Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbny egzamin gimnazjalny. Odpowiedzi znajdziecie na gk24

Sylwia Zarzycka
Uczniowie trzecich klas gimnazjów przystąpią do próbnego egzaminu. Sprawdzi on wiedzę, bezlitośnie obnażając wszelkie luki.

Egzamin gimnazjalny jest ważny. Choć nie można go nie zdać, bo nie ma tak jak na maturze progu zdawalności, i by go zaliczyć teoretycznie wystarczy na niego przyjść, to z punktu widzenia dalszej drogi edukacyjnej młodego człowieka jego wyniki są bardzo istotne. Stanowią one bowiem podstawowe kryterium, obok ocen na świadectwie, brane pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Poza tym coraz głośniej mówi się o tym, by były one jedynym kryterium, bowiem tak naprawdę tylko one w sposób jednolity i miarodajny oceniają wiedzę ucznia.

Egzamin gimnazjalny 2014. Zobacz arkusze i odpowiedzi z matematyki

Trzydniowy egzamin podzielony jest na sześć testów. Pierwszego dnia uczniowie muszą poradzić sobie z dwoma z nich z bloku humanistycznego, czyli ze sprawdzianem z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz testem z języka polskiego. Ten pierwszy ma formę zamkniętą. Zadania sprawdzają wiedzę uczniów z różnych epok, często, na co egzaminowani bardzo się skarżą, mają formę przekrojową. Aby dobrze ten test zaliczyć trzeba ponadto umieć dokonywać analiz i interpretacji historycznych, ale także wydarzeń i zjawisk bieżących.

Drugi z tego bloku test to sprawdzian wiedzy z języka polskiego, z którym uczniowie zazwyczaj dobrze sobie radzą. Dzieli się on na część zamkniętą, zawierającą pytania dotyczące m. in. lektur obowiązkowych oraz sprawdzającą umiejętność czytania ze zrozumieniem. W części otwartej uczniowie muszą stworzyć dłuższą wypowiedź pisemną, np. w formie rozprawki czy opowiadania na dany temat. Bardzo często sprawdza się ponadto umiejętność pisania form użytkowych,np. CV czy zaproszenia.

Egzamin gimnazjalny 2014. Zobacz arkusze i odpowiedzi z j.polskiego, wosu i historii

Drugiego dnia egzaminu gimnazjaliści mają do napisania dwa najtrudniejsze testy, jeden z matematyki, drugi z tzw. bloku przyrodniczego, który obejmuje wiedzę z chemii, biologii, geografii i fizyki. Na pierwszym uczniowie spotkają się z częścią zamkniętą, sprawdzającą m. in. ich sprawność rachunkową oraz znacznie trudniejszą częścią otwartą, wymagającą m. in. tworzenia strategii matematycznych.
W teście przyrodniczym są jedynie pytania mające formę zamkniętą.

Ostatni dzień egzaminu to sprawdzian wiedzy z wybranego przez uczniów języka obcego, zazwyczaj angielskiego, choć w wielu szkołach uczniowie zdają także język niemiecki, podczas dwóch testów. Jeden jest na poziomie podstawowym drugi rozszerzonym.
Wyniki egzaminu, w procentach i centylach podawane są z każdej jego części osobno.

Przypomnijmy, że zasadnicze egzaminy potrwają w tym roku szkolnym od 21 do 23 kwietnia.

Po zakończeniu egzaminu podawać będziemy sugerowane odpowiedzi www.gk24.pl

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!