Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed nami Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” [wideo]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Na festiwal zapraszają: Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, Barbara Jaroszyk, dyrektor „Integracji” i Dariusz Pawlikowski, dyrektor programowy imprezy.
Na festiwal zapraszają: Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, Barbara Jaroszyk, dyrektor „Integracji” i Dariusz Pawlikowski, dyrektor programowy imprezy. Radek Koleśnik
Przed nami jedno z najważniejszych i najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Koszalinie. Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” od 18 lat niesie ważny przekaz – mamy w sobie wielką moc, by burzyć wszelkie bariery. Opowiada o tym przede wszystkim przez sztukę.

Festiwal rozpocznie się we wtorek, 7 września i potrwa do soboty, 11 września. – Udział w „Integracji” to wielkie przeżycie. Jego uczestnicy i organizatorzy pokazują, że to co wydaje się być niemożliwe, nieosiągalne dla osób w pełni sprawnych, staje się często celem osób z niepełnosprawnością. Celem, do którego dążą i który z wielką determinacją osiągają – podkreślił Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

„Integracja” łączy temat niepełnosprawności ze sztuką filmową i konsekwentnie udowadnia, że życie można zacząć wiele razy. Uczą nas tego goście festiwalu, osoby z niepełnosprawnością – artyści, sportowcy, podróżnicy, dziennikarze, designerzy. Festiwal, podejmując zagadnienia ważne dla środowiska osób niepełnosprawnych i procesu integracji, ma silny wydźwięk społeczny. - W tym roku osiągnie pełnoletniość. Osiemnasta edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem „Kultura dostępna”. Będzie poświęcona dostępności sztuki i kultury dla osób z niepełnosprawnościami – wskazała Barbara Jaroszyk, dyrektor festiwalu. – Tej tematyce poświęcona będzie konferencja naukowa, która rozpocznie się 8 września o godz. 9 w hotelu Gromada.

Festiwalowych gości będzie można spotkać w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej, gdzie bić będzie serce „Integracji”, ale też m.in. w koszalińskich szkołach. – Prosto z Tokio przyjedzie do nas ekipa paraolimpijczyków. Odwiedzą uczniów, a uczniowie zgodzili się wesprzeć organizację „Integracji” w formie wolontariatu – dodała Barbara Jaroszyk.

Zasięg imprezy sięga daleko poza Koszalin. Jednocześnie w 53 miastach w całej Polsce odbywać się będą Małe Festiwale oraz pokazy filmowe. W Koszalinie przez pięć dni widzowie będą mogli zobaczyć 33 filmy konkursowe, w tym 12 fabularnych, 14 dokumentalnych i 7 amatorskich, a także 8 projekcji pozakonkursowych. Filmy powalczą o Statuetki Motyla w poszczególnych kategoriach, swoje nagrody przyznają także widzowie, a jury młodzieżowe przyzna nagrodę Rektora Politechniki Koszalińskiej.
- Filmy przyjechały do nas między innymi z Indonezji, Libanu, Brazylii, Argentyny, Iranu, Niemiec, Izraela. Jest także duża reprezentacja obrazów z Polski – wyliczał Dariusz Pawlikowski, dyrektor programowy festiwalu. Filmy poświęcone są tematyce niepełnosprawności. – W tym roku przeważają tematy chorób wieku dojrzałego, coraz częściej filmowcy rejestrują też historie osób ze spektrum autyzmu. Jeden z filmów dotyczy jakże aktualnego tematu imigrantów, którzy uciekają z Afryki, by ratować życie chorego syna. Filmy opowiadają o codzienności, radościach, smutkach, miłości, seksualności, zmaganiach sportowych, radzeniu sobie z błędnymi diagnozami – powiedział Pawlikowski.

Filmy oceni jury w składzie: aktorzy Adam Woronowicz, Marta Lipińska, Katarzyna Gniewkowska, filmoznawca Wojciech Otto oraz Marcin Bortkiewicz, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, dramaturg i aktor.

Międzynarodowy charakter festiwalu daje możliwość zobaczenia, jak z problemami związanymi z niepełnosprawnością radzą sobie inne kraje. Poza konkursem zobaczyć będzie można m.in. polski film „Amatorzy”, nagrodzony m.in. Jantarem za scenariusz na tegorocznym festiwalu „Młodzi i Film”; kanadyjsko – brytyjski obraz „Jeszcze jest czas”; polską produkcję „Każdy ma swoje lato”; amerykański „Music” (reż. Sia) i „Sound of Metal” (reż. Darius Marder, USA 2019). Wszystkie filmy wyświetlane będą w kinie Alternatywa KBP przy pl. Polonii w Koszalinie.

Program wydarzeń towarzyszących obejmuje m.in. warsztaty z języka migowego i audio deskrypcji, zajęcia przybliżające sposób realizacji filmu, warsztaty dostępności - savoir vivre, spotkania z aktorami, które będą transmitowane również w sieci. Scena muzyczna to w tym roku dwa koncerty – 7 września wystąpi Daria Barszczyk, laureatka tegorocznej edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, który organizuje fundacja Anny Dymnej. Na gali zakończenia festiwalu wystąpi Karolina Pernal Quartet.
Wstęp na projekcje i festiwalowe wydarzenia będzie bezpłatny.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera