Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbne matury już w środę. Jak przygotowują się szkoły w Koszalinie?

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Próbna matura przeprowadzana była w lutym m.in. w koszalińskiej „Samochodówce”
Próbna matura przeprowadzana była w lutym m.in. w koszalińskiej „Samochodówce” Radosław Brzostek
Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała o oficjalnym terminie próbnej matury. Szkoły będą mogły przeprowadzić testy diagnostyczne w dniach od 3 do 16 marca.

Jednocześnie zaznaczono, że przeprowadzenie testu diagnostycznego jest dobrowolne. Jeśli jednak szkoły zamierzają się na to decydować, to próbne matury muszą być przeprowadzone z zachowaniem reguł dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego oraz w warunkach zbliżonych do tych, jakie występują na właściwym egzaminie. Na początku lutego, nie czekając na oficjalne komunikaty z centrali, w koszalińskich szkołach ponadpodstawowych przeprowadzono próbne matury. Teraz, miesiąc później, znów nadarza się okazja do zdobycia egzaminacyjnego doświadczenia. Nie wszyscy dyrektorzy zamierzają się do tego w pełni dostosowywać.

Zobacz także: Koszalin 2019: Matury próbne w Dubois

- Będziemy organizować próbną maturę dla naszych uczniów na własną rękę - powiedział Wiktor Kamieniarz, dyrektor II LO im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie. - Wstępnie celujmy w to, by próbne matury odbyły się u nas w dniach 8-12 marca. Naturalnie stacjonarnie, a nie zdalnie. Uczeń ma poczuć egzaminacyjną atmosferę, ma umieć radzić sobie ze stresem, ma być oceniony za ten egzamin. Dopiero wówczas może to przynieść jakiś efekt. Trzeba trenować nawyki- podsumował Kamieniarz.

- Do próbnych testów diagnostycznych oczywiście przystępujemy w terminie ustalonym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną - powiedziała nam z kolei Jolanta Kowalska, dyrektorka VI Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie. - Około 80 osób, w trybie stacjonarnym, będzie sprawdzać swoją wiedzę. I choć na początku lutego mieliśmy już próbne matury, to warto sprawdzić się ponownie. Chcemy zachować klimat egzaminacyjny - dodała.

Do próbnej matury od środy przystąpią też uczniowie I LO im. Stanisława Dubois. Tradycyjnie zmagania rozpoczną się od języka polskiego, dzień później matematyki, następnie języka angielskiego, a w kolejnych dniach z pozostałych wybranych przedmiotów.

Nieco później, bo od 17 do 19 marca, odbywać się będą tzw. próbne egzaminy ósmoklasisty organizowane przez CKE. Harmonogram wygląda następująco: najpierw język polski, potem matematyka, a ostatniego dnia języki obce nowożytne.

„Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, pliki z danymi do egzaminu z informatyki, nagrania do egzaminu z historii muzyki zostaną w pierwszej kolejności udostępnione dyrektorom szkół za pośrednictwem systemu SIOEO oraz serwisów OKE przeznaczonych dla dyrektorów szkół” - czytamy w komunikacie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Naturalnie wszystkie treści znaleźć też będzie można na stronach Ministerstwa Edukacji i Nauki, CKE i okręgowych komisji egzaminacyjnych w dniu danego egzaminu. Wszystko po to, by w próbnych egzaminach mogli wziąć udział także ci uczniowie, którzy z różnych względów nie będą mogli uczestniczyć w diagnozie w szkole. Dotyczy to zarówno maturzystów, jak i ósmoklasistów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo