Prorocze sny. Czy w nocy można poznać przyszłość?

Mirosław Błach
Stewardesa przewidziała katastrofę lotniczą, która przyniosła śmierć setkom ludzi, pisarz widział nieudaną próbę odbicia przetrzymywanych przez terrorystów zakładników. Naukowcy śnią o wynalazkach, za które otrzymują Nagrodę Nobla.

W listopadzie 1972 roku stewardesa stale latająca odrzutowcem L-1011 należącym do linii Eastern Airlines a kursującym miedzy Nowym Jorkiem a Miami na Florydzie miała sen. Śniło jej się, że samolot ten spadł na ziemię do bagien. Wyraźnie słyszała krzyki rannych i zapadających się w bagno ludzi.

Senny koszmar

Przerażona kobieta była przekonana, że wypadek zdarzy się wkrótce i doszła do wniosku, że ona sama w nim również zginie. Opowiedziała o swoim sennym koszmarze kolegom z pracy, którzy próbowali ją uspokajać. Tuż po Bożym Narodzeniu kobietę ogarnęły kolejne złe przeczucia. Wyznaczono ją na lot nr 401, ale w ostatniej chwili zmieniono obsadę personelu i została ona wycofana z tego lotu.
W nocy 29 grudnia 1972 roku samolot podchodząc do lądowania w Miami na Florydzie rozbił się na pobliskich bagnach. Zginęło 101 pasażerów i członków załogi.

Wiele osób, które przeżyły sam upadek samolotu, potopiło się w bagnach.
Prasa szybko dowiedziała się, że jedna ze stewardes przewidziała katastrofę i, że feralnego dnia nie była na pokładzie. Rozpoczęło się polowanie dziennikarzy na ukrywającą się przed nimi kobietę.

Jak podaje jeden z nich John Fuller w swojej książce "Duchy lotu nr 401" mimo miesięcy poszukiwań przedsięwziętych przez setki dziennikarzy nie udało się odkryć tożsamości stewardesy.

Kierownictwo przedsiębiorstwa lotniczego z niezwykłą zaciętością broniło jej prawa do anonimowości. Czy kobieta znała jeszcze inne szczegóły katastrofy? Czy mogły one komuś zaszkodzić? Te pytania na zawsze pozostaną tajemnicą.

Mógł zapobiec ich śmierci

W 1980 roku grupa terrorystów opanowała ambasadę USA w stolicy Iranu - Teheranie. W tym czasie spędzający wakacje w Hiszpanii pisarz Michael Bentine miał sen o strasznej bitwie w dziwnym kraju. "Widziałem sześciopiętrowy budynek otoczony drutem kolczastym i helikoptery krążące nad jego dachem i pomyślałem: Co się u diabła dzieje? Potem zobaczyłem dwa autobusy taranujące bramę" opowiadał po latach. Wiedział, że ta śmiała akcja była skazana na niepowodzenie i niosła ze sobą śmierć zakładników przetrzymywanych w tym budynku.

Mimo braku wiary w to, że ktokolwiek potraktuje jego ostrzeżenia poważnie, po kilku dniach od wizji wysłał list do swojego znajomego, wysoko postawionego urzędnika państwowego z Wielkiej Brytanii. W liście zawarł dokładny opis swojego snu.

Parę dni później usłyszał w telewizji, że podjęto niepomyślną próbę odbicia amerykańskich zakładników w Iranie. Z powodu awarii śmigłowców na pustyni oddział komandosów nie dotarł nawet do Teheranu, gdzie terroryści przetrzymywali zakładników w sześciokondygnacyjnym budynku ambasady USA.

W rok po tych wydarzeniach skontaktował się z pisarzem agent CIA, którego zaintrygował proroczy sen. Stwierdził on, że choć wydarzenia rozegrały się nie do końca tak jak widział je we śnie Michael, to opracowany w CIA plan operacji odbicia zakładników zakładał użycie autobusów do staranowania bramy okupowanej ambasady USA.

Genialne wizje

Podczas snu możemy nie tylko poznać przyszłość, ale również uzyskać wiele cennych informacji tak natury artystycznej co technicznej. Ponoć opera "Tristan i Izolda" Richarda Wagnera narodziła się podczas jego snu. Pomysł powstania książkowej postaci "Frankensteina" zrodził się we śnie Mary Shelly w 1818 roku. 70 lat później żona pisarza Louisa Stevensona obudziła go ze snu słysząc jego krzyki.

