Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proces w Szczecinku. Zeznawał szef Kronospanu

(r)
Krzysztof Aleksandrowicz w szczecineckim sądzie zapewniał, że Kronspan działa zgodnie z prawem.
Krzysztof Aleksandrowicz w szczecineckim sądzie zapewniał, że Kronspan działa zgodnie z prawem. Fot. Rajmund Wełnic
Kilka godzin Krzysztof Aleksandrowicz, jeden z dyrektorów Kronospanu Szczecinek, przekonywał dziś sąd, że na wszystkie emisje firma ma pozwolenia i żadnych norm nie przekracza.

Proces

Proces

Siedmiu mieszkańców Szczecinka skarży się, że dokuczają im odory, beznopiren i pył zawieszony, który ma się wydobywać z instalacji fabryki płyt - chodzi m.in. o duszącą mgiełkę zasnuwającą miasto i drobiny drewna osadzające się na wszystkim. W procesie ma zeznawać ponad 1000 mieszkańców - świadków.

Mimo to fabryka płyt drewnopochodnych obiecuje zmniejszyć uciążliwości, jakie wytwarza.
Na zeznania dyrektora Kronospanu w głośnym procesie o zaprzestanie immisji, jaki fabryce wytoczyło siedmiu mieszkańców Szczecinka, wszyscy czekali z niecierpliwością.

W końcu głos w procesie zabrał przedstawiciel pozwanego. K. Aleksandrowicz podpierał się wynikami badań, które przeprowadzały wszelkie możliwe instytucje. - Według mojej wiedzy spółka emituje śladowe ilości benzopirenu, ledwie mierzalne - mówił w sądzie przyznając, że jak każdy duży zakład, tak i fabryka płyt drewnopochodnych bywa uciążliwa.

Zapewniał jednak, że immisja wszystkich substancji odbywa się na podstawie ważnych pozwoleń. - Domaga się od nas zaprzestania wszelkich emisji, ale trudno zdefiniować subiektywne odczucia, bo komuś może też brzydko pachnieć fabryka czekolady - mówi szef Krono.

Przedstawił też zdjęcia różnych zakładów i prywatnych posesji z sąsiedztwa firmy, w których - jego zdaniem - nielegalnie spalane były różne odpady - guma, opony, płyty, plastik, tektura, pieluchy, z których unosił się gryzący dym. - Informowałem o tym różne instytucje - K. Aleksandrowicz dodawał też, że np. kotłownie MEC-u palą miałem węglowym, z czego wydziela się benzopiren, a nie mają elektrofiltrów. Takie jak są na kominie jednej z dwóch kotłowni Krono, gdzie spala się gaz, pył drzewny, trociny, korę.

- Przyjeżdżając na dzisiejszą rozprawę samochodem też wyemitował pan pewnie spaliny zanieczyszczając atmosferę - zwrócił się do pełnomocnika powodów K. Aleksandrowicz.

- Może pan w każdej chwili pozwać o to pana mecenasa - zażartowała sędzia Anna Lewita-Horyd.
Spore rozbawienie na sali wzbudziła odpowiedź, na pytanie o pyłki, które opadają na Szczecinek. Zdaniem K. Aleksandrowicz mogą to być pyłki z kwitnących drzew i kwiatów. - W zimie? - zdziwiła się sędzia. - To może wynik erupcji wulkanu, przez który swego czasu zamykano lotniska - odparł szef Krono dodając, że jego auto z kolei czasami zasypuje pył z ziaren przesypywanych w spichlerzu obok fabryki.

Później przyznał jednak, że na terenie firmy składowane są trociny, które wiatr może rozwiewać wokół. Zastrzegł jednak, że to tzw. pył gruby, a nie drobny pył zawieszony. Firma chce tę uciążliwość wkrótce wyeliminować wywiązując się z porozumienia z miastem. Tak samo, jak zapachów znad prasy mokrego odpylania płyt MDF. Od maja mają przestać dokuczać mieszkańcom Szczecinka.

- Mi nie śmierdzi w Szczecinku, gdyby tak było to wybudowałbym się w Bornem Sulinowie, a nie w miejscu, z którego widzę kominy Kronospanu - mówił K. Aleksandrowicz dodając, iż firma bierze na siebie dobrowolnie zobowiązania, aby być dobrze postrzegana, zmniejszyć oddziaływanie na środowisko i "aby nie było cienia wątpliwości, że spełniamy normy Polski i Unii Europejskiej".

Nic jednak nie wskazuje, aby wątpliwości powodów zeznania szefa fabryki rozwiały. Nadal podtrzymują swoje żądanie, aby firma zaprzestała emisji odorowych, benzopirenu i pyłków drzewnych. Powołują się na tym na artykuł kodeksu cywilnego, który mówi, że właściciel nieruchomości powinien się powstrzymać od działań, które zakłócałyby korzystanie z sąsiednich nieruchomości ponad przeciętną miarę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Na kolejnej rozprawie ma zeznawać Andrzej Miluch, wojewódzki inspektor ochrony środowiska.

Czytaj e-wydanie »

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!