Porządek obrad przewiduje tylko cztery uchwały, oprócz tej finansowej, związanej z wodociągami, także uchwałę o utworzeniu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, o zmianie uchwały budżetowej oraz w sprawie wieloletniej prognozy finansowej. Te dwie ostatnie związane są z pieniędzmi, jakie miasto otrzymało w formie dotacji na budowę ścieżki rowerowej.
Wróćmy do wodociągów. Zgodnie z uzasadnieniem do uchwały, zastaw rejestrowy na udziałach miasta w spółce wodociągowej ma na celu zabezpieczenie przypadającej na miasto Białogard części wierzytelności Banku Gospodarstwa Krajowego z tytułu długoterminowego kredytu, zaciągniętego w listopadzie 2021 roku przez spółkę na refinansowanie i finansowanie niektórych inwestycji.
To właśnie spółka wodociągowa zwróciła się do miasta o ustanowienie zastawu na 1551 udziałach Białogardu w spółce o łącznej wartości 775 tysięcy złotych. Taki zastaw ma na celu dodatkowe zabezpieczenie wierzyciela (banku), by dłużnik spełnił swoje zobowiązanie (spółka RWiK).
Wcześniej, bo w marcu, szef RWiK wysłał do białogardzkiego ratusza pismo z wnioskiem o wsparcie finansowe jego spółki (Wody Polskie nie chciały zatwierdzić nowych stawek za wodę i ścieki), by pokryć podwyższone koszty działalności RWiK. Prezes Rafał Słowik ostrzegał w tym piśmie, że brak wsparcia finansowego, do czasu zatwierdzenia nowych stawek, może się przyczynić nawet do niewypłacalności spółki i w związku z tym konieczności ogłoszenia jej upadłości.
iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?