Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo: wsparcie dla rodzin

Alina Konieczna [email protected]
Grażyna Galińska ma obecnie pod opieką trzech chłopców. Najmłodszy Franuś (na zdjęciu wraz z zastępczą mamą) właśnie skończył miesiąc.
Grażyna Galińska ma obecnie pod opieką trzech chłopców. Najmłodszy Franuś (na zdjęciu wraz z zastępczą mamą) właśnie skończył miesiąc. Radosław Brzostek
1 stycznia wejdzie w życie nowa ustawa o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej. Wprowadzi ona wiele zmian w systemie opieki nad dziećmi oraz ich opiekunami.

Ile rodzin zastępczych

Ile rodzin zastępczych

W Koszalinie funkcjonuje 11 rodzin zawodowych (3 pogotowia rodzinne, 2 rodziny specjalistyczne i 6 wielodzietnych rodzin wielodzietnych). Dziećmi, które nie mogą liczyć na swoich biologicznych rodziców, opiekują się 24 rodziny niespokrewnione oraz 110 rodzin spokrewnionych. W sumie w rodzinach zastępczych przebywa 230 dzieci.

Do tej pory pomoc oferowana dzieciom przebywającym w rodzinach zastępczych była uzależniona od wieku. Młodsze dzieci dostawały więcej, starsze, powyżej siódmego roku życia - mniej. Od 1 stycznia każde dziecko, bez względu na wiek, otrzyma nie mniej, niż tysiąc złotych (660 złotych w rodzinach spokrewnionych). Dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności dostaną dodatkowo 200 złotych.

- Ustawa dopuszcza sytuację, że przez pierwsze trzy miesiące można wypłacać pomoc według dotychczasowej wysokości - mówi Urszula Borzęcka, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Koszalinie. - Zależy nam, aby nasze rodziny, szczególnie zawodowe i niezawodowe, od początku otrzymały wsparcie według nowych reguł, które są dla nich bardziej korzystne.
To właśnie MOPS jest organizatorem systemu pieczy zastępczej w Koszalinie. Ośrodek będzie musiał wypełnić wszystkie zadania wynikające z nowej ustawy.

- Pilnie poszukujemy kandydatów, którzy chcieliby stworzyć rodziny zastępcze - dodaje Urszula Borzęcka. - Takich rodzin stale brakuje. Według zapisów nowej ustawy w jednej rodzinie zastępczej nie powinno przebywać więcej, niż troje dzieci, tymczasem my mamy wielodzietne rodziny zawodowe sprawujące opiekę nawet nad dziewięciorgiem dzieci.

Rodziny zawodowe (wśród nich pogotowia rodzinne i rodziny specjalistyczne), niezawodowe oraz spokrewnione (mogą je stworzyć dziadkowie, pradziadkowie i rodzeństwo) - tak według nowej ustawy wygląda klasyfikacja rodzajów rodzin zastępczych. Zostaną powołani koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej i asystenci rodziny.

- Podobnie, jak do tej pory, każda rodzina będzie miała zapewnioną opiekę psychologiczno-pedagogiczną i szeroko rozumiane wsparcie - podkreśla Urszula Borzęcka. - Nowa ustawa gwarantuje, że rodziny zawodowe mogą liczyć na pensje w wysokości nie niższej niż 2 tysiące złotych miesięcznie, rodzina pełniąca funkcję pogotowia ma otrzymywać nie mniej, niż 2,6 tysiąca złotych.

- Z nową ustawą wiążemy wiele nadziei - twierdzi Grażyna Galińska, prowadząca zawodową rodzinę zastępczą oraz pogotowie rodzinne w Koszalinie. - Cieszę się w związku z urlopem, na który będę mogła liczyć. Dobrym rozwiązaniem jest zrównanie wysokości świadczeń dla dzieci, do tej pory starsi podopieczni dostawali mniej pieniędzy, a potrzeb jest wiele. Liczymy na pomoc asystentów rodzinnych, którzy będą pracowali także z rodzinami biologicznymi, co ułatwi powrót dzieci do domu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!