Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przegrani w wyborach samorządowych w Szczecinku [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Znamy już głównych zwycięzców tegorocznej kampanii samorządowej. A kto jest wśród przegranych? Kilka spektakularnych wpadek w powiecie szczecineckim jest.

Znamy już głównych zwycięzców tegorocznej kampanii samorządowej. A kto jest wśród przegranych? Kilka spektakularnych wpadek w powiecie szczecineckim jest.

W totalnym wietrzeniu władzy w gminie Grzmiąca (wybory wójta wygrywa w I turze Patryk Makowski pokonując obecnego wicewójta Krzysztofa Olesia) uderza także mocne wietrzenie Rady Gminy. Z 15 radnych poprzedniej kadencji do nowej rady dostały się tylko dwie osoby (inna rzecz, że z dawnego składu RG o reelekcję nie ubiegało się 8 radnych). Zabrakło miejsca chociażby dla przewodniczącego Rady Gminy Grzmiąca Henryka Kreklaua z Porozumienia Samorządowego, który wyraźnie (52 do 82) przegrał z Moniką Stokowiec z komitetu Otwarty Samorząd.

Nie powiodło się także Dariuszowi Czerniawskiemu, przewodniczącemu Rady Miejskiej w Bornem Sulinowie, który z własnego komitetu wyborczego walczył o fotel burmistrza. Przegrał nie tylko z Dorotą Chrzanowską, która została burmistrzem w I turze, ale i Markiem Pasławskim z Prawa i Sprawiedliwości. Co więcej, kandydaci z jego listy – łącznie z samym Dariuszem Czerniawskim - nie zdobyli żadnego mandatu w 15-osobowej Radzie Miejskiej.

Nie udało się także zdobyć miejsc w samorządzie włodarzom gmin, którzy odchodzili na emeryturę i już nie ubiegali się o reelekcję – burmistrzowi Barwic Zenonowi Maksalonowi z list Polskiego Stronnictwa Ludowego do sejmiku czy wójtowi Grzmiącej Tadeuszowi Hajkowiczowi do rady powiatu z Porozumienia Samorządowego.

W szczecineckiej Radzie Miasta zachowany został status quo, w którym Platforma Obywatelska ma samodzielną większość. Piszemy PO, bo choć do wyborów Platforma stawała razem z Nowoczesną w Koalicji Obywatelskiej, bo wyborcy ominęli kandydatów na radnych desygnowanych przez Nowoczesną. A mieli oni dwie „dwójki” (Magdalena Lubczyk i Barbara Celej) w wyborach do Rady Miasta i jedną (Andrzej Krawczyk) do Rady Powiatu. Przy sukcesie KO (48 proc. do miasta i blisko 46 proc. do rady powiatu w samym Szczecinku) takie miejsca zwykle powinny dać mandat. Współkoalicjantom PO tym razem nie dały.

Mamy też kilka pożegnań po kilku kadencjach do RM nie wszedł Maciej Batura. Razem z Zdzisławem Miechowieckim, który też nie dostał się do rady, przed wyborami zmienili barwy z PO na Porozumienie Samorządowe. Mandatu radnego, ale powiatowego, nie uzyskał także wicestarosta szczecinecki Marek Kostchy, który zdecydował się na ten sam krok co wspomniana dwójka.

Z Platformy do rady miasta Szczecinka nie weszli natomiast wiceprzewodnicząca Małgorzata Kuszmar, Marcin Bocheński, Edyta Wojnicz, czy Jacek Lesiuk. Po wielu latach z samorządem żegna się także Roman Matuszak, wieloletni zastępca burmistrza Mariana Golińskiego. Był radnym koalicji Razem dla Szczecinka, postawił jednak na komitet kolegi z klubu Marcina Bedki, kandydata na burmistrza, który wraz z całą listą poniósł dotkliwą porażkę nie przekraczając nawet progu wyborczego.

Zobacz także: Rozmowa Tygodnia GK24

POLECAMY:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!