Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protesty pod Wawelem. Miejsce pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich budzi kontrowersje

ka, Aleksandra Parzyszek / MM Kraków
Pod Kurią Metropolitalną pojawili się też zwolennicy decyzji kardynała Stanisława Dziwisza.
Pod Kurią Metropolitalną pojawili się też zwolennicy decyzji kardynała Stanisława Dziwisza. Fot. Łukasz Żołądź / MM Kraków
Pogrzeb prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej na Wawelu wywołał dyskusję i budzi wiele kontrowersji.

Rodzina Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej zadecydowała, iż zmarły prezydent wraz z małżonką ma zostać pochowany na Wawelu. Już w pierwszych minutach po opublikowaniu tej informacji na naszym forum rozgorzała dyskusja .

Większość Internautów sprzeciwiała się pogrzebowi Lecha Kaczyńskiego w tym historycznym miejscu. - Wawel to nie jest odpowiednie miejsce. Ś.p. Państwo Kaczyńscy byli związani z Warszawą i niech tam spoczną. Wawel to miejsce historyczne, pozostawmy je królom, poetom, i innym postaciom pomnikowym. - napisała Gocha

Wypowiedzi naszych Internautów, mimo sprzeciwu wobec pogrzebu prezydenta na Wawelu pełne były szacunku dla zmarłego. - Z całym szacunkiem dla sp. Pana Kaczyńskiego, ale był on tylko zwykłym prezydentem, który nie uczynił dla kraju nic aż tak spektakularnego aby być tam pochowany. - napisał na forum Mms. Niektórzy uważali, że taka decyzja nie powinna leżeć tylko w gestii rodziny - To NARÓD powinien o tym zdecydować, czy powinien być tam pochowany - napisał Obiektywny.

- Prezydent nie był w żaden sposób związany z Krakowem, w Warszawie jest wiele miejsc, w których mógłby spocząć - choćby Powązki czy krypta Kościoła Jana Chrzciciela. - czytamy w poście Magdy.

Większość zarzutów wiązała się z tym, że prezydent nie wykazał się specjalnymi zasługami, ale był prezydentem, który zmarł tragicznie, a to nie powinno warunkować miejsca jego spoczynku - Polacy okazali wielką solidarność w obliczu tragedii, ale pochować trzeba tylko człowieka nie tragedię i miejscem pochówku dla tragicznie zmarłego Prezydenta nie powinien być w żadnym przypadku Wawel. Co powiemy wnukom - że tu leży zasłużony Król Polski a tu obok średniej klasy Prezydent bez większych zasług i osiągnięć który zmarł tragicznie!!!!!! - napisał wiekowy

Spośród Internautów słychać również głosy oburzenia spowodowane tym, że obchodzimy żałobę narodową, a Polacy dyskutują i skupiają się na miejscu pochówku prezydenta bardziej niż na jego śmierci - Mi osobiście jest przykro, ze teraz więcej zamieszania jest wokół miejsca pochowku Prezydenta niż wokół całej tragedii....- napisała Polka.

Wpisz się do Księgi Kondolencyjnej

Na portalu społecznościowym Facebook powstały grupy sprzeciwu pogrzebowi Lecha Kaczyńskiego na Wawelu. Dwie największe z nich: "Nie" Kaczyńskiemu na Wawelu i NIE dla pochowania Kaczyńskich na Wawelu liczą razem prawie 40 tysięcy fanów. Liczba ta jest bardzo duża, biorąc pod uwagę że powyższe profile zostały utworzone wczoraj.

Dla przykładu grupa Tak dla Kaczyńskiego na Wawelu skupia zaledwie 128 fanów i nie cieszy się dużą popularnością lub inna grupa Milczące "TAK" dla pogrzebu na Wawelu ma tylko 36 członków.

- Od soboty kilka razy wspólnie milczeliśmy. Co robimy teraz? Szacunek dla zmarłych to nie krzyk. Mówimy TAK pogrzebowi na Wawelu, bo mówimy NIE brakowi szacunku, taktu, a co najważniejsze hipokryzji. - czytamy na jednym z profili popierających pogrzeb Lecha Kaczyńskiego na Wawelu.

- A dlaczego nie ?? Zginął śmiercią straszną. Teraz ludzie dopiero widzą jak dobrym prezydentem był. - czytamy dalej.

Kraków: Protesty przeciwko pogrzebowi Lecha Kaczyńskiego na Wawelu

Pod Kurią Metropolitalną pojawili się też zwolennicy decyzji kardynała Stanisława Dziwisza.

(fot. Fot. Łukasz Żołądź / MM Kraków)

Hańba! Profanacja! Kardynalny błąd! - z takimi hasłami na ustach kilkaset osób protestowało przeciw pochówkowi pary prezydenckiej na Wawelu.

Wczoraj od godziny 20 pod oknami siedziby kardynała Stanisława Dziwisza gromadzili się ludzie, by mimo deszczu i chłodu, jasno, wyraźnie i przede wszystkim głośno powiedzieć, co myślą na temat decyzji pochowania pary prezydenckiej w Katedrze Wawelskiej.

W rękach parasole i tablice "Nie przenoście nam stolicy do Krakowa". Dość duży transparent z pytaniem "Czy na pewno godzien królów?" wzbudził największe zainteresowanie. Wydawać by się mogło, że protestować będą głównie młodzi ludzie, ale najgłośniej krzyczeli ci dojrzali wiekiem. - Hańba!, Kardynalny błąd!, Profanacja! Kraków mówi nie! Kardynale, co się dziwisz?! - z takimi hasłami na ustach protestowali krakowianie.

Gdzieniegdzie zbierały się grupki, zaciekle dyskutujących ze sobą, przedstawicieli dwóch stron - popierającej pochówek na Wawelu i przeciwnej temu pomysłowi.

- Co macie przeciwko pogrzebowi?- krzyczała poruszona pani Krystyna - to był dobry prezydent, patriota, kochał Kraków i Polskę, miejsce na Wawelu mu się należy!

- Niech pani głupot nie opowiada - odpowiedziały jej dwie 50-latki. - Czym się zasłużył, żeby leżeć obok królów?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!