Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przejście podziemne w Koszalinie. Gotowe lokale czekają na najemców

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Radosław Brzostek
Zarząd Budynków Mieszkalnych w Koszalinie zrealizował już wnioski i zlecenia, które dotyczyły dodatkowych ujęć wody w wyremontowanych lokalach w przejściu podziemnym. Tym samym - jak zapewniła nas Lucyna Sitarczyk, dyrektor ZBM - wszystkie lokale są już gotowe do tego, by ich najemcy mogli w nich prowadzić zaplanowaną działalność.

Jak już informowaliśmy, wszystkie lokale przewidziane na działalność gospodarczą, a jest ich w przejściu podziemnym osiem, znalazły swoich najemców. Jednakże na osiem lokali tylko część z nich została oddana do użytku. Uruchomiono w nich kantor, dwa sklepy, a do tego toaletę publiczną, która jest liczona jako dodatkowa powierzchnia pod usługi. Na uruchomienie czekały jeszcze te lokale, gdzie konieczny był dodatkowy dostęp do wody, jak np. w zakładzie fryzjerskim.

Remontowane przejście podziemne łączące dworzec PKP z ulicą Dworcową ozdobił mural wykonany przez koszalińskiego streetartowca Tomasza Cukina Żuka. Samo przejście powinno być gotowe do końca miesiąca.- Poproszono mnie o przygotowanie projektu, w którym miałem uwzględnić trzy przedwojenne dworce PKP w Koszalinie. Jestem zadowolony z efektu, dałem z siebie sto procent - mówi nam autor projektu oraz wykonawca Tomasz Cukin Żuk. - Żeby ożywić tę pracę, dodałem do niej kolorowe, będące w ruchu postaci. Mamy, między innymi, dziewczynę z walizką i gitarą czekającą na swój pociąg czy postać w biegu. Zależało mi na pokazaniu w ten sposób w jakich czasach żyjemy, że naszym życiem rządzi codzienny pośpiech.Malowidło ma ponad 10 metrów długości i zajmuje jedną ze ścian od strony przystanku MZK przy dworcu PKP. Oprócz czterech kolorowych postaci widzimy tam dworce z roku 1938 oraz 1917 i sprzed 1910.- Nad muralem pracowałem od 4 marca, ale nie codzienne. Myślę, że samo malowanie zajęło mi ponad 15 godzin - zaznacza artysta.Ponieważ tego typu dzieła często padają ofiarami wandali, postanowiono umieścić mural w specjalnej ramie i ochronić szybą. Prace te zostały przeprowadzone w ten weekend. Tomasz Cukin Żuk to streetartowiec, rysownik mający na swoim koncie wiele prac w Koszalinie i regionie. W ubiegłym roku na zamówienie Urzędu Miasta w Słupsku wykonał mural, o którym głośno było w ogólnopolskich mediach. W Koszalinie jego prace można oglądać m.in. przy rondzie generała Maczka czy na ul. Zwycięstwa.Tomasz Cukin Żuk ma pracownię przy ul. Zwycięstwa 109. - To pomieszczenie po kawiarni „Bułka Tarta”, a potem „Bez cukru”. Samo serce miasta, a jednocześnie, nieco na uboczu. Do tego naprawdę ogromne okna, zawsze takie chciałem mieć - mówi artysta.W pracowni oprócz rysunków Cukina zobaczymy wiele jego prac trójwymiarowych. Nawet stół i krzesła, na których usiądziemy, to jego dzieła.Remont przejścia podziemnego pod ulicą Armii Krajowej ma być ukończony do końca tego miesiąca.Zobacz także: Remont przejścia podziemnego w Koszalinie

Cukin stworzył mural w przejściu podziemnym [ZDJĘCIA]

- Wykonaliśmy to, co było po naszej stronie. Teraz najemcy mogą zająć się uruchomieniem działalności, co musi jeszcze poprzedzić odbiór ze strony sanepidu - mówi dyrektor ZBM.

Trwa procedura przetargowa dotycząca wyboru wykonawcy, który zmodernizuje przejście podziemne w Koszalinie. Dzisiaj dwóch wykonawców ma uzupełnić dokumenty - potrzebne są m. in. zaświadczenia dotyczące wymaganych uprawnień.  Przypomnijmy, to już drugi przetarg na remont przejścia podziemnego pod al. Armii Krajowej. Pierwszy zakończył się niepowodzeniem. Do drugiego stanęły cztery firmy, ale ich oferty znacznie przewyższyły kwotę, jaką zarezerwowało w budżecie miasto (czyli 2,4 mln złotych).  Dodajmy, że na ostatniej sesji Rady Miejskiej została wprowadzona zmiana w budżecie, dzięki której kwota zarezerwowana na remont przejścia podziemnego została zwiększona o ok. 1,2 mln złotych. To pozwoli na realizację inwestycji za większe, niż pierwotnie zakładano, pieniądze.  Dokumenty mają uzupełnić dwie firmy -  PBO Flens (oferta za 3,320 mln zł ) oraz Paweł Werema (3,234 mln zł). Pozostałe dwie oferty to Kobet za 3,920 mln zł i Infrabud za 4,386 mln zł).  W najbliższych dniach należy spodziewać się rozstrzygnięcia przetargu. To oznacza, że jeszcze w tym roku przejście podziemne zostanie przebudowane. - W końcu... - można usłyszeć od mieszkańców. Remont oznacza nie tylko nowe ściany, posadzka, sufit, ale też modernizacja wyjścia z tunelu, oświetlenie, winda, która pozwoli dotrzeć wygodnie do budynku dworca, a także  odwodnienie, instalacja sanitarna, elektryczna, teletechniczna.  Zobacz także Koszalin: Otwarcie po remoncie al. Armii Krajowej

Przejście podziemne w Koszalinie straszy. Wkrótce się to zmi...

Zobacz także: Koszalin: Postęp prac na terenie budowy amfiteatru w Koszalinie. Remont trwa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo