Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prognozy dla koszalinian? Będzie nas coraz mniej i mniej

Piotr Polechoński [email protected]
W 2035 roku Koszalin przestanie być miastem stutysięcznym, a za 35 lat koszalinian będzie 88 tysięcy. Prognozy są więc raczej  złe
W 2035 roku Koszalin przestanie być miastem stutysięcznym, a za 35 lat koszalinian będzie 88 tysięcy. Prognozy są więc raczej złe archiwum
W 2035 roku Koszalin przestanie być miastem stutysięcznym, a za 35 lat koszalinian będzie 88 tysięcy. Prognozy są więc raczej złe

Na to wskazuje Główny Urząd Statystyczny, który takie prognozy opublikował dla całego kraju pod koniec stycznia bieżącego roku. Prezentują one demograficzny rozwój Polski od chwili obecnej do roku 2050.

Dla Koszalina nie są to dane optymistyczne. Miasto czeka systematyczny i stały spadek liczby ludności. Pod koniec 2014 roku Koszalin liczył 108 tys. 791 mieszkańców. Za 35 lat ma nas być już tylko 88 tys. 496, a dolną granicę 100 tys. przekroczymy w roku 2035.

Skutki? Fatalnie zmienić się ma struktura wiekowa. Podane przez naukowców wyliczenia pokazują, że co roku będzie się zmniejszać liczba dzieci i młodzieży w wieku przedprodukcyjnym (do 17 lat) oraz osób w wieku produkcyjnym (od 18 lat do wieku emerytalnego), a zwiększać liczba emerytów. Obecnie mieszka w Koszalinie 16 tys. 821 dzieci i 23 tys. 301 emerytów. Za 35 lat liczba dzieci spadnie do 12 tysięcy, a emerytów wzrośnie niemal dwukrotnie, bo do ok. 27 tys. Zaś liczba tych, którzy są w wieku produkcyjnym spadnie aż o 20 tysięcy: z 68 tys . 669 do 49 tysięcy.

W 2050 roku w Koszalinie urodzić się ma 628 nowych obywateli, a umrzeć 1 tys. 193 koszalinian. Prognoza GUS przewiduje, że w tym roku i latach kolejnych liczba urodzin będzie konsekwetnie spadać, aby w roku 2050 sięgnąć 628. Co ciekawe za 35 lat ma nas umierać mniej więcej tyle samo co teraz, bo przewidywana liczba zgonów to 1 tys. 193 (najwięcej koszalinian umierać będzie w latach 2036-2042: ponad 3 tys. rocznie).

Z raportu GUS wynika też, że liczba koszalinian będzie się zmniejszać nie tylko dlatego, że będzie się u nas rodzić mniej dzieci lub że będziemy wyjeżdżać z Koszalina do innych miast lub za granicę. Z przedstawionych danych wynika też, że część koszalinian - którzy wyprowadzą się z Koszalina - pozostanie w sąsiadujących gminach, w granicach powiatu koszalińskiego. Takie wnioski można wyciągnąć zestawiając liczbę ludności powiatu z końca roku 2014 (66 tys.) z przewidywaną liczbą z roku 2050 (prawie 64 tys.).

- Przesyłam dwa zdjęcia  moich córek sprzed 50 lat: Jolanty i Elżbiety. Te  lwy były chyba jedną z największych, koszalińskich atrakcji z tamtych lat – wspomina Anna Chwałowska.

Oto wielka galeria z koszalińskimi lwami [zdjęcia]

Koszalin: wielkie bębnienie przed ratuszem [zdjęcia]

W niedzielę na Rynku Staromiejskim mieszkańcy miasta byli świadkami występu Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska oraz pokazu musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza.

Orkiestra i musztra na Rynku Staromiejskim [zdjęcia, wideo]

W sobotę aktorzy Bałtyckiego Teatru Dramatycznego przedstawili inscenizację nadania aktu lokacyjnego miasta. Przed biskupem kamieńskim Hermanem von Gleichenem na plac przed ratuszem wjechali rycerze na koniach. Organizację miasta, lokowanego nad Dzierżęcinką, biskup powierzył kolonistom niemieckim Markwardowi i Hartmanowi. Obaj zostali wójtami miejskimi, a Koszalin otrzymał w uposażeniu 100 łanów ziemi, 10 łanów lasu, pozwolenie na budowę młyna i połowy ryb w granicach dominium biskupiego oraz... to był piękny gest - zwolnienie od podatku na 6 lat. Czas tej wolności już dawno, niestety, upłynął...

750 lat Koszalina. Inscenizacja nadania aktu lokacyjnego [no...

W sobotę do godz. 17 przed ratuszem odbywał się jarmark i festyn. Ulica została przemianowana na Pozarządową – w namiotach swą działalność przedstawiały liczne organizacje pozarządowe – kulturalne, turystyczne, społeczne, sportowe, działające w zakresie ochrony zdrowia. Były też stanowiska organizacji politycznych. Chętni mogli zmierzyć poziom cukru we krwi, zbadać ciśnienie, zapisać się do Biegu Wenedów, dowiedzieć się, jak zostać futbolistą, poznać trasy rowerowe, porozmawiać z płetwonurkami.

750 lat Koszalina. Gwarno na Rynku Staromiejskim [zdjęcia]

Trwają obchody 750-lecia Koszalina. Jedną z sobotnich atrakcji jest miasteczko rycerskie przy murach obronnych przygotowane przez Koszalińską Kompanię Rycerską.

750 lat Koszalina. Obóz historyczny przy murach obronnych [zdjęcia]

Na Rynku Staromiejskim odbyło się widowisko przygotowane przez aktorów Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, przedstawiające nadanie aktu lokacji miasta

750 lat Koszalina. Festyn na Rynku Staromiejskim [zdjęcia, wideo]

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Niepełnosprawni dla Koszalina” przed ratuszem w Koszalinie. Warsztaty artystyczne, dekorowanie słodkości, wspólna zumba - kolejne atrakcje integrowały uczniów, mieszkańców miasta i osoby niepełnosprawne. Koszalinianie mogli podziwiać rękodzieło niepełnosprawnych, ale też posmakować pyszności, które przygotowują podczas warsztatów terapii. - Wszystko, co zdrowe! Syrop z mniszka lekarskiego, z czarnego bzy, suszone zioła, jarzynka do rosołu, tylko z naturalnych składników - Dorota Papuga ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Barwicach wyliczała, jakie przysmaki robią jej podopieczni. Obcowanie z przyrodą i hortikuloterapia w ekologicznym ogrodzie to jedne z podstawowych zajęć terapeutycznych w ŚDS.

750 lat Koszalina. Niepełnosprawni miastu [zdjęcia]

Reanimacja ikarusa - rzeczywiście imponująca.

Odnowili ikarusa. Jeździ po ulicach Koszalina [zdjęcia]

To lotnicze zdjęcie Koszalina zostało zrobione w latach 30 (pochodzi ze zbioru archiwistów z Greifswaldu, którzy użyczyli je kolegom z koszalińskiego Archiwum Państwowego). Dobrze widać na nim jak rozrosło się miasto oraz to, że pomimo powiększenia się jego powierzchni zachował się średniowieczny, krzyżowy układ komunikacyjny. Na górze fotografii widać też jedno z przedmieść, które powstało za murami miejskimi, w kierunku wschodnim.

Dawny Koszalin z oddali. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!