Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Koszalina apeluje do ministra zdrowia o utrzymanie Centrum Zdrowia Psychicznego

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Prezydent Koszalina apeluje do ministra zdrowia o utrzymanie Centrum Zdrowia Psychicznego
Prezydent Koszalina apeluje do ministra zdrowia o utrzymanie Centrum Zdrowia Psychicznego archiwum
- Widzimy, jak zniszczono psychiatrię dziecięcą. Obawiamy się, że przyszedł czas na osoby dorosłe - podkreślił Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta Koszalina. Włodarze miasta zaapelowali do ministra zdrowia o kontynuowanie reformy psychiatrii i utrzymanie Centrów Zdrowia Psychicznego.

- Prosimy i domagamy się, by walka z pandemią nie wpływała negatywie na inne dziedziny medycyny, by nie toczyć jej kosztem osób w kryzysie, osób z zaburzeniami psychicznymi – powiedział wiceprezydent Krzyżanowski. - Apelujemy by system, który został właściwie przygotowany i jest z sukcesem realizowany w naszym mieście i powiecie, nie został rozbrojony.

Zobacz także: Koszalin: Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta Koszalina, o nauczaniu hybrydowym w szkołach ponadpodstawowych

O sprawie pisaliśmy w środowym „Głosie”. Pacjenci i kadra Środkowopomorskiego Centrum Zdrowia Psychicznego Medison w Koszalinie zbierają podpisy pod petycją do ministra zdrowia, by przedłużył program funkcjonowania i dalszego tworzenia Centrów w każdym powiecie. ŚCZP w Koszalinie to jedyna taka placówka w województwie. Powstało w 2018 roku. - Najważniejsza różnica dla pacjentów jest taka, że nie czekają w kolejkach. Każdy dorosły mieszkaniec Koszalina i powiatu koszalińskiego może wejść do jednego z dwóch naszych punktów zgłoszeniowo-koordynacyjnych, do jednego przez całą dobę i powiedzieć „potrzebuję pomocy”. Nie musi mieć skierowania – zaakcentowała Izabela Ciuńczyk, dyrektor ŚCZP Medison w Koszalinie. Podała przykład z ostatnich dni – po pomoc zgłosiła się kobieta, której rodzic zmarł po zarażeniu COVID19. Nie mogła poradzić sobie z tym, że umarł w samotności. - Gdyby nie było CZP, na bezpłatną pomoc w ramach NFZ czekałaby trzy miesiące. Teraz wsparcie psychoterapeutyczne otrzymała natychmiast – podkreśliła dyrektor Ciuńczyk.

Kolejki wrócą, jeśli wrócą limity. - W Lombardii, gdzie śmiertelność z powodu pandemii była największa w całych Włoszech, dwukrotnie wzrosła liczba skutecznych samobójstw. W Polsce również spodziewamy się wzrostu liczby osób w kryzysie. Już go obserwujemy. Program rozwoju CZP należy nie tylko przedłużyć, ale Centra tworzyć w każdym powiecie – podkreśliła dyrektor Ciuńczyk.

Dziś 60 proc. powiatów nie ma środowiskowej opieki psychiatrycznej. Jeśli chcesz pomóc w walce o jej rozwijanie, podpisz się pod petycją do ministra zdrowia. Możesz znaleźć ją m.in. na facebooku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo