Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest rolników w Szczecinie. Chcą, by „Polska ziemia była dla polskich rolników”

Bogna Skarul
Bogna Skarul
„Żądamy równości wobec prawa”, „Polska ziemia dla polskich rolników” - takie między innymi transparenty zawisły w poniedziałek przed siedzibą KOWR. Rolnicy z powiatu gryfińskiego protestują przed siedzibą KOWR w Szczecinie i żądają rozmowy z ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem.

40 rolników z powiatu gryfińskiego przyjechało wczoraj pod szczecińską siedzibę Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, by zaprotestować między innymi przeciwko podpisanemu aneksowi do umowy dzierżawy, jaką tutejszy KOWR zawarł z francuską spółką PRP Babinek.

Spółka ta od trzydziestu lat uprawia na terenie gminy ponad 700 hektarów ziemi dzierżawionej od Skarbu Państwa. Właśnie umowa się skończyła, a tymczasem KOWR przedłużył dzierżawę na kolejne 19 lat, choć Izba Rolnicza wydała negatywną opinię.

- Żądamy, aby ten aneks zawarty pod koniec stycznia tego roku pomiędzy KOWR a PRP Babinek został anulowany — mówił na spotkaniu z dyrekcją szczecińskiego KOWR, Paweł Toporek, rolnik z Bań. - Bo ta umowa jest niezgodna z prawem, a grunty powinny wrócić do zasobów Skarbu Państwa i to natychmiast.

KOWR już dawno się tłumaczył, że owszem podpisano umowę na przedłużenie dzierżawy spółce z Bań, ale pod warunkiem, że najpóźniej do 31 sierpnia 2023 r. części obecnie dzierżawionej przez nią ziemi (o powierzchni około 215 hektarów) wróci do zasobów Skarbu Państwa.

- Nieruchomości te zostaną rozdysponowane w przetargach na rzecz rolników indywidualnych — podkreślał szczeciński KOWR.

- Ale co to za ziemia — oburzają się rolnicy z powiatu gryfińskiego, którzy potrzebują do uprawy ziemi jak „kania dżdżu”. - Ta ziemia, jaką spółka z Bań chce oddać to same nieużytki — podkreślają i opowiadają, że to albo tereny zalesione, albo działki, do których nie ma w ogóle dostępu.

- Takie dostałam od dyrektora generalnego KOWR pełnomocnictwa — tłumaczy się z zarzutów Agnieszka Śpiewak, dyrektorka KOWR w Szczecinie. - Tam były określone warunki umowy. Nic nie mogę na to poradzić. To zalecenia mojego szefa.

Dodaje też, że wszystkie postulaty rolników zostaną jeszcze tego samego dnia przekazane do dyrekcji generalnej KOWR w Warszawie.

Rolnicy mają też inne postulaty — żądają między innymi, aby opłata dzierżawna następowała nie przed, ale po zbiorach, a także zwiększenia okresu dzierżawy z 10 na 20 lat. Chcą również specjalnego spotkania w Szczecinie z ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Protest rolników w Szczecinie. Chcą, by „Polska ziemia była dla polskich rolników” - Głos Szczeciński