Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program 500 plus. W Koszalinie przygotowania do wypłaty

Sylwia Zarzycka
Bogumiła Szczepanik, dyrektor MOPS w Koszalinie zaznacza, że nie ma sensu składać  wniosków wcześniej niż  1 kwietnia
Bogumiła Szczepanik, dyrektor MOPS w Koszalinie zaznacza, że nie ma sensu składać wniosków wcześniej niż 1 kwietnia Radek Koleśnik
Takiego „gorącego” kwietnia, na jaki się zanosi, jeszcze nie było. Obawy budzi przede wszystkim weryfikacja oświadczeń, a MOPS w Koszalinie przygotowuje się do wypłat pieniędzy z programu „500 plus”.

Od 1 kwietnia rusza program „500 plus”. Dla samorządów, sprawna wypłata tego świadczenia będzie nie lada wyzwaniem, więc przygotowania już się rozpoczęły. W większości gmin i miast, także w Koszalinie, bezpośrednio programem będą zajmowały się ośrodki pomocy społecznej.

Choć druki wniosków o wypłatę pieniędzy są już dostępne, nie ma najmniejszego sensu składanie ich już teraz, bo i tak nie zostaną wcześniej rozpatrzone. - Zgodnie z przepisami zarówno te przyniesione osobiście, jak i przesłane pocztą elektroniczną i tradycyjną mamy prawo przyjmować i rozpatrywać dopiero od 1 kwietnia - tłumaczy Bogumiła Szczepanik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Koszalinie. Dlatego złożone wcześniej wnioski będą traktowane tak... jakby ich nie było. Ale już można zacząć kompletować dokumenty potrzebne tym, którzy chcą otrzymać 500 zł także na pierwsze dziecko i muszą „wyspowiadać się” ze swoich dochodów.

Bazą do wyliczeń są dochody osiągane w 2014 roku. Jeśli np. od tego czasu ktoś zmienił pracę, musi dostarczyć stosowane zaświadczenie zarówno od byłego, jak i obecnego pracodawcy pozwalające ustalić obecną sytuację finansową jego rodziny. Można już też kompletować dokumenty z urzędów pracy poświadczające wysokość otrzymywanych zasiłków i stypendiów. Osoby, które rozliczają się z fiskusem np. w oparciu o ryczałt lub kartę podatkową, a także rolnicy, mogą już zapoznać się z wzorami oświadczeń. Warto by osoby rozwiedzione zadbały, by na sądowym wyroku orzekającym m.in. o miejscu pobytu dzieci była klauzula potwierdzająca jego prawomocność, bo tylko taki dokument będzie honorowany. Bogumiła Szczepanik podkreśla, że gromadzenie i dostarczenie wszystkich dokumentów razem z wnioskiem może przyśpieszyć wypłatę świadczenia.

Trzy miesiące, a nawet dłużej

Jednak trzeba się liczyć z tym, że podane przez nas dane zostaną zweryfikowane, część elektronicznie, ale w wielu przypadkach trzeba to będzie robić „na piechotę”. W przypadku, gdy okaże się, że ktoś celowo podał nieprawdziwe dane, sprawa zostanie skierowana do prokuratury.

Pierwszą wypłatę możemy dostać nawet dopiero 1 lipca (z wyrówaniem od kwietnia, czyli hurtem za trzy miesiące), a w przypadku, gdy w grę wchodzą zarobki, praca czy zasiłki pobierane przez rodziców dziecka za granicą, nawet trzy miesiące później. Potem świadczenie będzie wypłacane co miesiąc.

Nikt, nawet ci, którzy złożą wniosek na drugie i kolejne dziecko (a więc nie trzeba będzie ustalać ich dochodów), nie dostanie świadczenia od razu. Każdy wcześniej otrzyma pod wskazany przez siebie adres administracyjną decyzję przesłaną listem poleconym. Decyzje pozytywne są realizowane natychmiastowo. Od tych negatywnych, czyli w praktyce przede wszystkim odmawiających pieniędzy na pierwsze dziecko, będzie mozna odwołać się do Samorządowwego Kolegium Odwoławczego.

Dodatkowe punkty

Warto zadeklarować, że chcemy, by pieniądze przysyłane były na nasze konto, bo te płatności realizowane będą w pierwszej kolejności.

Aby oszczędzić sobie stania w kolejkach, warto też zdecydować się na przesłanie wniosku drogą elektrotniczną. Można skorzystać np. z portalu informatyczno-usługowego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej „Empatia” (www.empatia.mpips.gov.pl) lub elektronicznej platformy ePUAP.

Dla tych którzy chcą albo muszą złożyć wniosek osobiście w Koszalinie, zostanie utworzonych kilka dodatkowych punktów. Na pewno będzie on przez cały kwiecień działał w Szkole Podstawowej nr 18, zespołach szkół nr 11 i 13, siedzibie Zarządu Budynków Mieszkalnych przy ul.Łużyckiej, w siedzibie Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ul. Morskiej, a także w MOPS przy ul. Podgórnej. Punkty czynne będą od godz. 8.00 do godz. 12.00. MOPS przy al. Monte Cassino pracować będzie w tym „gorącym” okresie od godz. 7.00 do godz. 20.00. Dodatkowo w tym miejscu wnioski będzie można składać także w sobotę, 9 kwietnia od godz. 9.00 do godz. 15.00.

Nie wiecie, komu przysługuje pomoc państwa w postaci „500 plus”? Dzisiaj w Głosie znajdziecie poradnik, a w poniedziałek organizujemy dyżur.

Gościem w koszalińskiej redakcji Głosu będzie Krystyna Łaznowska, zastępca kierownika działu świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych w MOPS w Koszalinie. Krystyna Łaznowska będzie dyżurować w poniedziałek 29 lutego pod redakcyjnym telefonem w godzinach 10 - 11. Dzwońcie tego dnia na numer 94 347 35 32. Można też wcześniej przesyłać pytania na maila: [email protected] - te pytania przekażemy pani kierownik, a odpowiedzi zamieścimy na łamach Głosu.

Natomiast we wtorek 1 marca w Głosie Koszalińskim opublikujemy poradnik dotyczący programu 500 plus.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!