Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program antysmogowy dla Białego Boru i Szczecinka

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Mapa miast z programu antysmogowego
Mapa miast z programu antysmogowego Urząd Marszałkowski
Biały Bór przystąpił do Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego. Na ten cel pozyskała unijne wsparcie Regionalnego Programu Operacyjnego. Podobnie jak Szczecinek.

Zachodniopomorski Program Antysmogowy rusza pełną parą. Kolejne samorządy przystępują do pilotażu i chcą pomagać swoim mieszkańcom w wymianie przestarzałych pieców i kotłów oraz przeprowadzeniu termomodernizacji budynków jednorodzinnych wraz ze zmianą indywidualnych systemów ogrzewania na bardziej ekologiczne.

Setki tysięcy złotych dla mieszkańców Białego Boru

– Zachodniopomorski Program Antysmogowy to tzw. projekt parasolowy. Oznacza to, że w pierwszej kolejności gminy składały wnioski o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego,
w imieniu swoich mieszkańców. Ten etap został już zakończony. Wybraliśmy projekty do dofinansowania. Wśród nich jest projekt gminy Biały Bór, która na wymianę starych urządzeń grzewczych otrzyma ponad 762 tysięcy złotych wsparcia – wyjaśnia wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.
Gmina Biały Bór zakłada wymianę 85 pieców węglowych w indywidualnych gospodarstwach domowych na urządzenia gazowe, opalane pelletem i ekogroszkiem. Chce także wykonać 85 świadectw charakterystyki budynków. Mieszkańcy mogą ubiegać się o wsparcie w wysokości 7,5 tysiąca złotych.
W całym województwie, dzięki wdrożeniu nowego Programu Antysmogowego zostanie wymienionych ponad 2 tysiące tak zwanych. „kopciuchów”. Szacuje się, że całościowy spadek emisji CO₂ wyniesie 14 342 ton. W naszym regonie z ZPA skorzystają jeszcze mieszkańcy Szczecinka, Koszalina, Czaplinka, Drawska Pomorskiego, Kołobrzegu i Mielna.

Szczecinek zlikwiduje ponad setkę kominów

Jak już informowaliśmy wcześniej, do ZPA wszedł takze Szczecinek - na dwa projekty dostanie w sumie około 2,5 miliona złotych.

Pierwsze działanie pozwoli na udzielenie mieszkańcom Szczecinka 60 grantów na zmianę systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym. Wsparcie unijne umożliwi podłączenie do sieci ciepłowniczej lub zainstalowanie ogrzewania gazowego czy innych rodzajów źródeł ciepła. Koszt inwestycji wyniesie 471 tysiąca złotych z czego 423 tysiąca złotych to dofinansowanie unijne. Inwestycje będą zrealizowane do końca 2022 roku.

Zdecydowanie większy budżet ma drugi ze szczecineckich projektów - „Przedsięwzięcia inwestycyjne z zakresu modernizacji energetyczne budynków jednorodzinnych wraz z wymianą źródła ciepła na mniej emisyjną w mieście Szczecinek.” Skorzysta z niego 50 mieszkańców Szczecinka. Możliwe będzie wykonanie pełnej lub częściowej termomodernizacji budynku jednorodzinnego wraz z trwałą zmianą systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym. Wartość projektu to 2,34 miliona zł , z czego 2,082 mln zł wynosi dofinansowanie unijne. Działania także powinny zostać zakończone w rok 2022.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto