Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa ulicy Prostej w Skwierzynce. Wkrótce skrót na osiedle Bukowe. Jest też plan kolejnej inwestycji

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
W Skwierzynce budowany jest kilkusetmetrowy odcinek drogi do torów kolejowych.
W Skwierzynce budowany jest kilkusetmetrowy odcinek drogi do torów kolejowych. Radek Koleśnik
Za kilka tygodni zakończą się prace związane z przebudową gminnego odcinka ulicy Prostej w Skwierzynce. To dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców gminy Sianów, ale też koszalinian z osiedla Bukowego.

Prace mają się zakończyć z początkiem czerwca. – Obejmują budowę kilkusetmetrowego odcinka drogi do torów kolejowych. W tym miejscu powstaje też ścieżka rowerowa – mówi burmistrz Sianowa Maciej Berlicki.

- To inwestycja ważna z punktu widzenia mieszkańców Skwierzynki, ale z drogi tej korzystają też mieszkańcy osiedla Bukowego, skracając dojazd do domów.

Budowa drogi kosztuje 700 tys. zł. Gmina pozyskała na ten cel dofinansowanie – 433 tys. zł z Funduszu Dróg Samorządowych.
Co ważne, możliwe że jeszcze w tym roku rozpocznie się remont dwukilometrowego odcinka drogi powiatowej, którą dojechać można od ul. Prostej do Skwierzynki.

– Prace projektowe są w zaawansowanej fazie. Do końca czerwca dokumentacja będzie gotowa, abyśmy w lipcu mogli starać się o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych – mówi Tomasz Tesmer, wicestarosta koszaliński. Inwestycja będzie kosztować ok. 4 mln zł. Powiat szuka w tej sprawie porozumienia z miastem Koszalin, by jednocześnie wyremontowany został 800-metrowy odcinek drogi, którym zarządza już koszaliński samorząd.

Sprawdziliśmy, na jakim etapie są pozostałe sianowskie inwestycje. Na stadionie miejskim przy ul. Strzeleckiej w Sianowie prace zostały wstrzymane.

– Wykonawca zapewnia, że to chwilowy przestój, związany z zagrożeniem epidemicznym. Firma jest spoza regionu, problemem w takiej sytuacji jest na przykład zakwaterowanie pracowników. W najbliższym czasie prace mają zostać wznowione – informuje burmistrz Sianowa Maciej Berlicki.

Dodaje też, że żadna z gminnych inwestycji nie jest zagrożona.

– To dzięki nadwyżce budżetowej. Zgodnie z planem przygotowujemy właśnie przetarg na kolejny etap jednej z największych inwestycji w gminie – zapowiada. To kanalizacja dwóch miejscowości – Kłos i Gorzebądz. Koszt – 5,2 mln złotych. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi 3,4 mln złotych.

– Inwestycja ma się rozpocząć w tym roku, a zakończyć w 2021 – zapowiada burmistrz Berlicki. Projekt obejmuje budowę sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej wraz z przepompowniami ścieków w Kłosie i Gorzebądzu. Obecnie, sieć kanalizacyjna w samorządzie wynosi 58,3 km m długości. Wybrana do dofinansowania inwestycja zwiększy długość km sieci o 6,53 km i tym samym umożliwi ponad 360 mieszkańcom kompleksowe podłączenie do systemu kanalizacji tłocznej transportującej ścieki do oczyszczalni ścieków w Jamnie.

Ogłoszony został przetarg na zdecydowanie mniejszą, ale również ważną dla mieszkańców inwestycję – wartą 200 tys. zł przebudowę drogi przy ul. Strzeleckiej. Zakres prac obejmuje rozbiórkę nawierzchni z betonowych płyt drogowych typu JUMBO, wykonanie przyłącza kanalizacji deszczowej i wykonanie nawierzchni z kostki betonowej.

Zobacz także Prezydent Koszalina Piotr Jedliński o najnowszych restrykcjach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo