Przerwać złą serię. Gwardia Koszalin powalczy z Garbarnią Kraków

Bramkarz Gwardii, Adrian Hartleb, czeka na mecz bez straty gola
Po pięciu przegranych z rzędu, Gwardia Koszalin będzie szukać przełamania na boisku innego beniaminka.

Garbarnia Kraków awansowała do II ligi za drugim podejściem. W sezonie 2015/16 wygrała zmagania w III lidze małopolsko-świętokrzyskiej, ale w barażu uległa Warcie Poznań (3:2 w Krakowie i 0:1 w Poznaniu). W kolejnym sezonie krakowianie okazali się najlepsi w trzecioligowej grupie IV. Dla Garbarni to powrót do II ligi po 4 latach przerwy.

Klub z Krakowa ma za sobą bogatą w osiągnięcia przeszłość. Przed II wojną światową Garbarnia była mistrzem (1931) i wicemistrzem kraju (1929). Na szczeblu centralnym rywalizowała do 1974 r., gdy opuściła ówczesną II ligę, by już nie wrócić na drugi poziom rozgrywkowy w kraju (obecna II liga to de facto trzecia). Na upadek klubu duży wpływ miało zburzenie słynnego stadionu na Ludwinowie w 1973 r. Obecnie Garbarnia gra na obiekcie na Rydlówce. W 2010 r. klub awansował do obecnej II ligi, którą opuścił po trzech sezonach, by teraz do niej wrócić.

Sezon 2017/18 rywal Gwardii rozpoczął od dwóch porażek. Zespół trenera Mirosława Hajdo, związanego z Garbarnią od 3 lat, zaczął punktować od 3. kolejki. U siebie pokonał Siarkę Tarnobrzeg 3:1, następnie zremisował 1:1 w Katowicach z Rozwojem. W 5. kolejce krakowianie ulegli u siebie Legionovii Legionowo 1:2, ale zaskoczyli w 6. serii, gromiąc na wyjeździe 4:1 ROW Rybnik. Po 6. kolejkach Garbarnia plasuje się na 7. miejscu w tabeli (7 pkt, bramki 10-9).

Na bramkowy dorobek zespołu zapracowało aż 9 zawodników. W składzie Garbarni jest dwóch obcokrajowców (Ukrainiec Serhij Krykun i Serb Petar Borovicanin), nie brak też graczy z ligową przeszłością, na czele z 37-letnim bramkarzem Marcinem Cabajem (162 mecze w ekstraklasie w Cracovii).

Gwardia ma za sobą serię pięciu przegranych. Warto zauważyć, że aż czterech doznała zespołami z czołowej szóstki w tabeli, a piątej ze spadkowiczem z I ligi. Może w starciu z beniaminkiem dojdzie do przełamania i zespół sięgnie po zdobycz punktową po ponad miesięcznej przerwie? Z pewnością podniosło by to morale drużyny pozbawionej własnego stadionu i wsparcia kibiców. Po Garbarni czeka Gwardię kilka meczów z drużynami z dolnej połowy tabeli.

Dobry wynik z Krakowie mógłby być początkiem punktowej serii beniaminka z Koszalina. Sobotni mecz rozpocznie się o godz. 17.00.

QUIZ. Sprawdź, czy rozpoznajesz najpopularniejsze aplikacje po ich logach!