Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przetrwać trudny okres

Ilona Stec [email protected]
Menopauza nie zawsze musi być dla kobiety okresem bardzo trudnym.
Menopauza nie zawsze musi być dla kobiety okresem bardzo trudnym.
Menopauza inaczej - przekwitanie albo klimakterium - to trudny czas dla wielu kobiet.

Wiąże się z ustaniem czynności hormonalnej jajników, czego konsekwencją jest obniżenie stężenia estrogenów.

Niedostatek hormonów wywołuje liczne mniej lub bardziej dokuczliwe objawy. Menopauza nie jest zjawiskiem nagłym. Zwykle poprzedza ją trwający nawet kilka lat okres przygotowawczy. Najczęstsze tego symptomy, to rozregulowanie cyklów miesiączkowych.
Mogą one ulec skróceniu do 21 - 24 dni albo wydłużeniu do ponad 30 dni.
Menopauza pojawia się zazwyczaj u kobiet w wieku od 48 do 55 lat. Czas jej występowania zależy głównie od czynników genetycznych, jednak wpływ na to mają także czynniki środowiskowe. Istotnie przyspiesza ją na przykład palenie papierosów.
Gdy ubywa
cennych hormonów...
Głównym objawem przekwitania jest zatrzymanie miesiączkowania. Mogą jednak przez jakiś czas pojawiać się nieregularne krwawienia o różnej obfitości - od plamienia po krwotoki.
Zawsze jednak wymagają one konsultacji ginekologicznej. Nie można ich lekceważyć, ponieważ mogą być także objawem choroby nowotworowej.
Wiele kobiet skarży się na gwałtowne "uderzenia" gorąca, którym towarzyszy zaczerwienienie skóry, zalewanie się potem, a nawet dreszcze.
Czasem dolegliwości te pojawiają się kilkakrotnie w ciągu dnia, czasem raz w miesiącu. Trwają przeważnie kilka minut. Sprzyjają im upały, używki (alkohol, kawa), gorące pokarmy, stres.
W większości przypadków uderzenia gorąca poprzedza niepokój, uczucie mrowienia, dzwonienia w uszach.
Co jest przyczyną?
Do końca tego nie wyjaśniono przyczyn tych objawów. Przypuszczalnie, najważniejszą rolę odgrywa tu zaburzenie czynności znadującego się w mózgu ośrodka regulującego temperaturę ciała.
Niektórym kobietom dokuczają w okresie klimakterium nocne poty.
Często występują też zaburzenia nastroju - niepokój, depresja, bezsenność. Częstsze niż zwykle stają się infekcje dróg moczowych. Po menopauzie wiele kobiet cierpi także na nietrzymanie moczu.
Liczne panie narzekają też w okresie okołomenopauzalnym na wzrost wagi, co związane jest ze zmianami metabolicznymi w organizmie.
Klimakterium jest niby stanem naturalnym wżyciu każdej kobiety. Towarzyszące mu objawy jednak bardzo utrudniają życie. Dlatego, gdy tylko się pojawią, należy zgłosić się do lekarza.
Taka wizyta jest niezbędna także z innego powodu. Menopauza sprzyja rozwojowi osteoprozy oraz chorób układu krążenia. Wyższe jest też w tym okresie ryzyko zachorowania na nowotwory.
Można się
skutecznie leczyć
Za wystąpienie schorzeń układu krążenia podczas menopauzy odpowiedzialny jest nie tylko obniżony poziom hormonów. Sprzyjają temu również czynniki genetyczne a ponadto styl życia (palenie papierosów, sposób odżywiania).
Podobnie osteoporoza - związana jest dodatkowo z niedoborem wapnia w diecie, nadużywaniem kawy, paleniem tytoniu, małą aktywnością fizyczną. Najbardziej narażone są na tę chorobę kobiety o szczupłej budowie ciała.
Hormonalna terapia zastępcza jest podstawowym leczeniem stosowanym u kobiet skarżących się na dolegliwości związane z menopauzą. Nie zawsze jednak można hormony zastosować.
Jeśli istnieją przeciwwskazania medyczne, wtedy można sięgnąć po inne leki łagodzące uciążliwe objawy menopauzy. Nie jest to trudne ponieważ na rynku jest wiele bezpiecznych preparatów pochodzenia roślinnego, zawierających substancje podobne do estrogenów.
Jakie leczenie będzie dla kobiety najlepsze, przede wszystkim powinien zadecydować lekarz.
Nie można przy tym zapominać o właściwej diecie, zwierającej dużo wapnia, a także warzyw i owoców chroniących przed rozwojem chorób układu krążenia.
Ważne jest też by była lekkostrawna. Ponadto należy zadbać o higienę życia, unikać stresów, używek i jak najwięcej się ruszać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!