Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorczy żak

Artur Kostecki
sxc.hu
Przedsiębiorczy studenci coraz odważniej wchodzą na rynek pracy. Ich celem nie zawsze jest praca w międzynarodowym koncernie, a coraz częściej założenie własnego biznesu. Droga do sukcesu jest długa i kręta, ale studentów to nie przeraża.

W ciągu ostatnich dwóch lat liczba młodych przedsiębiorców wzrosła prawie sześciokrotnie, wynika z badań Polski Przedsiębiorczej, organizacji pomagającej studentom i absolwentom uczelni wyższych w prowadzeniu własnej firmy. Studenci najchętniej zakładają firmy z branży IT. Otwarcie takiej działalności gospodarczej wymaga umiejętności, poświęconego czasu i sieci kontaktów.

Decydując się na otwarcie własnego biznesu w trakcie studiów, warto skorzystać z pomocy inkubatorów przedsiębiorczości. Zapewniają one m.in. lokal, obsługę prawną i księgową. Wystarczy mieć dobry pomysł na to, czym firma ma się zajmować. Warto także postarać się o popularne od kilku lat dotacje unijne. W ramach Działania 6.2 PO KL, osoby, które nie przekroczyły 25 lat, mają szansę nawet na 85 proc. dofinansowania projektów.

- Posiadanie firmy to elastyczne zarządzanie czasem. Można połączyć naukę i pracę. Młodzi entuzjaści własnego biznesu zdecydowanie powinni wykorzystać okres studiów na wdrażanie swoich pomysłów w życie. W tym wieku i okresie kariery można pozwolić sobie na ryzyko, którego w późniejszym wieku nie odważylibyśmy się podjąć. Praktyka już nie raz pokazała, że warto postawić wszystko na jedną kartę. Młodzi to robią i odnoszą sukces - komentuje Aneta Grzyb-Hejduk, specjalista ds. szkoleń w Akademii PARP.

Część studentów decyduje się na odbycie praktyk lub staży w korporacjach. Niestety, nie zawsze mają szansę zdobycia wartościowych doświadczeń, niekiedy ograniczają tylko do przysłowiowego parzenia kawy. Dlatego nie wszyscy studenci stawiają tylko na praktyki i staże.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!