lepsze auta: opla combo, peugeota partnera, renault mastera, a on niedawna nieoznakowaną toyotę avensis.

Zmiana przepisów, dotyczących straży miejskiej to jednak nie tylko nowe koguty. - Zwiększyły się nasze uprawnienia dotyczące działalności prewencyjnej - informuje Jerzy Orzechowski, komendant koszalińskich strażników. - Strażnik może być wyposażony w paralizator, ale nie planuję ich zakupu. Ponad dwuletnie doświadczenie podpowiada mi, że mieszkańcy miasta szanują nasz mundur i nie potrzebne nam to urządzenie.

W Koszalinie nie pojawią się tez patrole z psami, ani konne. - Wspiera nas policja i straż gminna, którzy takie patrole już mają - tłumaczy komendant.

Z jakich więc uprawnień będą korzystać strażnicy?
- Z prawa do rewizji osobistej, co jest szczególnie potrzebne, kiedy przewozimy nietrzeźwe osoby do izby wytrzeźwień. Często mają oni przy sobie niebezpieczne narzędzia. Teraz strażnik może taką osobę przeszukać - wyjaśnia Jerzy Orzechowski. Warunek przeszukania naszej torebki czy plecaka jest jeden - podejrzewał nas o możliwość popełnienia przestępstwa.

- Strażnik miejski może też dziś zatrzymać nieletniego i przewieźć na policję - dodaje komendant.
Dla koszalinian szczególnie istotna zmiana nie wynika jednak z ustawy. Po nowym roku zwiększy się liczba strażników miejskich do 25 osób.

Powodem poszerzenia szeregów mundurowych jest powiększenie Koszalina o Jamno i Łabusz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!