Niestety zamiast podziękowań usłyszała od męża słowa pretensji i stwierdzenie "miałem wspaniały sen o straszydłach". Z samego rana natomiast Louis rozpoczął pisanie swego słynnego horroru "Dr Jekyll i Mr Hyde". Sto lat temu pisarz Bram Sytoker kładąc się spać po obfitej kolacji spotkał we śnie przerażającego księcia-wampira Drakule co oczywiście przelał na papier.

Prorocze sny zdarzają się również naukowcom. Laureat Nagrody Nobla, duński fizyk Niels Bohr przez całe życie twierdził, że całkowicie nowy model atomu wodoru nie wymyślił tylko ujrzał we śnie.

Fryderyk Kekule niemiecki chemik, który wiele swoich odkryć poznał we śnie, na konferencji naukowej w 1890 roku radził swoim kolegom: "Panowie, nauczcie się śnić!"

Zrozumieć sny

Wszyscy mamy sny, nawet jeśli po obudzeniu ich nie pamiętamy. Każdej nocy przez kilka godzin do naszej podświadomości docierają obrazy, jednak nie pozostają one w naszej pamięci długotrwałej i po przebudzeniu błyskawicznie ulatują.

Zapamiętanie snu jest pierwszą przeszkodą, którą należy pokonać. Znacznie trudniej jest właściwie go zinterpretować. Sen stanowi masę sprzecznych wydarzeń i emocji bardzo chaotycznych i pogmatwanych.

Zygmunt Freud był przekonany, że symbole chronią nas przed drastycznym znaczeniem przekazu, który mógłby wyrwać nas ze snu. Jeśli uda nam się je rozszyfrować, poznajemy to co wydarzyło się w przeszłości lub co może stać się w przyszłości. Warto zatem zwracać uwagę na swoje sny i starać się je zapamiętać.

Rekordowa cena za zaginiony obraz Matejki.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anna Rewers

Anna Rewes
Jeszcze dodam od siebie mam cytaty ze snu
Świata nie ma bez pajęczej sieci
nie schrzesi żadnej innej pętli więzi
Przepraszam za bledy ale piszę jak ślepej kurze jajo w górze zeszycie pazurem pod Merkurym

A
Anna rewers

Witam
Nie wiem co mam zrobić ,z kim o tym porozmawiać i boje się o tym pisać ale szukam wytumaczenia tego co od dzieciństwa śni mi się czasową .Ale miałam przerwę jakby mnie usypano 22 lat i zaczeły się sny o zegary ,papierzu , kogutach , dzwony, życie , świat. Itp ..Ale od 2016 roku powróciło co moim pierwszy snem żegnania starego roku 2016!obudziło mnie śpiew ptaka taką chrypką jakby popił , mialam wrażenie jakby to już było w telewizji i codzienne deżawi do teraz , Ale teraz mam ,silne sny co klatkami filmów pokazuje mi życie od początku i mówi mi głos ale w umyśle i gdy myśle on odpowiada mi myślach ma glos miły ciepły , zabawny i daje mi myślach układanki i pomaga jak cofa mnie do starych dzieciństwa sów i pyta pamiętasz i prosi mnie zapisuj zeszycie wierszami to co widzi twoja dusza bo ty jesteś cofnięciem czasu odbudować cząstkami świata co przygotuje początek zegara piachem poruszy i skały skruszy
chodź go nie widzę on jest przymnie ale nie tak jakby uczył mnie lekcjismi dawał mi znaki .Myślalam że to sen męczarni mej jawa za dużo jem czy co , Ale wiem że jak nie mam apetytu , i trzy dni postu ma to sen jest silniejszy np. ,,
,,Był dzwon potężny atał na polu, kura zakochał się gdy ujżała go i sieedziała na guże jak na grzędzie nie odeszła od niego a kogut był szczęśliwy i pilniwał dzwona jaki jajo
Ale coś się stało ,ziemie zaczęła porzerać młyn potęrzny wodzie milelić i kruszyć wszystko po drodze a do dzwonu przychodzili wszystkie zwierzęta owady ,ptaki , saki , gady płazy,pająki muchy kazdy uderzał dzwon i nic nie było dźwięku bo tylko siłą potęgi uderzenia ,czyja siła uderzy dzwon co dzwonkiem do bram niebios ,otworzy grota i przywoła pan swego na ziemię by ratował swiat przed złem Ale kto uderzy nikogo nie było a kogut bronił tego dzwonu nikomu nie dał podeść ale zrozumiał że zniknie i ustąpił uderzeniem wszystkich i czekali , jak siła komara konia much może siła wiary nikt nic nie mowił . Ale zardżała ziemia coś wielkiego wbiega zwierza i słoń uderza dzwon trzy razy światu bram niebios obudził by zmarłego dźwiękiem dzwona i bram otwiera jakby nieba odsunęły się w prawo i wlewo a po śerodku on taki potęrzny szedł uśmiechnięty takimi schodami do ziemi robił sie coraz miejszy aż staną na ziemi równym człowiekim człowieka, patrzyłam na niego miał koronę taką piękną jakby wrośniętą w glowe i kolorem dziwnego złota czystego jakby płonęła była piękna miał szatę białą taką inną materiałem czysty
niegdy nie widziałam takiego ,, on.w myśli pokazał jak powstał jego szata , pajączyca siecią pajęczą utkała jemu białe odzienie”
A przy szyji miał prostokąt dolikatny a kanty złotą nitką potoczyły jak szyje zakończyły , rękawki i resztę końcówkami , była piękna jego odzienie .On uśmiechnięty ,taki prawdziwy wszyscy czuli przynim się szczęśliwi , gdy staną przedemną i rozmawiał to miał coś w sobie jakby przyciągał do siebie energię aż chce się być przy nim tak bardzo żeby tylko był przy tobie ,dawał uczuciu pięknym ,przyjacielem , jakby dusza twoja była w siódmym niebie , Nie opisze tego aż tak uczucia ,,, bo to nie sex ani miłość ciągła”
Tylko chciało być się z nim,i nigdy nie odszedł poprostu magnesem przyciąga ciepłem aury promieniami był dowcipny żartował pomagał suchał i leczył był nie samieity energi czystej
Świata uratował był jego królem , nie pamietam jak to zakończyło się , ale dzwon zniknoł nie zupełnie przykryty stoi sobie wiem że jak dzwon uderzy drzwi bram niebios otworzy i zejdzie na ziemię pan król świata ..czy to był bóg ?
Jest dużo pisania tego ze snu mojego żałuje ze nie pisałam w cześnie tego bo nie sierzyłam sny swoje dopuki nie poczułam ognia w starym roku sylwestra konca 2018 czułam że płone w ogniu ciało oczy wsystko i światło zegara słońca zadawana mi gra że słonce nie ma nazwy prawdziwej ,i mam zganać próbować pokazał mi iskrę energie przekazem pomocy ludzi że życie ,pion to singiele a dwa poziom to para ludzi ustawia miarą równości równej , pod wynikiem związku połączenia koło obrączki msłżonków , otaczą staje ogniskiem kręgu dwoje co rodzine tworzà ą każdy człowiek ma iskrę ognisko domowe krąg ogniowy płonie , a po śmierci data kaledaża znicza zapala płomieniem wszystkich świętych połącza otoczą koła ogniskiem zmarłych oznacza cmętarza zamkniety
Jest duzo tego ale jak litery od - + = koło miara rósniwadze życie daje a miara zmienia czasem kościdle na wiara jak orzech zmienił grzech , dużo tego pisac nie bede pisac tego bo już nie mam siły ale kosmos ocean ziemia świat przeszłam i jest snach uczniem nauki kogoś albo ducha albo pan króla Ewa i Adam
Wszystko po teochę rodzi we mnie strach i tez widzę co jest dobre a co złe jak zycie zabija ludzi i niszczy innych przez człowieka co stoji bratem przymierza
Jak religia jest nieścisła i ciężka ii droga
Ale wiarą swoją zmieniła z miary i trzyma do dzis nauce ludzi , daje życie obiecanej ziemi danej a ziemia to .., moze kiedys nalisze jak mnie zło nie zniszczy , bo kto prawdę dochodzi ciemności przyciàga do siebie i dokucza niszczy ciebie ale ja wiem bo gdy czułam się inna i trzymałam prawdzie te sny wierzyć coś zaczeło cieniem mnie uderzać np. Wybiciem szyby , szczury moim domu , much duze czarne nie wiem z kąt one 2 stycznia
pojawiły w domu ? Pracy moi znajomi utrudniają mi zyciem autobus uciekł moi znajomi inni sie stali jakby wszystko waliło się zycie me całe , Ale pisze teraz o tym bo moze ktos cos zobaczy w tym co pisze szczegóły zyciem i mi odpisze

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3