Przegrana Żaka Koszalin w pierwszoligowym debiucie [ZDJĘCIA]

Najlepszy zespół poprzedniego sezonu w II lidze koszykarzy, Żak Koszalin, zadebiutował szczebel wyżej. Niestety, podopiecznym trenera Piotra Ignatowicza nie udało się przedłużyć imponującej serii zwycięstw z poprzedniego sezonu.

Przypomnijmy, że w II lidze Żak odniósł 31 kolejnych zwycięstw. Jedynej porażki doznał 26 września ub.r. z Politechniką Gdańską. Pierwszoligowy debiut, w meczu z Sokołem Łańcut, wypadł dzień przed rocznicą ostatniej porażki.

Koszykarze Żaka źle rozpoczęli spotkanie 1. kolejki Suzuki I ligi, od wyniku 0:5. Wyraźnie nie radzili sobie z debiutancką tremą, nawet ci najbardziej doświadczeni gracze. Historyczne, pierwsze punkty w I lidze zdobył Darrell Harris w 2. minucie spotkania. Za chwilę było tylko 4:5, ale później wyraźnie przeważała czwarta drużyna poprzedniego sezonu w I lidze. Otwierającą kwartę Sokół wygrał 22:8, a na początku drugiej podwyższył na 24:8, co było największą różnicą między zespołami w całym meczu.

Z czasem z graczy Żaka zaczęły opadać emocje związane z debiutem, a ich akcje coraz częściej kończyły się celnymi rzutami. Drugie 10. minut meczu wygrali 24:22, ale w połowie spotkania strata była wciąż spora (32:44).

Trzecią kwartę koszykarze beniaminka rozpoczęli od trójki Jakub Dłoniaka, która zapoczątkowała serię 9:0 (23. - 41:44). W połowie kwarty, po 4 punktach Wiktora Sewioła, na tablicy pojawił się remis po 47. Nowy zawodnik Żaka zapewnił też pierwsze prowadzenie w meczu, trafiając na 50:49 w 26. min. Kolejna trójka Dłoniaka (4/8 za 3) i jedyne trafienie w meczu Mikołaja Czyża, zapewniły najwyższą przewagę koszalińskiej drużyny (55:51), na 3. min przed końcem kwarty. Jej finisz należał do gości. Z dystansu trafił Bartosz Czerwonka, akcję 2+1 zaliczył Przemysław Wrona, a wynik po 30. min na 59:55 dla Sokoła ustalił Filip Struski.

Ostatnią kwartę gospodarze rozpoczęli od celnego rzutu Marcina Zarzecznego, ale to goście kontrolowali wydarzenia na parkiecie. Serią trafień (w tym za 3 pkt) popisali się Mateusz Szczypiński i Marcin Nowakowski. Do połowy kwarty ten duet zdobył wszystkie 11 pkt dla Sokoła, który odskoczył na 9 oczek (70:61). Gdy na 2,5 min przed końcem Struski trafił 2 z 3 wolnych, przewaga rywali urosła do 12 pkt (73:61) i dla koszalińskiej drużyny nie było już powrotu do meczu.

Żak Koszalin - Rawlplug Sokół Łańcut 69:79 (8:22, 24:22, 23:15, 14:20)
Żak: Dłoniak 19 (4x3, 7 zb.), Sewioł 18 (1x3), Harris 12 (16 zb.), Zarzeczny 9 (3 zb., 3 str.), Naczlenis 0 (3 str.) - Tomaszewski 9 (1x3, 5 as., 3 zb.), Czyż 2, Koziorowicz 0 (3 as.), Szewczyk 0.
Sokół: Nowakowski 20 (9 as., 4 zb.), Wrona 12 (1x3, 5 zb., 4 str., 2 bl.), Pisarczyk 11 (3x3), Szczypiński 9 (1x3, 3 prze.), Bręk 3 (4 zb.) - Struski 12 (2x3, 5 zb.), Czerwonka 7 (1x3, 5 zb.), Kulikowski 3 (4 zb.), Lis 2.