Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protestują przeciwko finansowaniu lekcji religii z budżetu

archiwum
Protestują przeciwko finansowaniu lekcji religii.
Protestują przeciwko finansowaniu lekcji religii. archiwum
Inicjatorzy tej - głównie internetowej - akcji przekonują: "Przepisy prawa państwowego, idące dużo dalej niż wynikałoby to z konkordatu, wykreowały system, w którym lekcje religii nie są przedmiotem dodatkowym, organizowanym na życzenie rodziców.

Są przedmiotem uprzywilejowanym, rezygnacja zaś z uczestnictwa w nim wymaga ponadprzeciętnej odwagi cywilnej i bezkompromisowości, na którą z oczywistych względów stać niewielu rodziców - skoro cenę za ich decyzję płacą dzieci."

"Z kieszeni podatnika rocznie wydajemy 1 mld 364 mln złotych rocznie - w dodatku nie będąc wbrew obiegowej opinii w tej sprawie zobligowani konkordatem. Te pieniądze powinny zostać w oświacie - to sfera równie ważna, jak i niedoinwestowana. Przy wykorzystaniu tych środków można zorganizować zajęcia dodatkowe, dokształcić nauczycieli, wyremontować i doposażyć szkoły. Lista potrzeb jest bardzo długa - przekonują. - Nie jesteśmy przeciwnikami kościołów, religii czy katechezy. Uważamy jednak, że sprawy wiary i jej demonstrowania zgodnie z konstytucją powinny pozostać w sferze prywatnych decyzji, nie powinny być częścią systemu szkolnego i wysiłku finansowego podatników.

- Nie chcę religii, bo uważam, że miejsce religii jest w kościele - jestem zwolennikiem religioznawstwa w szkołach - mówi Katarzyna Kołtan, mama sześciolatki z Koszalina, która włączyła się w akcję. - W tygodniu są dwie godziny lekcyjne religii, często kosztem innych przedmiotów takich jak historia. Czasami tez nie ma alternatywy dla dzieci, które na religie nie chodzą. Cóż, państwo nie powinno religii finansować. Są inne potrzebniejsze wydatki.

Trzeba 1000 podpisów by rejestrować Komitet Obywatelski Inicjatywy Ustawodawczej.

Organizatorzy akcji przygotowali projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty:
Art.1.
W ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. 1991 nr 95 poz. 425 z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany:
Art. 12 otrzymuje następujące brzmienie:
1. Publiczne przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja organizują naukę religii na życzenie rodziców, publiczne szkoły ponadgimnazjalne na życzenie samych uczniów; Kosztów związanych z organizacją nauki religii nie można w części ani w całości finansować ze środków publicznych w rozumieniu przepisów o finansach publicznych.
2. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania w porozumieniu z władzami Kościoła Katolickiego i Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz innych kościołów i związków wyznaniowych określa, w drodze rozporządzenia, warunki i sposób wykonywania przez szkoły zadań, a także sposób rozliczenia i pokrycia kosztów, o których mowa w ust. 1.​

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!