MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Profil zaufany potwierdzić można tylko online. Przynajmniej na razie

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
archiwum
Jeśli nie masz profilu zaufanego, będziesz mieć problem z osobistym potwierdzeniem swojej tożsamości. Możesz zrobisz to online, jeśli tylko masz konto w jednym z wybranych banków.

- W czasie epidemii powinniśmy zostać w domu, bo tylko w ten sposób unikniemy zarażenia. Zarażenia siebie i innych, jeśli przechodzimy chorobę bezobjawowo. A co jeśli musimy załatwić pilne urzędowe sprawy? - pyta czytelniczka z Koszalina. Sprawy te chciała załatwić przez Internet. Do tego potrzebowała jednak profilu zaufanego. Profil zaufany jest środkiem identyfikacji elektronicznej. To potwierdzony zestaw danych, które identyfikują jego właściciela w usługach podmiotów publicznych w Internecie.

Po wypełnieniu wirtualnego wniosku trzeba potwierdzić profil osobiście, na przykład w urzędzie gminy, ZUS-ie, czy Urzędzie Skarbowym. Profil zaufany można też założyć i potwierdzić online przy pomocy zewnętrznego dostawcy tożsamości. Taką możliwość dają największe polskie banki. - Największe, ale nie wszystkie. Bank, w którym mam rachunek, akurat nie daje mi takiej możliwości – tłumaczy czytelniczka.

Jak czytamy na stronie internetowej gov.pl, profil zaufany możesz założyć bez wychodzenia z domu również, jeśli masz kwalifikowany podpis elektroniczny bądź nowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną oraz... czytnik umożliwiający podłączenie go do komputera. Z tym może być problem.

- Profil jest mi potrzebny między innymi po to, żeby złożyć wniosek do ZUS-u. Niestety, nie mogę osobiście potwierdzić swoich danych, bo urzędy są zamknięte. Czy nie ma dyżurującej osoby, która spojrzy na mój dowód osobisty i kliknie w klawiaturę? - pyta koszalinianka. - W Urzędzie Miejskim usłyszałam przez telefon, że mogę pójść na pocztę, która akurat jest czynna, tam założyć konto bankowe i potwierdzić tożsamość, skoro mój bank takiej możliwości klientom nie daje.

Sprawdziliśmy. Decyzją sekretarza miasta w Urzędzie Miejskim w Koszalinie potwierdzić profilu zaufanego nie można. Możliwość tę, ze względu na ryzyko związane z zarażeniem koronawirusem, zawiesił ZUS, w którym nieczynna jest sala obsługi klientów i Urząd Skarbowy.

- Trudno jest mi zrozumieć, dlaczego pracownicy poczty, sklepów, stacji paliw, dostawcy jedzenia i przedstawiciele wielu innych zawodów mimo ryzyka pracują, a w urzędach nie ma dyżurów. Z zachowaniem zasad bezpieczeństwa jedna osoba na cały urząd mogłaby potwierdzić tożsamość, czy wydać komuś dowód osobisty, albo prawo jazdy – podsumowuje koszalinianka.

Zobacz także: Prezydent Koszalina Piotr Jedliński składa świąteczne życzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński