Głos Koszaliński

Projekt budżetu Koszalina już jest. Jak podzielono 600 milionów? [zdjęcia]

Budowa targowiska, remont  amfiteatru, marina na Jamnie - to niektóre z wiodących inwestycji, które są przewidziane w przyszłorocznym budżecie dla Koszalina.

Radek Koleśnik

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/10] Następne

W przyszłym roku będzie kontynuowanabudowa trasy rowerowej z Wodnej Doliny do jeziora Jamno. Będzie to 12-kilometrowa trasa, położona w części wzdłuż rzeki Dzierżęcinki. Przyszły rok to także budowa innych ścieżek rowerowych - m. in. na Rokosowie

Budowa targowiska, remont amfiteatru, marina na Jamnie - to niektóre z wiodących inwestycji, które są przewidziane w przyszłorocznym budżecie dla Koszalina.

Przyszłoroczny budżet to sięgające blisko 600 mln zł wydatki (dochody to ok. 590 mln zł). Z tego prawie 78 mln zł (ponad 15%) to inwestycje. Wśród nich jest m. in. rozpoczęcie budowy nowego targowiska z podziemnym parkingiem na ok. 120 miejsc, które według szacunków będzie kosztowało łącznie 24 mln zł, w przyszłym roku przeznaczono na to 1 mln złotych. W 2019 jest też przewidziany remont amfiteatru (3,3 mln zł), który ma potrwać 2,5 roku. W przyszłym roku ma być ogłoszony przetarg na budowę mariny na Jamnie oraz na budowę nowej drogi dojazdowej do przeprawy Koszałka.

2019 rok to także budowa m. in. ul. Rycerskiej na os. Jamno (1,2 mln zł), ale też ul. Wojska Polskiego , Wierzbowej, Władysława IV (w tzw. strefie gospodarczej, ale też połączenie z obwodnicą S6 Koszalin - Sianów). Za 1 mln zł będzie budowana ul. Fałata (za Niedźwiadkiem).

Będzie też realizowana modernizacja ul. Piłsudskiego i Kościuszki (drzewa, o które walczyli mieszkańcy - jak nas zapewniono - pozostaną). W planach jest budowa ronda na ul. Śniadeckich - Jana Pawła II (to aż 5 mln zł) oraz modernizacja ul. Chałubińskiego, Leśnej, Promykowej, Słonecznej, Karłowicza (1,8 mln zł). W 2019 ma być też budowany łącznik ul. Tatarkiewicza - Wyki (1,7 mln zł).

Przyszłoroczny budżet to również kolejne miliony na uzbrojenie terenów strefy ekonomicznej (8,4 mln zł).

4,3 mln zł pochłonie rekonstrukcja kolei wąskotorowej z XIX wieku.

Prawie milion zapisano na rozbudowę cmentarza komunalnego.

Są też w planach dalsze prace nad zagospodarowaniem Śródmieścia - miasto chce ogłosić przetarg na wykonanie dokumentacji (wcześniej musi jednak uzyskać prawa autorskie do koncepcji).

Przyszły rok to także kolejne 2 mln zł na remont chodników wskazanych przez rady osiedli i mieszkańców oraz 3 mln zł na budżet obywatelski.

Na sferę społeczną (stanowi 65,9 % wydatków ogółem) z budżetu będzie przeznaczone 395 mln zł, z tego: utrzymanie szkół, przedszkoli i placówek oświatowych to 221,8 mln zł, na zadania dotyczące pomocy społecznej i rodziny - 129,7 mln zł, na kulturę 24,8 mln zł, kulturę fizyczną 13,8 mln zł, ochrona zdrowia 4,9 mln złotych.

8,8 miliona to modernizacja placówek oświatowych, w tym: 4,2 mln zł to modernizacja energetyczna budynków szkół, przedszkoli, żłobków, 2,2 mln zł - zakup specjalistycznych pomocy naukowych m. in. dla ZS 9 i ZS 10, 1 mln zł - dostosowanie budynku byłego Gimnazjum nr 2 do potrzeb Zespołu Szkół nr 12, który zostanie przeniesiony z budynku przy ul. Połczyńskiej (tam z kolei powstaną mieszkania komunalne).

Z wydatków na kulturę 5,4 mln zł jest na Koszalińską Bibliotekę Publiczną oraz filie biblioteczne, 4,8 mln zł - Filharmonia Koszalińska, 7,3 mln zł - CK 105, w tym 3,3 mln zł to pieniądze na remont amfiteatru, który nadzoruje właśnie CK 105. 3,2 mln zł to pula na Bałtycki Teatr Dramatyczny, a 3,1 mln zł - na Muzeum.

Z wydatków na kulturę fizyczną 6,1 mln zł pochłonie utrzymanie obiektów (Sportowa Dolina, orliki, Wodna Dolina, Piknik Park, Park Wodny, Hala Widowiskowo - Sportowa), a 7,6 mln zł to dotacje dla stowarzyszeń i innych organizacji.

Z wydatków na ochronę zdrowia - 2,7 miliona jest planowane na przeciwdziałanie narkomanii i alkoholizmowi, 1 mln zł na dotację dla Szpitala Wojewódzkiego na kolejną inwestycję w modernizację, 800 tys. zł na wydatki związane z prowadzeniem izby wytrzeźwień, 200 tys. zł na program polityki zdrowotnej.

Z puli na pomoc społeczną 12,5 mln zł przeznaczono na domy pomocy społecznej i ośrodki wsparcia, 10,3 mln zł - ośrodki pomocy społecznej, 4,1 mln zł - zasiłki i pomoc w naturze, zasiłki stałe, 3,7 mln zł - dodatki mieszkaniowe, 3 mln zł - usługi opiekuńcze, 2,6 mln zł - Powiatowy Urząd Pracy.

W puli tzw. wydatków na rodzinę jest aż 46,5 mln zł na program 500+, które miasto dostaje z budżetu państwa (te pieniądze - jak podkreśla prezydent miasta - są na bieżąco przekazywane do uprawnionych osób, nie są przetrzymywane w kasie miejskiej). 24,9 mln zł - na świadczenia rodzinne i fundusz alimentacyjny. 11,7 mln zł - na żłobki, 4,8 mln zł - na rodziny zastępcze, 2,2 mln zł - na placówki opiekuńczo - wychowawcze.

Sfera komunalna z wydatkami w kwocie 127,3 mln zł stanowi 21,2 % wydatków ogółem, w tym: transport i łączność 64,7 mln zł, gospodarka mieszkaniowa 4,5 mln zł, gospodarka komunalna 53,2 mln zł, działalność usługowa 3,8 mln zł i handel 1,1 mln złotych.

Gospodarka odpadami to 19,2 mln złotych. 6 mln zł - gospodarka ściekowa i ochrona wód, 5,1 mln zł - oczyszczanie miasta, 5,3 mln zł - oświetlenie ulic, 2,7 mln zł - utrzymanie zieleni, 1,3 mln zł - schronisko dla bezdomnych zwierząt.

Tu warto dodać, że w 2019 roku będą montowane w mieście kolejne pojemniki półpodziemne na odpady - na to jest zaplanowane 2,9 mln złotych.

Zagospodarowanie brzegów Dzierżęcinki - 2,9 mln zł.

Pozostałe wydatki w wysokości 76,8 mln zł (12,8 % wydatków ogółem) dotyczą m.in. funkcjonowania administracji, bezpieczeństwa publicznego, obsługi długu, rezerw, turystyki i rolnictwa.

Plan wydatków Urzędu Miejskiego wynosi ok. 33 mln złotych. W tym główną pozycję wydatków bieżących zaplanowanych w wysokości 31`mln zł stanowią wynagrodzenia i składki od nich naliczane - to 24 mln złotych.

Na wydatki dotyczące obsługi Rady Miejskiej oraz diety radnych Rady Miejskiej zaplanowano niecałe 600 tys. złotych.

Na realizację zadań przekazanych miastu przez administrację rządową na 2019 rok - prawie 8 mln złotych.

Na zakup usług promocyjnych w 2019 roku - 615 tys. zł (wydawnictwa i działania promocyjne).

Jeżeli chodzi o obsługę długu publicznego, to w 2019 roku przewidziano wydatki w łącznej wysokości 12 mln złotych. Na odsetki od zaciągniętych kredytów i pożyczek oraz z tytułu emisji obligacji - 8,6 mln zł oraz na koszty emisji obligacji 100 tys. zł. Zabezpieczono również środki na ewentualne wypłaty z tytułu udzielonych poręczeń 3,1 mln zł (Zarząd Obiektów Sportowych - poręczenie 3 mln zł oraz Koszalińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego - 187 tys. zł).

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3